Kręcony w Nowej Rudzie i okolicach film jest przebojem Netflixa. Krytycy: to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat!

wtorek, 14.11.2023 13:57 12959 4

Na Netflixie można obejrzeć serial „Infamia”, który był kręcony m.in. Nowej Rudzie czy w okolicach należącej do KSS Bartnica Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej. Serial, opowiadający o losach młodej kobiety pochodzenia romskiego, która próbuje w tradycyjnej rodzinie Romów żyć na własnych zasadach, został uznany za jeden z najlepszych i najważniejszych polskich seriali ostatnich lat.

„The New York Times” porównał „Infamię” do innego, popularnego serialu Netflixa „Unorthodox”, opowiadającego o młodej dziewczynie, która ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem.
„Infamia” to wielka uczta dla oka i ucha. Barwna, pełna zwrotów akcji historia o zakazanej miłości, rodzinie, korzeniach, tolerancji, ale też o dojrzewaniu młodych ludzi, spełnianiu marzeń, kobiecej sile. Opowiedziana mądrze, prawdziwie” – napisała Mariola Szczyrba z portalu wroclaw.pl

„Infamia” zaskakuje zarówno wizualnie, jak i fabularnie. Nowość Netflixa jest po prostu piękna” – oceniła Małgorzata Major z portalu wirtualnemedia.pl

„Infamia” jest jednym z najlepiej wyreżyserowanych polskich seriali ostatnich lat. Głównie za sprawą Anny Maliszewskiej, pomysłodawczyni i głównej autorki serialu” – napisał Bartosz Staszczyszyn z portalu culture.pl
„W „Infamii” aż roi się od znakomitych występów aktorskich, prawdopodobnie najlepszych ze wszystkich polskich produkcji oryginalnych Netflixa” – napisał Piotr Piskozub z portalu  naekranie.pl

„Infamia” to najważniejszy (i najlepszy) polski serial ostatnich lat” – twierdzi Natalia Nowecka z Radia Zet i Radia Eska.


To tylko fragmenty wielu, bardzo dobrych recenzji serialu „Infamia”, który można obejrzeć na Netflixie. Ośmioodcinkowy obraz jest rzeczywiście świetny: pięknie zrealizowany, z bardzo dobrą obsadą i wyjątkową muzyką, pokazujący życie Romów „od środka”, pozwalający lepiej poznać rządzące nim zasady, dający nowe spojrzenie na „wojnę polsko-romską”, łamiący wiele stereotypów, ale przede wszystkim będący opowieścią o młodej, wrażliwej kobiecie pochodzenia romskiego, która  – choć kocha rodzinę – nie chce żyć w narzuconych ramach.

Dla mieszkańców Nowej Rudy i jej okolic oraz całego Dolnego Ślaska, wartością dodaną serialu jest to, że „Infamia” pełna jest lokalnych akcentów. „Zagrały” w niej bowiem, obok Nowej Rudy, m.in. wałbrzyskie dzielnice Podgórze i Sobięcin, II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu, a także Szczawno Zdrój czy efektowna tama wodna w Zagórzu Śląskim. Zdjęcia kręcone były też w Rybnicy Leśnej, przy tamtejszej Kopalni Melafiru, należącej do Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy.

– Gdy producenci „Infamii” zwrócili się do nas z zapytaniem o pomoc w realizacji zdjęć do serialu, umożliwiliśmy im to bez wahania. Kopalnia Melafiru w Rybnicy Leśnej jest przecież nie tylko ważnym pracodawcą w regionie i źródłem pozyskiwania kruszywa, z którego budowane są najważniejsze drogi szybkiego ruchu oraz drogi kolejowe w Polsce, ale jest też atrakcją turystyczną dla odwiedzających Rybnicę Leśną. Dlatego nie mieliśmy nic przeciwko temu, aby Kopalnię Melafiru i jej otoczenie zobaczyli też widzowie serialu. Kadry pokazujące kopalnię i jej okolice zostały wykorzystane w „Infamii” wiele razy. Na przykład w scenach, kiedy główna bohaterka jeździ wśród górskich terenów na rowerze – mówi Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica).

Ekipa filmowców, pracująca pod okiem producentów z Watchout Studio, którego założycielem był znany producent filmowy Piotr Woźniak-Starak (zmarły tragicznie na Jeziorze Kisajno w 2019 roku), zbudowała plan filmowy przy budynku biurowym kopalni w Rybnicy Leśnej oraz na terenach, z których rozciągał się widok na Kopalnię Melafiru. Poza Dolnym Śląskiem, serial kręcony był m.in. w romskiej wiosce w Maszkowicach w Małopolsce oraz w Walii.

Także znakomita obsada serialu jest w dużej mierze związana z naszym regionem. W rolę głównej bohaterki Gity wcieliła się – uznana przez krytyków za „zjawiskową” – młoda aktorka Zofia Jastrzębska, która w ubiegłym roku została absolwentką szkoły teatralnej we Wrocławiu. Jej ojca brawurowo zagrał aktor Sebastian Łach, występujący m.in. na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W obsadzie znaleźli się też m.in. tak popularni aktorzy, jak: Magdalena Czerwińska, Artur Dziurman czy Kamil Piotrowski. Jednocześnie w filmie pojawiło się wielu przedstawicieli romskiej społeczności, m.in. tato i siostra znanej wokalistki Viki Gabor czy pochodzący z Wałbrzycha Rom Angelo Ciureja.

Zdjęcia: Netflix, KSS Bartnica, Instagram Zofia Jastrzębska

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

PIS kolaboruje z Ruskimi niedziela, 19.11.2023 09:17
PiS stosuje rosyjskie metody: chamstwo, brak zasad, zastraszanie. Kiedy obserwuje się...
J 23 piątek, 17.11.2023 07:03
Gdyby PiS Rzadzil Polska Kinomatografia i TVP dały by najlepsze...
Anna czwartek, 16.11.2023 11:53
Bardzo dobry film, główna bohaterka super
Maciej środa, 15.11.2023 23:43
Świetna fabuła i wykonanie. Poziom światowy. Nawet nie zorientowałem się z początku,...