Narodowe czytanie w Skansenie [Foto]

czwartek, 9.9.2021 18:16 1120 0

Gospodyni, czyli pani Aniela Dulska, gości podjęła w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju, czyli w Skansenie w Pstrążnej. Na scenie wraz z nią, pojawili się również pozostali bohaterowie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Utwór ten był lekturą jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku przypada setna rocznica śmierci autorki. Dla każdego gościa żurfiksu czekał pamiątkowy kotylion.

Miejska Biblioteka w Kudowie-Zdroju na miejsce obchodów wybrała Skansen w Pstrążnej, idealnie wpisujący się w epokę państwa Dulskich. Imprezę poprowadziła dyrektor biblioteki Violetta Biernacik, która na czas żurfiksu przeobraziła się w Gabrielę Zapolską. Wybrane sceny z dramatu odczytali i odegrali bibliotekarze i wolontariusze: Elżbieta Kosik (Aniela Dulska), Marek Biernacki (Felicjan Dulski), Justyna Szablewska (Hanka), Jan Kulpa (Zbyszko), Elżbieta Ksepka-Solawa (lokatorka). Gościnnie w akcie I scenie IX w rolę pani Dulskiej wcieliła się Burmistrz Miasta Kudowy-Zdroju Aneta Potoczna. W tym miejscu bardzo dziękujemy za udział i jeszcze raz gratulujemy niesamowitego występu wszystkim naszym aktorom!

Wśród rozrywek, które Dulska zaoferowała odwiedzającym największe emocje wzbudził z pewnością Konkurs na Najpiękniejszy Kapelusz. 12 uczestników w zmyślny sposób przyozdobiło słomkowe nakrycia głowy, które na scenie zaparły dech w piersiach. Państwo Dulscy nie byli w stanie wybrać tego jednego jedynego, więc… nagrodę dostał każdy! Statuetka – Róża Pani Dulskiej, przez kolejne 12 miesięcy gościć będzie w domach poszczególnych uczestników. Pierwszą gospodynią została pani Danuta z Wir (woj. Wielkopolskie), która Różę zabrała do sanatorium.

Nie było problemu z wyłonieniem zwycięzcy w I Biegu Pana Dulskiego – na wysokie wzniesienie pierwsza wmaszerowała młodzież goszcząca w Skansenie. Na pamiątkę zabrali Puchar Pana Dulskiego i sporą zadyszkę. Zadyszkę, medale i szerokie uśmiechy zostały także z pozostałymi uczestnikami, którzy, co koniecznie trzeba napisać, reprezentowali cały przekrój wiekowy. Szczególne oklaski dla pani, która na Wysoki Wiatrak (oczywiście w wersji kudowskiej pan Dulski maszerował właśnie na Wysoki Wiatrak) wniosła potężną damską torebkę. Toż dopiero wyczyn!

W międzyczasie Gabriela Zapolska sprawdzała czujność publiczności i jej znajomość lektury – nagrodami były bony upominkowe sponsorowane przez lokalnych przedsiębiorców: Kawiarnia Caffe Gieraccy, Cukiernia Asia Basia, Cafe Domek oraz Piekarnia i Cukiernia Machela. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

Na terenie całego Skansenu czekała dla dzieci gra terenowa Dawniej czyli Drzewniej – o znaczeniu dawnych słów (czy wiecie, że kiedyś na czytelników mówiono czciciele?). Gra terenowa powstała w oparciu o książkę pod tym samym tytułem autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Na każdego młodego poszukiwacza czekały drobne upominki.

Ciekawostki o autorce przedstawiane pomiędzy scenami i konkursami zaczerpnięte były z książki Jarosława Molendy „Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse” wydanej nakładem Wydawnictwa Lira. Książkę można było kupić na naszym stoisku. Dodatkowo swoją książkę terapeutyczną dla dzieci „Ninja w baletkach” promowała Elżbieta Ksepka-Solawa.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom przyjęcia, naszym aktorom za popis aktorski, pani Burmistrz za odwiedziny i piękne czytanie, a Skansenowi za gościnę i „wypożyczenie” dyrektora do roli Dulskiego  Wydarzenie dofinansowane przez powiat kłodzki w ramach programu Kultura w powiecie

Dodaj komentarz

Komentarze (0)