Mieszkańcy powiatu na wyprawie ESK ART BUS

piątek, 7.10.2016 09:23 1164 0

27 września br. odbył się już czwarty, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku, wyjazd mieszkańców powiatu kłodzkiego na wydarzenia  kulturalne w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Powiat Kłodzki zapewnił uczestnikom bezpłatny transport na trasie Kłodzko-Wrocław-Kłodzko, ubezpieczenie, opiekę animatora podczas podróży oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów. Biuro Impart zapewniło miejskiego przewodnika towarzyszącego grupie podczas całego pobytu we Wrocławiu Kolejny, piąty wyjazd do Wrocławia planowany jest na początku listopada. Szczegółowe informacje o terminie i programie wyjazdu zostaną zamieszczone na stronie internetowej powiatu kłodzkiego oraz przekazane do miejskich i gminnych ośrodków kultury w powiecie kłodzkim.

Tym razem 50 osobowa grupa miała okazję zwiedzić wystawy Muzeum Sztuki Współczesnej znajdujące się w nowo odrestaurowanym, zabytkowym Pawilonie Czterech Kopuł. W olśniewających bielą salach modernistycznego budynku znajdują się prace najznamienitszych polskich twórców 2 połowy XX w. i czasów współczesnych m.in. Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Władysława Strzemińskiego.

Kolejnymi punktem zwiedzania był spacer po  Ogrodzie Japońskim, a następnie  wizyta w nowo powstałym  Muzeum Pana Tadeusza.  Muzeum zajmujące dwie zabytkowe kamienice z XVII wieku na wrocławskim Rynku (ponad 4 tys. m 2), oprócz skarbów z kolekcji Ossolineum (w tym oryginalnego rękopisu „Pana Tadeusza”) i pamiątek po Adamie Mickiewiczu zdumiewa odwiedzających wykorzystaniem nowoczesnych technologii przy przygotowaniu różnorodnych ekspozycji multimedialnych (z uwzględnieniem m.in. technologii Oculusa, w której dzięki specjalnym okularom-można doświadczyć wirtualnej podróży w przestrzeni, mappingu, ekranów parowych, na których wyświetlane są sceny z filmów czy avatara).  Muzeum w innowacyjny sposób przybliża polską historię od czasów „Pana Tadeusza” aż po czasy współczesne - prezentując gabinety świadków historii Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)