Moda w uzdrowisku. W sanatorium nie można pokazać się byle jak czy tak pójść w góry. Wystawa w Dusznikach-Zdroju

niedziela, 28.4.2024 16:53 14026 0

„Z dziejów turystyki. Duszniki-Zdrój 1924-2024” – to tytuł nowej wystawy, którą przygotowało dla nas Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju razem z Fundacją Techniki Militarnej i Górskiej „Szarotka”. Co nas zaintrygowało najbardziej? Zmieniające się trendy w modzie!

W ciągu ostatnich 100 lat wymieniali się gospodarze Dusznik-Zdroju [niem. Bad Reinerz, cz. Dušníky], zmieniały się ustroje, ale jedno pozostało – zainteresowanie turystyką. Zresztą, na co zwrócił uwagę burmistrz Przemysław Kuklis, miejscowość w tym roku obchodzi swoje 700-lecie.

Na wystawie widzimy też inną stałą: oprócz turystów, narciarzy, ratowników górskich czy kuracjuszy możemy obejrzeć sylwetki żołnierzy. W Zieleńcu jest przecież Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej. Są też gadżety, których używali. Nawet rolka historycznego papieru toaletowego!

„Na ekspozycji prezentowane są plansze informacyjne przedstawiające historię turystyki na okolicznych ziemiach, pozwalające zrozumieć zachodzące w tej dziedzinie zmiany” – podkreślają autorzy wystawy otwartej 26 kwietnia [były tłumy!], którą można oglądać do 21 lipca.

Jest też tam absolutny hit! To fragment filmu z lat 30. XX wieku, kręcony w Bad Reinerz z samochodu. Co na nim widać? Jak wyglądał młyn papierniczy, dzisiejsze Muzeum Papiernictwa. Niestety, auto DKW F5 w anturażu właśnie z lat 30. parkowało tam tylko w ten weekend. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)