Majowy weekend w statystykach policji

poniedziałek, 4.5.2015 09:47 1938 0

Długi majowy weekend na drogach powiatu kłodzkiego należał do spokojnych. Od piątku, 30 kwietnia od godz. 15.00 do 4 maja do godz. 8.00 policjanci nie odnotowali żadnego wypadku. Doszło natomiast do 12 kolizji i zatrzymano 5 nietrzeźwych kierujących. Na terenie całego powiatu funkcjonariusze przeprowadzili 234 interwencje. 

Podczas minionego weekendu na terenie powiatu doszło do dwóch pożarów. Do pierwszego z nich doszło w nocy z 30 kwietnia na 1 maja w Wojborzu. Całkowitemu spaleniu uległy pomieszczenia gospodarcze. Na szczęście udało się uratować pomieszczenia mieszkalne. Na miejsce zadysponowano 10 jednostek straży pożarnej.

Fot. P. Ziemacki 

Do drugiego pożaru doszło 3 maja przy ul. Modrzewiowej w Bystrzycy Kłodzkiej. Po godz. 2.00 w nocy z nieustalonych przyczyn doszło do zapalenia się budynku gospodarczego w wyniku czego spaleniu uległa również część dachu garażu przyległego do domu mieszkalnego. W akcji gaśniczej wzięło udział 6 zastępów straży pożarnej. 

W skali kraju bilans nie przedstawia się  optymistycznie. 30 osób zginęło w wypadkach, 408 zostało rannych w 310 wypadkach. Zatrzymano w sumie 1200 pijanych kierowców.

Mimo policyjnych apeli, bilans majowego weekendu jest tragiczniejszy niż m.in. tegorocznych świąt wielkanocnych, kiedy to od piątku do poniedziałku (również cztery dni) doszło do 217 wypadków, w których zginęły 23 osoby, a blisko 300 zostało rannych. Główną przyczyną drogowych tragedii były brawura i prędkość.

Na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali 78 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów będąc pod wpływem alkoholu. 

Najczęstsze przewinienia kierowców ujawnione przez funkcjonariuszy, to przekroczenia dozwolonych prędkości, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, kierowanie pojazdami po wypiciu alkoholu, lekceważenie znaków i sygnałów drogowych oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów na drodze. W okresie od 30 kwietnia do 3 maja 2015 r. na terenie województwa odnotowano łącznie 30 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 38 odniosło obrażenia. 

Przypomnieć należy, że właśnie alkohol za kierownicą obok przekroczenia dozwolonych prędkości, lekceważenia znaków i sygnałów drogowych oraz nieprawidłowego wykonywania manewrów na drodze, jest jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi asp. Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)