Koncert muzyki rap w Zakładzie Karnym

środa, 27.1.2016 08:10 5976 4

W połowie stycznia Zakład Karny w Kłodzku gościł przedstawicieli Fundacji Latarnia, której misją jest działanie na rzecz osób wykluczonych społecznie, a w szczególności osób bezdomnych i uzależnionych.

Marcin Tyburczy i Dariusz Orłowski, prowadzący spotkanie to osoby z traumatycznymi przeżyciami i różnymi doświadczeniami życiowymi, w świetle których starali się pokazać, że można żyć uczciwie i normalnie na „wolności” jednocześnie pracując i mając szczęśliwe rodziny. Zaproszeni goście to również osoby tworzące muzykę rap z tekstami o pozytywnym, chrześcijańskim przesłaniu. Już na wstępie oświadczyli, że „nie zamierzają przekonywać, agitować i namawiać do żadnego Kościoła”. Ich utwory wypełniały treści o tym, że z pomocą Boga i innych ludzi ze Wspólnoty Zielonoświątkowej potrafili "stanąć na nogi" i wyprostować drogi swojego życia. Pokazali na własnym przykładzie, że można radykalnie zmienić swoje życie, zerwać z nałogami, patologią i przestępczością - nawet wtedy, gdy wszyscy wokół w to nie wierzą.

- Wolność jest w nas, w naszym sercu i rozumie … można przebywać w więzieniu i jednocześnie być wolnym – przekonywał Marcin.

Ten nietypowy koncert muzyki rap wysłuchało 35 skazanych recydywistów, z których większość brała czynny udział w przedstawieniu – zadawali pytania i mówili o własnych doświadczeniach. Jest to z pewnością dowód na to, że wypowiadane słowa i muzyka poruszyła osadzonych i wywołała pożądane refleksje nad własnym życiem.

Marcin Tyburczy, dyrektor projektu „Poznaj Prawdę A Prawda Cię Uwolni”, pedagog, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie od 2009 – nauczyciel historii. W swoich działaniach porusza tematy uzależnień od narkotyków, alkoholu, pornografii, seksu i cyber przemocy. Przeprowadza rozmowy ze słuchaczami na temat ich własnych poglądów oraz sposobu rozwiązywania przez nich swoich problemów, w rezultacie pokazując im najlepszą drogę wyjścia. Od 2001 tworzy muzykę rap o pozytywnym przesłaniu, która ma na celu przekazać dobre wartości. Od 2010 roku pracuje z młodzieżą z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom.

Dariusz Orłowski pochodzi z trudnej alkoholowej rodziny. Od małego był w domu dziecka, potem przeszedł przez trzy ośrodki wychowawcze i zakłady karne. W ośrodku wychowawczym „rządził drugim życiem” ośrodka. Do zakładu karnego trafił w wieku 17 lat. Był uzależniony od dopalaczy i narkotyków. Podczas spotkań mówi o uzależnieniu od dopalaczy, przemocy i życiu na ulicy, które skończyło się więzieniem. W 2014 przeżył przemianę życia, kiedy zostawił „stare życie” i przyjechał do Strzelec Opolskich. Dziś uczy się i pracuje.

 

tekst i zdjęcia: mjr Julian Leszczuk

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

mk wtorek, 09.02.2016 10:33
w szkołach takich rzeczy nie ma ale dla złodziei jest...
Ona sobota, 30.01.2016 10:08
A dlaczego tego typu projektów nie ma w szkołach ?...
piątek, 29.01.2016 02:52
Nie wiem po co Ty Gall wychodzisz z domu, chyba...
Gall środa, 27.01.2016 13:10
Jeszcze gratisowe dziwki i będzie super. Po co wychodzić??