Międzyleskie Dni Dziedzictwa

wtorek, 27.7.2021 16:18 1185 0

10 lipca 2021 roku odbyły się XXVI Dni Międzylesia, podczas których mogliście uczestniczyć w  Międzyleskich Dniach Dziedzictwa współfinansowanych ze środków EFRR za pośrednictwem Euroregionu Glacensis oraz środków Pańtwa w ramach projektu „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim” realizowanego przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu.

W piątek 9 lipca odbyło się oficjalne otwarcie Izby Tkackiej w Domach Tkaczy, a 10 lipca
w ramach projektu zrealizowane zostały:

- konkurs „Śpiewamy Polskie Piosenki”,  do którego zgłosiło się ok 30  dzieci,

- konkurs na danie z kaszy, w którym 3 pierwsze miejsca zostały nagrodzone pięknymi nagrodami: opiekaczem, parowarem oraz robotem kuchennym.

W ramach projektu MGOK zakupił gadżety i nagrody dla bezpośrednich uczestników Międzyleskich Dni Dziedzictwa, został zapewniony catering ciepły oraz ochrona K2.

Zaproszonych zostało 7 amatorskich zespołów ludowych. Blok muzyczny otworzyły gospodynie wydarzenia: Międzylesianki, zaprezentował się zespół Waliszowianie Grupa Dziecięca, ponad 20- osobowy zespół Przełomiacy z Barda, wystąpili dla nas Długopolanie oraz Róża z Różanki, zatańczyły panie z Akademii Ruchu Goworów. Występy ludowe zakończył zespół Kapela Zielonych Granic, który zaprezentował nam repertuar wielojęzyczny, wyśpiewane pieśni zebrane zostały na naszych terenach i stanowią żywą pamiątkę po dawnych tradycjach.

Podczas XXVI Dni Międzylesia odbyło się XVI Grillowanie pod Trójmorskim Wierchem, zapewnione były atrakcje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru były Słowianki z koncertem „Słowiańska Krew”. Dni Międzylesia zwieńczył pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna przy akompaniamencie pana Artura Pawłowskiego.  

            W ramach projektu mogliśmy opracować i wydać m.in. pocztówki, ulotki i magnesy, torby, które chętnie wręczymy zainteresowanym turystom.  Zakupiliśmy pieczątkę pamiątkową z Domkami Tkackimi oraz w ramach upominków dla uczestników warsztatów
i bezpośrednich odbiorców Międzyleskich Dni Dziedzictwa mogliśmy zakupić ręczniki. Przeprowadzone zostały warsztaty plecenia makramy i tkania na krosnach. Ostatnie warsztaty tkania bransoletek przeprowadziliśmy metodą tkacką pochodzącą jeszcze z V wieku; odbyły się one w Domkach Tkackich, co było świetnym połączeniem współczesności z historią. 

            Projekt „Śladami Tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”, w łatwy i przystępny sposób zbliża nas do dawnych tradycji i dawnej kultury, dzięki tym działaniom i wielu chętnym do uczestniczenia w warsztatach, ratujemy od zapomnienia dawne techniki tkackie.

            Liczymy na to, że po zakończeniu projektu „Śladami Tkaczy na pograniczu polsko-czeskim” zapał ten nie zgaśnie i nadal będziemy mieli chętnych do poznawania dawnych tradycji.  MGOK czeka na nich z nowymi pomysłami.

            Domki Tkaczy zwiedzane są chętnie i często, zarówno przez mieszkańców Międzylesia i okolic, jak i turystów. Z przyjemnością dzielimy sięz odwiedzającymi zebraną przez nas wiedzą o przeszłości (a to dopiero początek…). Obecnie cyklicznie odbywają się tam spotkania Uniwersytetu III Wieku, ponieważ pomieszczenia na poddaszu przystosowane są do tego typu spotkań. Aby zwiedzić zabytkowe Domy Tkaczy w Międzylesiu należy zadzwonić lub zgłosić się do MGOK w Międzylesiu, każdego zainteresowanego chętnie poprowadzimy śladami tkaczy.

Jeśli macie własne pomysły lub propozycje, chcielibyście się czymś pochwalić, zorganizować wystawę czasową lub wykład czy warsztaty – skontaktujcie się z MGOK Międzylesie. 

Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)