komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Narodowe Czytanie w gminie Kłodzko

poniedziałek, 9.9.2019 13:30 , komentarze: 0 , odsłony: 1497
kategorie artykułu:

W minioną sobotę, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zaprosiła mieszkańców gminy wiejskiej Kłodzko na ósmą już edycję Narodowego Czytania, która organizowana jest pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku.

- W tym roku czytaliśmy nowele polskie w sali zamkowej Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. Ich treści towarzyszyły rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Czytania nowel na przemiennie połączone było z akcentami muzycznymi i plastycznymi. Goście i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mieli okazję poznać, posłuchać i porozmawiać z: wójtem gminy Kłodzko Zbigniewem Turem, który wraz z Aleksandrą Hytkowską z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko przeczytał „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, Panią Sylwią Winnik, autorką prawdziwych historii w książkach „Dziewczęta z Auschwitz” oraz „Trzeba przeżyć”, która wraz z Panem Zdzisławem Orczykiem z Krosnowic przeczytała „Katarynkę” Bolesława Prusa Panem Pawłem Korabem, aktorem i wszechstronnym artystą, który wraz z Pauliną Kraj z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko przeczytał „Dym” Marii Konopnickiej Panią Anną Jasińską, Prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław, która wraz z Mateuszem Włoskiem ze Starego Wielisławia przeczytała „Sachem” Henryka Sienkiewicza Radną Gminy Kłodzko Teresą Biel-Lutosławską, która przeczytała „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego Bibliotekarką Małgorzatą Kłonowską z Wojborza, która wraz z Oskarem Szymkowiakiem z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko oraz Panią Anną Kutny z Krosnowic wspólnie przeczytali „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej -Dziś teksty czytanych nowel nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy się kierować szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapominać o naszej historii… - napisał m.in. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście do organizatorów akcji w całej Polsce. List w całości odczytała Karolina Margasińska z Klubu Lekkoatletycznego Ziemia Kłodzka - relacjonuje Mariola Huzar, dyrektor biblioteki.

W tle Narodowego czytania odbywał się konkurs malarski na współczesną okładkę ośmiu czytanych nowel, który osobiście poprowadziła uzdolniona artystycznie Aleksandra Wiśniewska z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Uczestnikami konkursu byli mieszkańcy DPS-u i każdy z rąk dyrektora placówki, Adama Frankowskiego otrzymał nagrodę rzeczową ufundowaną przez bibliotekę

- Wśród obecnych uczestników rozlosowaliśmy 10 egzemplarzy „Katarynek” Bolesława Prusa. Zaprezentowano wystawę z okazji 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, którą w niecodziennej odsłonie przygotowały panie bibliotekarki Ewa Włosek i Roma Szczerbień. Na scenie muzycznej swoje talenty zaprezentowali: siostry Oliwia i Paulina Kraj z Wojciechowic oraz zespół PodzamekBoys. - mówi Mariola Huzar.

Biblioteka serdecznie dziękuje dyrekcji i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Podzamku za wszelką pomoc i wsparcie przy organizacji tegorocznej edycji Narodowego czytania.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 15:58
poniedziałek, 21.9.2020 11:17
3
niedziela, 20.9.2020 11:15
wtorek, 15.9.2020 11:19
poniedziałek, 14.9.2020 11:25
poniedziałek, 14.9.2020 11:00
13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK