komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 19 kwietnia 2019

Adolfa, Tymona

Lato to trudny okres dla krwiodawstwa. Podziel się tym bezcennym darem!

sobota, 1.9.2018 16:12 , komentarze: 5 , odsłony: 1173
kategorie artykułu:

Latem szczególnie widoczny jest problem niedoboru krwi. Ze względu na to, że jest to okres urlopowy mniej jest Honorowych Dawców, którzy regularnie przychodzą i oddają krew, a właśnie w tym czasie odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie na ten bezcenny dar. Częściej dochodzi bowiem do wypadków komunikacyjnych, a nie można zapominać również o pozostających w szpitalach pacjentach, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami.

- W całej Polsce sytuacja wygląda tak, że tej krwi jest mało. W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie jest większe, bo więcej jest wypadków, a dawców ze względu na okres urlopowy jest mniej.  Musimy pamiętać także o tych osobach, które przebywały gdzieś za granicą i ze względu na sytuację epidemiologiczną nie mogą przez jakiś czas oddawać krwi. W szpitalach krew musi być kierowania w pierwszej kolejności do osób, które mają sytuację zagrożenia życia, bo trzeba tą krwią racjonalnie gospodarować - mówi Doba.pl  Magdalena Tyrko, specjalista ds. promocji krwiodawstwa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Brakuje każdej grupy krwi. Najbardziej uniwersalna jest grupa 0 minus ponieważ ją można podać w przypadku zagrożenia życia każdemu. Bezcenna jest jednak każda krew i nie ma tak, że jakieś grupy są potrzebne bardziej albo mniej - dodaje. 

Zachęcamy do dzielenia się własną krwią z potrzebującymi. W szpitalach wielu chorych czeka na KREW, ten bezcenny lek, którego źródłem jest wyłącznie inny człowiek. 

MOŻESZ ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ JEŚLI:

  • masz 18-65 lat i masz przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
  • masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50kg)
  • nie chorowałeś/chorowałaś na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie masz ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego

Wszystkie zdrowe osoby, które chcą i mogą oddać krew zapraszamy do NZOZ w Kłodzku przy ul. Szpitalnej 1. 

KALENDARZ EKIP WYJAZDOWYCH - KLIKNIJ TUTAJ 

 

Wasze komentarze

Żebyś nigdy sam tej krwi nie potrzebwał
wtorek, 04.09.2018 07:22 autor: Raf

czwartek, 18.4.2019 12:40
2
poniedziałek, 15.4.2019 20:02
156
sobota, 13.4.2019 20:37
10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ABC OGRODU
ABC OGRODU
Praca na GoWork
Praca na GoWork