Nie wierzycie w bajki? To zobaczcie zdjęcia z Żelazna z Festiwalu bajek z Andersenem – Wioska literackich inspiracji! [FOTO]

wtorek, 30.4.2024 12:05 482 0

To już była 16. edycja Festiwalu bajek z Andersenem – Wioska literackich inspiracji twórczych. W minioną sobotę,  27 kwietnia, impreza zgromadziła w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Żelaźnie ponad 80 dzieci z sześciu gmin powiatu kłodzkiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wójt Gminy Kłodzko, Zbigniew Tur, a Starostwo Powiatowe w Kłodzku przeznaczyło na organizację tego wydarzenia środki w wysokości 2 tys. złotych w ramach konkursu „Kultura w powiecie kłodzkim”, w którym swoją ofertę złożyła Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Festiwal rozpoczęła inscenizacja „Jaś i Małgosia” w wersji proekologicznej, którą przygotowała kadra biblioteczna wraz z uczniami miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Imprezę otworzyła Urszula Panterałka, zastępca wójta Gminy Kłodzko. Na imprezie pojawiło się jednak przede wszystkim sporo postaci z bajek. W rolę Hansa Christiana Andersena wcielił się Marek Trypka z zespołu śpiewaczego Róża Kłodzka. Królową Śniegu została Urszula Borkowska, radna i sołtyska. Jako Calineczka wystąpiła Mariola Huzar, dyrektorka Biblioteki, Baba Flora to Alina Sydorko, Jaś – Miłosz Sydorko, a Małgosia – Magdalena Średniawa. Tajemniczą damą w masce była Adela Klowan.

Można było obejrzeć kilkanaście konstrukcji z klocków LEGO oraz porozmawiać o tej wielkiej pasji z Michałem Kusiakiem, stypendystą programu im. Grzegorza Ciechowskiego. Chłopak ma o wiele do powiedzenia, a nieprzeciętną osobowością wciąga do swojego świata. Na salonach zagościła również pisarka Kamila Dynarowicz i jej Kudowiórka Zdrojówka. Projekt tej młodej pisarki wciąż się rozwija. Najpierw była książka, której bohaterka Kudowiórka Zdrojówka i jej przyjaciele opanowują Park Zdrojowy w Kudowie. Ich zadaniem jest ochrona tego pięknego krajobrazu oraz inspirowanie młodych czytelników do działań proekologicznych. To wszystko działo się na Festiwalu.

Niespodzianką była też wizyta Kudowiórki, z którą każdy, ale to każdy chciał mieć zdjęcie. Kto w tym temacie chce więcej musi koniecznie pojechać do Kudowy-Zdroju. Nieodzownym elementem każdego Festiwalu jest Baśniowy przegląd talentów. Jury w składzie:
Klaudia Lutosławska-Nowak – zastępca  dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej,
Aleksandra Kula – przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Kłodzko,
• Marek Trypka – Hans Christian Andersen,
• Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko,
obejrzało kilkadziesiąt różnych talentów: muzycznych, tanecznych, gimnastycznych, recytatorskich, plastycznych, kucharskich, literackich i piosenkarskich.

Cztery podkowy szczęścia trafiły do:
Emilii Szkodzińskiej za recytację wiersza „Żuk” Jana Brzechwy,
Mai Parat za piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”,
Hanny Oleksy za sonatę Beethovena na fortepianie,
Wiktorii Kiełbasy za pokaz gimnastyki artystycznej.
Podkowy szczęścia sfinansowała Spółka RAPMET z Kłodzka.

Tegoroczną niespodzianką była Szkoła Magii i Czarodziejstwa HOGWARD, którą poprowadziły dwie profesorki Ewa i Monika. Nie obyło się bez ceremonii przydziału. Rozegrany został turniej pomiędzy czterema domami: Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu i Slytherinu. Podczas zadań trzeba było się wykazać znajomością przygód Harry'ego Pottera, odwagą oraz sprytem. Były warsztaty z eliksirów, magii czy numerologii i wiele innych, ciekawych rzeczy. Walczono o Tiarę Przydziału.

W strefie różnorodnych atrakcji miały miejsce spacer z Królową Śniegu, warsztaty string.art., tajemniczy zamek, modelowanie i dekorowanie balonów, a także bajkowe domki do kolorowania, koło fantów z Babą Florą, fotobudki oraz quiz literacki z hasłem „Czytamy bajki”.
 Natomiast przysmaki z kuchni CZARY GARY przygotowało miejscowe koło gospodyń wiejskich. Czegoż tam nie było… Tęczowe galaretki, kanapki z fantazją, chmurkowe gofry, owoce w czekoladzie Jasia i Małgosi, kosmiczne pomarańcze, niebiańskie nektary i bajeczne ciasta i ciasteczka… Czary Gary sfinansował Bank Spółdzielczy w Kłodzku. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)