komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 28 września 2020

Waclawa, Tymona

Najważniejsze nagrody alpinizmu na świecie zostały wręczone w Lądku-Zdroju [Foto]

niedziela, 22.9.2019 14:56 , komentarze: 0 , odsłony: 1929
kategorie artykułu:

Już po raz drugi w Lądku-Zdroju wręczone zostały najważniejsze nagrody alpinizmu - Złote Czekany. Ceremonia ich rozdania odbyła się 21 września, podczas 24. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. 

Siedmiu jurorów - wybitnych wspinaczy - wybrało najbardziej imponujące wspinaczki w czystym stylu alpejskim, a wyjątkową nagrodę Polskiego Czekana przyznano Andrzejowi Bargielowi, za zjazd z K2.

Za "flirt z Latokiem I" nagrodę dostało trio doskonałych himalaistów: Tom Livingstone, Aleš Česen i Luka Stražar. Z rąk Andreja Stremfelja, laureata Złotego Czekana za całokształt kariery, nagrodę odebrali Luka i Aleš. 

Dwie kolejne nagrody zostały przyznane w niezwykle poruszających okolicznościach, bo nagrodzeni himalaiści na zawsze pozostali na zboczach Howse Peak w Kanadzie. David Lama został wyróżniony za osiągnięcie życia, jakim była samotna wspinaczka na Lunag Ri. Z rąk Sandy'ego Allana nagrodę odebrali rodzice Davida i jego partner wspinaczkowy, Conrad Anker. Z kolei członkowie rodziny Hansjörga Auera odebrali Złotego Czekana za wspinaczkę po dziewiczej, zachodniej ścianie Lupghar Sar w Karakorum. Owacje na stojąco zostały przerwane przez minutę ciszy, którą zgromadzeni w Wielkim Namiocie uczcili pamięć zmarłych himalaistów.

 Jako ostatnia została wręczona nagroda za całokształt kariery. Piolet d'Or Carrière otrzymał człowiek, którego imieniem nazwano asteroidę - Krzysztof Wielicki. Wielicki to nie tylko pierwszy zdobywca zimowego Everestu, ale mistrz wspinaczki solo w czystym stylu alpejskim.

- Ktoś musi być pierwszy i powiedzieć tak, to możliwe - podsumował wybitny polski himalaista.

Ceremonia była zwieńczeniem dorocznego święta gór jakim jest Festiwal w Lądku-Zdroju.

„Złote Czekany" przyznawane są od 1992 roku i są najbardziej prestiżowym, światowym wyróżnieniem przyznawanym za osiągnięcia górskie. Nagrody wręczane były we francuskim Chamonix.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 15:58
poniedziałek, 14.9.2020 11:25
niedziela, 13.9.2020 14:17
środa, 9.9.2020 08:22
poniedziałek, 31.8.2020 13:04
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK