komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Narodowe czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

piątek, 28.8.2020 11:54 , komentarze: 0 , odsłony: 1284
kategorie artykułu:

Już 5 września po raz dziewiąty odbędzie się Narodowe Czytanie klasyki polskiej literatury, organizowane z inicjatywy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lekturą tegorocznej edycji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zachęcamy wszystkich Państwa do włączenia się i współtworzenia akcji Narodowego Czytania razem z Biblioteką Publiczną Gminy Kłodzko. W tym wyjątkowo trudnym czasie podejmijmy wspólne wyzwanie wzajemnego inspirowania się i sięgania po „Balladynę” oraz inne utwory tego najwybitniejszego polskiego poety o wielkim talencie i równie wielkich ambicjach. Nasze odkrycia, wnioski i przeżycia z lektury spróbujmy przenieść na młodsze pokolenie. Niech historia życia Juliusza od narodzin aż po śmierć, jego twórczość, sukcesy, niepowodzenia, nieszczęśliwe miłości i inne wątki, zapiszą się na zawsze w naszych sercach.

Mamy nadzieję, że twórczość Juliusza Słowackiego we wszystkich ożywi dumę z naszego narodowego wieszcza oraz przyniesie wiele satysfakcji czytelniczej i radości.

 

 

 

Wasze komentarze

wtorek, 13.10.2020 11:12
2
niedziela, 11.10.2020 20:10
piątek, 9.10.2020 14:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK