Nagrody „Ranunculus Penicillatus”: Trzy w jednym, czyli jak Gmina Kłodzko została partnerem czeskiego mikroregion Bělá [FOTO]

sobota, 27.5.2023 16:22 1161 0

To już była 20. edycja Nagród Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus”, czyli – bardziej swojsko – jaskier pędzelkowaty, roślina, która cieszy oko na Białej Lądeckiej. W piątek, 26 maja, w Krosnowicach podpisano też umowę o partnerstwie między naszą gminą i  czeskim mikroregionem Bělá, Widomym znakiem tego porozumienia była promocja polsko-czeskiego albumu „Mamy ze sobą wiele wspólnego”. Zatem trzy w jednym!

Zacznijmy zatem po staropolsku: od gości. Mikroregion Bělá znajduje się w kraju hradeckim, a najbliższa Krosnowicom jego część – gmina Osečnice – oddalona jest niewiele więcej niż 40 kilometrów. Po co nam takie porozumienie? Żeby się wzajemnie wspierać i starać o środki na wspólne projekty. Wszystko pod patronatem i za pieniądze z Unii Europejskiej. Umowę o partnerstwie podpisali w sali „Podhalanka” Stanislava Klengelová, reprezentująca związek Bělá i Zbgniew Tur, wójt Gminy Kłodzko.

Trudno o lepsze podsumowanie tej inicjatywy, niż tytuł wydanego przez Gminę Kłodzko albumu: „Mamy ze sobą wiele wspólnego”. W projekcie, który koordynowała z naszej strony Małgorzata Matusz, po polsku i czesku możemy przeczytać o wszystkich miejscowościach polskiej gminy i mikroregionu Bělá. Nie tylko o ich historii, ale też o szansach na rozwój. Wieci na przykład, że szkoła podstawowa w czeskich Solnicach ma 9 klas, a nie – jak u nas – 8? „To pierwsza taka publikacja u nas i o nas” – zaczyna swój wstęp do albumu wójt Tur.

A „o nas”najlepiej chyba świadczą doroczne nagrody „Ranunculus Penicillatus”. Jaskry przyznawane są od 2001 roku, z przerwą spowodowaną pandemią. To wyróżnienia przyznawane przez kapitułę – mieszkańców gminy – w siedmiu kategoriach. – Pragnę przy tej okazji podziękować wszystkim tym, którzy poprzez swoją pracę mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszej gminy,  a nie zostali wyróżnieni – powiedział na wstępie wójt. W tym roku Jaskry otrzymali:

• kategoria „Inicjatywa / Projekt / Produkt roku”
Świąteczna Wioska sołectwa Jaszkowa Dolna, która od pierwszej soboty grudnia aż do święta Trzech Króli ściąga tłumy mieszkańców i przyjezdnych ze wszystkich stron, obdarza ich przy tym niesamowita radością. Nagrodę odebrał Janusz Wolański.
W kategorii tej nominowani też byli: • Wędkarski Dzień Dziecka w Szalejowie Dolnym, • Detektywi Przeszłości – nieformalna grupa młodzieży działająca przy Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości, • Towarzystwo Miłośników Krosnowic.

• kategoria „Przedsiębiorca roku”
Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych DROGMOST Sp. z o.o., która w 2022 roku na terenie Gminy Kłodzko wykonała drogi w Krosnowicach, Wojborzu, Jaszkowej Górnej, Wojciechowicach i Święcku, a w tym roku dokłada nowe w kolejnych miejscowościach. Nagrodę odebrał Grzegorz Łomnicki.
W kategorii tej nominowani też byli: • Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa w Bystrzycy Kłodzkiej.

• kategoria „Sponsor roku”
Bartosz Jędorowicz Tartak Bartosz, firma, która istnieje od 2009 roku  sponsoruje Klub Sportowy ATS Wojbórz, tamtejszą bibliotekę i klub seniora.
W kategorii tej nominowani też byli: • Firma Remontowo-Budowlana Piotr Kołt, • Zdzisław Maślanka.

• kategoria „Najlepsza działalność edukacyjna-kulturalna-NGO”
Zespół Wokalno-Taneczny „Lajkonik” z Wojborza, który przy tamtejszej szkole podstawowej prowadzi pani Violetta Wójtowicz. To w tej chwili 29 uczniów o nieokiełznanych temperamentach, uroku i takiż też umiejętnościach. Zespół podtrzymuje tradycje związane z tańcami i piosenkami ludowymi. Kto ich jeszcze nie wdział, ten nie wie, jaki to nadal potencjał, a nie jedynie kultywowanie przeszłości.
W kategorii tej nominowani też byli: • Warsztaty Terapii Zajęciowej dla dorosłych osób niepełnosprawnych prowadzone przez Caritas Diecezji Świdnickiej w Starym Wielisławiu, • Klub Lekkoatletyczny Ziemi Kłodzkiej, • Stowarzyszenie „Razem dla Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości”.

• kategoria „Społecznik / wolontariusz roku”
–  Małgorzata Pułanecka, od 23 lat szefowa Koła Gospodyń Wiejskich i świetlicy w Wojborzu, która dobro innych zawsze przedkłada nad własne oraz Zofia Skruch z Szalejowa Dolnego, która od 15 lat zajmuje się m.in. nasadzeniami skalnianków upiększających miejscowość.
W kategorii tej nominowani też byli: • Zofia Czajka, • Janina Dutkowska, • Agnieszka Jarosz, • Michał Woś, • Sylwia Biernat.

• kategoria „Osobowość roku”
Anna Piasecka, która w 2022 roku zrealizowała projekt szlaku im. Jerzego Paśki – pedagoga i miłośnika naszej małej ojczyzny. Szlak prowadzi spod krosnowickiej szkoły do Gorzanowa.
W kategorii tej nominowani też byli: • Jonasz Lewandowski, • Zygmunt Byrski.

• kategoria „Złoty Jaskier za promocję”
Słowianki z Bierkowic, które na niezliczonych imprezach reprezentują Gminę Kłodzko, a śpiewają tak, że aż człowiek chciałby się do nich przyłączyć! Ale... nie potrafi...

Jaskier Specjalny trafił do Elżbiety Ulatowskiej, członka Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku, która zainicjowała wielkie doroczne wydarzenie w gminie, jakim są „Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej”.

Warto zwrócić uwagę, za przewodniczącym rady gminy, Ryszardem Jastrzębskim, że część artystyczną uroczystości ubarwili mieszkańcy Gmin Kłodzko. „Lajkonik” to istna burza, ale 15-latka z Krosnowic, Magdalena Sadowska, to wprost huragan!

Panna Magdalena, uczennica szkoły muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej na wydziale wokalnym i Chrobrego w Kłodzku, głos ma taki, że wcale nie na wyrost można ją porównywać do Whitney Houston (1963-2012), m.in. której utwory śpiewała w „Podhalance”. Jeśli bedzie pracować nad warsztatem, za kilka lat wójtowi Turowi zabraknie dla niej nagród... [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)