Ludwikowice Kłodzkie: Młodzi artyści szykują wielką niespodziankę! Byliśmy na próbie ich spektaklu [FOTO]

wtorek, 4.10.2022 11:23 1697 2

– Nikt nie zmienił świata, wtapiając się w tłum – mówi P. T. Barnum, główny bohater amerykańskiego musicalu „Król rozrywki” (The Greatest Showman). Własnej interpretacji tego dzieła podjął się Młodzieżowy Teatr Muzyczny działający przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich. Premiera już 15 października. Byliśmy na próbie tego przedstawienia. Szykuje się wielkie wydarzenie!

Nasi młodzi aktorzy, tancerze i śpiewacy w tłum z pewnością się nie wtopią. – Każdy z nas jest wybitny. Wybitny i niepowtarzalny – to kolejna kwestia P. T. Barnuma, która – już to wiemy! – przyświeca ich pracy. – Zależy nam na dostarczeniu rozrywki lokalnej społeczności – napisali do nas. A musical „Król rozrywki” z 2017 roku rozrywką w tych niepewnych czasach z pewnością będzie. I to rozrywką niegłupią.

Jego bohater, tak jest przynajmniej w filmowej wersji, traci pracę i wpada na pomysł, by... założyć cyrk! – Zbieram artystów. Szukam gwiazdy – tak mówi P. T. Barnum grany przez aktora Hugh Jackmana. Czy w jego rolę w Ludwikowicach Kłodzkich wcieliła się z kolei Gabriela Buczek- Rogińska, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda? Z pewnością znalazła gwiazdy!

Sama pani dyrektor zajęła się kierownictwem artystycznym. Bożena Łaba wyreżyserowała spektakl i zajęła się przygotowaniem wokalnym. Za choreografię odpowiada Katarzyna Schick. Na scenie wystąpią, wybitni i niepowtarzalni: Piotr Sapieja, Gabriela SchickMarek LisowskiHania MadejDorota TraczykAleksandra ŻmudaMarta ŚwistowskaPaweł SzczepańskiDominika AniszewskaNatalia StawiarskaEmilia DrozdowskaLena CzajkaJoanna SchickWiktoria Kwiecińska i Natalie Skrzipczyk.

Wszyscy oni na co dzień próbują w Młodzieżowym Teatrze Muzycznym. – Wyjątkowe miejsce twórczej pracy, gdzie każdy rzeczywisty talent ma możliwość się odnaleźć – tak je ocenia Katarzyna Schick. Z pewnością wyróżnią się z tłumu. Podobnie jak podczas poprzednich przedstawień. Tymczasem ćwiczą, by zabłysnąć. I będą ciężko pracować aż do premiery. Wiecie Państwo, że w sobotę ich próba zaczęła się o 10:00 a skończyła o 19:00?!

Nie mają komfortowych warunków, obok właśnie buduje się scena, wszystko w sali widowiskowej Centrum Kultury wygląda na razie jak jedna wielka prowizorka. Na razie! W sobotę, 15 października, to zabłyśnie. Podobnie jak młodzi artyści, którzy na razie przechadzają się jeszcze z tekstem spektaklu, by czasem wspomóc pamięć. Ale jak oni śpiewają! My już to słyszeliśmy… – Szukam gwiazdy – mówił bohater ich musicalu. Tu by znalazł niejedną.

Przedstawienie to jednak nie tylko śpiew, ale może przede wszystkim ruch sceniczny. – Nigdy nie odwracajcie się plecami do publiczności! – instruuje reżyserka Bożena Łaba. Czy nie brzmi to jak lekcja życia? Zresztą… Pierwsze, co rzuca się w oczy, to relacje między mistrzyniami (obok Bożeny Łaby nad choreografią czuwa Katarzyna Schick) a młodymi artystami. Dużo luzu, serdeczności, dyskusji o poszczególnych scenach, ale – gdy trzeba zdecydować – wiadomo, do kogo należy ostatnie słowo.

Nastolatki się nie buntują. Może dlatego, że naprawdę ktoś ich tu słucha i ufają autorytetom? Przedstawienie będzie sukcesem. Na próbie to widać: jego aktorzy wiedzą, że uczestniczą w czymś nadzwyczajnym. Bo kto by gdzieś tam, daleko od drogi, spodziewał się, że wystąpi w spektaklu niczym z nowojorskiego Broadwayu? Tylko za oceanem wieczór kosztuje nie mniej niż 100 dolarów. W Ludwikowicach Kłodzkich te same emocje przeżyjemy niemal za darmo.

– Poczujcie to! Przeżywajcie oczami, a nie machajcie rękami… – to nasza ulubiona kwestia wypowiedziana przez Bożenę Łabę do młodych artystów. I rzeczywiście, młodzi zaczynają grać oczami! Choć, gdy nie mogą się czasem skupić, jedni od drugich słyszą: – Halo, artyści! Reżyserka zwraca uwagę: – Ty tak nie krzycz! A wiecie Państwo, że można krzyczeć także oczami? Reporter portalu doba.pl nie jest chyba dobrym pedagogiem, bo – gdy wychodził – pochwalił młodych artystów: – Gdy tak szliście w moim kierunku i śpiewaliście, aż ciarki po mnie przeszły… I co? Młodzi się ucieszyli. Oczami właśnie!

Zanim bohater ich musicalu, P. T. Barnum, zaczął zarabiać na cyrku, pokazywał publiczności różnorakie dziwa. Pierwszym jego znanym eksponatem była syrenka Feejee. Okazała się fałszywa... Prawdziwi byli Chang i Eng, bliźnięta syjamskie czy Charles Stratton, mężczyzna o wzroście zaledwie 65 cm. Czy takie dziwa obejrzymy na premierze? Na zdjęciach z prób ich nie widać. Ale zgadniecie Państwo, która z widocznych na zdjęciach w galerii młodych artystek zagra kobietę z brodą? [kot]

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

poniedziałek, 10.10.2022 17:01
Super!!!!!!!
Zibi wtorek, 04.10.2022 13:20
Też nie mają o kim śpiewać tylko o kaczce