komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Konserwacja zabytkowych polichromii w budynku młyna papierniczego

piątek, 25.9.2020 09:26 , komentarze: 0 , odsłony: 689
kategorie artykułu:

W roku 2018 Muzeum zleciło wykonanie programu prac konserwatorskich polichromii, co poskutkowało wszczęciem kompleksowych prac konserwatorskich przy polichromiach w roku 2019, w ramach których udało się zrealizować konserwację techniczną polichromii oraz częściową estetyczną w Sali "Józefa".

Obecnie prowadzone są prace konserwacji estetycznej pozostałych polichromowanych powierzchni ściennych i stropowych Sali "Józefa", jak również realizacja pełnej konserwacji zabytkowych malowideł ściennych i polichromowanego stropu w Sali „Pod Kopułą”, dla których podjęte działania stanowią warunek zachowania polichromii wykonanych w podatnej na uszkodzenia mechaniczne i biologiczne technice klejowej na drewnie. Konserwacja historycznych polichromii – barwnych malowideł - zachowanych na drewnianych ścianach i stropach w pomieszczeniach dusznickiego młyna papierniczego zakłada powstrzymanie procesu degradacji warstw malarskich i przywrócenie im pierwotnych walorów technicznych i estetycznych.

W ramach konserwacji technicznej zrealizowane zostaną zabiegi polegające na utrwaleniu osłabionych warstw polichromii, oczyszczeniu z zabrudzeń i wtórnych nawarstwień, wykonaniu zabiegów dezynfekcji i impregnacji strukturalnej drewna, wzmocnieniu i ustabilizowaniu połączeń poszczególnych drewnianych elementów ścian i stropu, założeniu gruntów w miejscach ubytków. Natomiast konserwacja estetyczna przeprowadzona zostanie poprzez punktowanie scalające ubytki warstwy malarskiej w miejscach przetarć i zaplamień.

W ramach zadania zostanie wykonana pełna dokumentacja konserwatorska z przeprowadzonych prac.

Zadanie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wasze komentarze

wtorek, 13.10.2020 11:12
2
niedziela, 11.10.2020 20:10
piątek, 9.10.2020 14:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK