komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

Mieszkańcy skarżą się na piekarnię. Prezes odpowiada [Foto, Wideo]

wtorek, 4.9.2018 20:34 , komentarze: 80 , odsłony: 16342
kategorie artykułu:

- Nie zależy nam na likwidacji piekarni, lecz na usunięciu wad technicznych – mówi Krzysztof Dzierba, najbliższy sąsiad piekarni znajdującej się przy ul. Mickiewicza 1 w Kłodzku. Sprawa trwa już kilka lat, a problem nie został rozwiązany do tej pory.

- Głównym problemem, z jakim się zmagamy, są wyrzuty sadzy, które uniemożliwiają mieszkańcom pobliskich budynków np. otwieranie okien. Komin czyszczony jest tu podczas pracy pieca od dołu do góry. Później sadza jest wszędzie. Kierowaliśmy w tej sprawie pismo, pod którym podpisali się zarządcy wspólnot z ul. Żeromskiego, Rzepichy, Lutyckiej oraz Mickiewicza, więc jest to spora grupa. Problem jednak jak był, tak jest. Mamy także ogromny kłopot z oparami, które wydobywają się z otwartych okien piekarni, ponieważ nie ma tam wentylacji. Jeśli by była, to okna byłyby przecież zamknięte, co pozwoliłoby także na niezakłócanie nam ciszy nocnej przez pracujące maszyny i pracowników – wyjaśnia mieszkaniec ul. Żeromskiego, Krzysztof Dzierba.

Pismo w tej sprawie kierowane było także do kłodzkiego magistratu.

- Pierwsze problemy zgłoszone zostały przez mieszkańców w 2015 roku i od tego czasu gmina i dzierżawca obiektu PSS Społem podjęły działania polegające na wymianie konstrukcji dachu, paleniska w tym piecu i części instalacji. Prace wykonano w tamtym roku i rozliczono w ramach czynszu, który dzierżawca płaci gminie. Obecnie zlecono jeszcze zrobienie kosztorysu na założenie na kominie filtra elektromagnetycznego, który miałby wyłapywać część wydostających się z pieca frakcji. To będzie koszt gminy, chyba że sam dzierżawca będzie skłonny pokryć część tych kosztów – mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

Zdaniem mieszkańców silna para wydobywająca się z okien podczas czynnej produkcji powoduje również wilgoć na ścianach wewnątrz sąsiadującego z piekarnią budynku, a ze strony zewnętrznej wywołuje sypanie się tynku, który z kolei stwarza niebezpieczeństwo.

- Tynk sypie nam się dosłownie nad głowami, bo odległość między jednym, a drugim budynkiem wynosi 1,25 m. Przechodzimy tędy cały czas, bo to jedyne wejście do naszego domu. Boję się, że tynk spadnie na jakieś dziecko i nie skończy się to dobrze. Moja córka i tak na co dzień odczuwa już skutki tych wszystkich działań. Ma alergię, a my powinniśmy wietrzyć mieszkanie, co jest oczywiście często niemożliwe przez parę i sadzę, która wlatuje nam do domu – wyjaśnia Krzysztof Dzierba. - My naprawdę nie chcemy zlikwidować piekarni, bo jest tu bardzo dobre pieczywo i zależy nam tylko na rozwiązaniu problemu - dodaje.

Jak przekonuje prezes PSS Społem w Kłodzku, w piekarni nie ma problemu z wentylacją, a okna otwierają pracownicy firmy.

- Tam są wyciągi i sprawa jest prosta, nie ma tam żadnych zastrzeżeń. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy modernizację pieca, żeby spalanie było odgórne, aby było mniejsze zadymienie i mniejsze zasadzenie. To się udało zrobić i zadymienie się zmniejszyło. Jak byliśmy teraz i kominiarze czyścili piec to sadzy nie było. W mieście wszędzie jest sadza – mówi prezes Stefan Klimaszko. - Jeśli chodzi o okna - otwierają je pracownicy i to właśnie jest nasz problem. My tego zakazujemy. Kiedy jest ktoś z kierownictwa, sprawując nadzór, wtedy okna są zamknięte. Hałasu ma nie być. Okna mają być zamykane, prawdopodobnie je zamurujemy. Wentylacja w środku jest, zrobione są także otwory na drzwiach. W piekarni nie może być zimno, bo wtedy nie wyrasta ciasto. Praca w piekarni jest uciążliwa, tak jak w kopalni, bo to jest taki zawód. Przy piecu będzie gorąco i dlatego tymi oknami się trochę posiłkowali. Jeśli chodzi o elewację, ma być zrobiona, bo to jest po stronie ZAMG-u. Prace zostaną wykonane w ramach remontu dachu, powinny się rozpocząć niebawem.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, iż zarządca nieruchomości, spółka ZAMG nie posiada jednak obecnie żadnej dokumentacji dotyczącej remontu elewacji budynku piekarni.

 

 

 

Wasze komentarze

Panie Piszko a o co chodzi z tym banerem targi...
piątek, 14.09.2018 00:16 autor: Leszcz
Piekarnia ta to RELIKT z czasów PRL-u. ...
środa, 05.09.2018 16:22 autor: .
Dumaj, pasumaj, carem nie budiesz. Pisz Boguś na BERDYCZÓW może...
środa, 05.09.2018 17:07 autor: Absolwent technikum rolnego w Bo
Najlepszy sposób to kupić domek na wiosce bądź wybudować...
środa, 05.09.2018 07:33 autor: Mieszkaniec
Pustosłowie
poniedziałek, 10.09.2018 19:50 autor: .
Napisał kolega prezesa PSS
piątek, 07.09.2018 12:38 autor: .
Napisał piekarz z PRL-owskiej piekarni.
czwartek, 06.09.2018 17:11 autor: .
Ciekawe czy piekarze myją ręce ?
czwartek, 06.09.2018 11:56 autor: Atrakcyjny Kazimierz
Wy ludzie chyba serio ludzie nie macie co do zajęcia...jak...
czwartek, 06.09.2018 00:44 autor: Mieszkaniec
Mieszkam w najbliższej okolicy piekarni i to jest masakra co...
środa, 05.09.2018 21:13 autor: Jędruś
Takiego dobrego chleba jak z tej piekarni nie ma na...
środa, 05.09.2018 17:17 autor: sc
Zastanówmy się? Kto ma interes by pluć na jedno z...
środa, 05.09.2018 17:11 autor: Zorientowany
Jaki Burmisztrz, taka piekarnia
środa, 05.09.2018 14:12 autor: Zły
Tyle się pisze o walce ze smogiem do dzieła Panie...
środa, 05.09.2018 08:35 autor: józef

dzisiaj, 5 godz temu
1
piątek, 15.2.2019 07:55
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork