komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 6 czerwca 2020

Norberta, Laurentego

Lewiatan podpowiada jak poprawić płynność finansową firm

piątek, 10.4.2020 09:58 , komentarze: 0 , odsłony: 335
kategorie artykułu:
  • Propozycje w zakresie prawa podatkowego zaproponowane w tarczy antykryzysowej nie poprawią płynności finansowej przedsiębiorstw – uważa Konfederacja Lewiatan i przedstawia dodatkowe postulaty.
  •  Konieczne jest zwolnienie środków finansowych blokowanych na kontach VAT lub zwalnianie ich w terminie 3 dni, skrócenie terminu zwrotu VAT z deklaracji do 14 dni, czy zwolnienie wszystkich podatników z obowiązku stosowania zaliczek uproszczonych.


- Propozycje rządu nie stanowią realnego wsparcia, o które proszą firmy, znajdujące się z każdym dniem w coraz trudniejszej sytuacji. Dla ratowania ich płynności konieczne jest, aby możliwie szybko zwracać im kwoty nadpłaconego podatku VAT oraz zwalniać środki blokowane na kontach VAT, w wyniku płatności w mechanizmie podzielonej płatności. Dzisiaj te terminy wynoszą 60 dni, czyli okres w którym przedsiębiorcy mogliby wykorzystać te pieniądze na zapłatę dwóch czy trzech kolejnych pensji pracowników. Apelujemy, aby nadwyżkę VAT z deklaracji zwracać w 14 dni, a środki z konta VAT oddawać do swobodnego dysponowania przedsiębiorcy w 3 dni – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan. 
Tarcza antykryzysowa umożliwiła zrezygnowanie przez firmę z płacenia zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy (tj. stałych miesięcznych - 2 - płatności podatku ustalonych na podstawie dochodów z lat poprzednich, często rekordowo wysokich), ale wyłącznie dla małych podatników.

Oznacza to, że wszystkie pozostałe firmy, które wybrały wpłacanie zaliczek uproszczonych, zmuszone są finansować budżet państwa, nawet w sytuacji kiedy przedsiębiorstwo jest zamknięte i nie ma przychodów. Zapłacony podatek odzyskają dopiero w 2021 r.

Ponadto firmy z branży hotelarskiej i gastronomicznej muszą obecnie ponieść koszty wymiany kas fiskalnych na tzw. kasy online, które umożliwiają śledzenie wydawania paragonów przez Krajową Administracje Skarbową w czasie rzeczywistym.

- Wprowadzenie tzw. kas online nie było przez biznes krytykowane. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy firmy są zamknięte i nie uzyskują przychodów, wymaganie od nich zakupu nowych, bardzo drogich urządzeń oraz poniesienia kosztów ich instalacji oraz konfiguracji z - 3 - systemami księgowymi, jest dalece nieuzasadnione i pogorszy, i tak już fatalną sytuację tych firm – dodaje Przemysław Pruszyński.

Kluczowe postulaty przedsiębiorców dotyczące wsparcia płynności finansowej
1. Przekazanie do swobodnego dysponowania przez przedsiębiorcę środków zablokowanych na kontach VAT.
2. Skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z deklaracji.
3. Zniesienie ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych.
4. Możliwość rezygnacji z opłacania zaliczek uproszczonych dla wszystkich podatników.
5. Odroczenie wprowadzenia kas rejestrujących online w branży gastronomicznej i hotelarskiej do końca 2020 r., a także objęcie ich uprawnieniem do stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania.
6. Odroczenie wprowadzenia JPK_V7M i JPK_V7K do końca 2020 r. Konfederacja Lewiatan

 Propozycje w zakresie prawa podatkowego zaproponowane w tarczyantykryzysowej nie poprawią płynności finansowej przedsiębiorstw– uważa Konfederacja Lewiatan i przedstawia dodatkowe postulaty. Konieczne jest zwolnienie środków finansowych blokowanych nakontach VAT lub zwalnianie ich w terminie 3 dni, skrócenie terminuzwrotu VAT z deklaracji do 14 dni, czy zwolnienie wszystkichpodatników z obowiązku stosowania zaliczek uproszczonych.
- Propozycje rządu nie stanowią realnego wsparcia, o które proszą firmy,znajdujące się z każdym dniem w coraz trudniejszej sytuacji. Dlaratowania ich płynności konieczne jest, aby możliwie szybko zwracać imkwoty nadpłaconego podatku VAT oraz zwalniać środki blokowane nakontach VAT, w wyniku płatności w mechanizmie podzielonej płatności.Dzisiaj te terminy wynoszą 60 dni, czyli okres w którym przedsiębiorcymogliby wykorzystać te pieniądze na zapłatę dwóch czy trzech kolejnychpensji pracowników. Apelujemy, aby nadwyżkę VAT z deklaracji zwracaćw 14 dni, a środki z konta VAT oddawać do swobodnego dysponowaniaprzedsiębiorcy w 3 dni – mówi Przemysław Pruszyński, doradcapodatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.Tarcza antykryzysowa umożliwiła zrezygnowanie przez firmę z płaceniazaliczek uproszczonych na podatek dochodowy (tj. stałych miesięcznych
- 2 -płatności podatku ustalonych na podstawie dochodów z lat poprzednich,często rekordowo wysokich), ale wyłącznie dla małych podatników.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
piątek, 5.6.2020 10:16
wtorek, 2.6.2020 09:27
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe