komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 16 października 2019

Gawla, Ambrozego

Mój Mistrz Literatury: Paweł Beręsewicz [Foto]

poniedziałek, 10.6.2019 12:26 , komentarze: 0 , odsłony: 291
kategorie artykułu:

Z Książką na Walizkach – 16. Dolnośląskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami – to akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci w bibliotekach publicznych na Dolnym Śląsku. Książka na walizkach ma już szesnaście lat.

W tym roku, do Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach w doskonałym humorze przyjechał Paweł Beręsewicz. Oczekiwali na niego młodzi czytelnicy z miejscowej Szkoły Podstawowej. Cóż to było za spotkanie? Pełne zaskoczenia, inności i otwartości… Tak w skrócie można to, co się działo określić...

Paweł Beręsewicz pisze opowiadania, powieści i wiersze dla dzieci. Jest również tłumaczem i autorem słowników. Jego najbardziej znane książki, to seria o rodzinie Ciumków, a także powieści: Na przykład Małgośka, Więcej niż klub, Kiedy chodziłem z Julką Maj, Tajemnica człowieka z blizną, Wszystkie lajki Marczuka, Pieniądze albo kasa, czy też Czy wojna jest dla dziewczyn. Ostatnio do tej listy dołączyła książka Ściśle tajne. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody, z których najważniejsze to Nagroda Literacka m. st. Warszawy i Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarz nie pozwolił sobie w kaszę dmuchać, więc na starcie reguły gry zostały określone. Młodzi czytelnicy w odwecie nie kryli, tego co myślą. 3\4 uczestników przyznało się do tego, że czyta książki. 1\4 stwierdziła, że nie lubi i nie będzie. Aż trudno było uwierzyć, że takie stanowcze nie wybrzmiało również z ust dziewczyn. Co na to wszystko nasz gość? Zaprosił na kawkę i herbatkę do stoliczka kilku uczniów, aby porozmawiać o pisaniu książek, o ich czytaniu bądź nie czytaniu, o twórczości autora. Obie strony miały niezbite argumenty i dowody na to, że książka papierowa jest ok., a audiobooki nie mają „tego czegoś”. Kto jakie tematyki w książka lubi, a jakie nie… Dlaczego Tajemnica człowieka z blizną jest tajemnicą… Takim oto sposobem „na kawkę lub herbatkę”, bez zbędnych komentarzy, nasz gość porozmawiał o swoich książkach z czytelnikami, którzy ich jeszcze nie przeczytali. Tegorocznej Książce na walizkach towarzyszył konkurs plastyczny „Mój Mistrz Literatury”. Szkoła Podstawowa w Krosnowicach zgłosiła do konkursu siedem prac. Spośród tych prac dwie trafiły do dalszego etapu: Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej oraz Tajemniczy ogród Burnett Frances Hodgson. Każdy z uczestników konkursu otrzymał piękny dyplom oraz upominki. Natomiast wyróżnione dwie prace, książki Pawła Beręsewicza opatrzone jego osobistym wpisem. Panie Pawle! Dziękujemy za to, że mogliśmy pana poznać i porozmawiać inaczej… Dziękujemy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej za to, że nasza Biblioteka znalazła się na trasie akcji… Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszy promocji kultury oraz dzięki wsparciu samorządów: województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 12 godz temu
wtorek, 15.10.2019 12:42
wtorek, 15.10.2019 07:21
poniedziałek, 14.10.2019 13:32
3
poniedziałek, 14.10.2019 11:08
26
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK