Bractwo Rycerskie w sprawie wyboru symbolu gminy Szczytna

poniedziałek, 29.2.2016 11:09 13101 10

Przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej wyrazili swoją opinię w sprawie wyboru nowego symbolu gminy, które na zlecenie burmistrza Marka Szpaniera przygotował heraldyk, Robert Fidura.

Herb gminy jest naturalnym symbolem wyrażającym dumę i tradycję jej mieszkańców. Powinien posiadać czytelną symbolikę, nawiązującą do historii, tradycji bądź najważniejszych elementów gminy - wyjaśnia włodarz Szczytnej - Procedura nadawania gminie herbu wymaga pozytywnej opinii Ministra Administracji i Cyfryzacji, po zasięgnięciu konsultacji z Komisją Heraldyczną. Dopiero wtedy rada miejska może podjąć uchwałę o nadaniu herbu. Obecnie używane symbole gminy Szczytna nigdy nie były opiniowane przez Komisję Heraldyczną, a elementy które zawierają nie pozwolą zaopiniować ich pozytywnie. To powoduje, że nie mogą być symbolami oficjalnymi.

Opracowaniem poprawnej symboliki gminy zajął się heraldyk, Robert Fidura, który przedstawił dwie propozycje herbu. Pierwszy z nich to jeleń z kielichem, na drugim natomiast znajduje się postać Św. Jana Chrzciciela. Opinię na temat obu projektów wyrazili przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.

- Po zapoznaniu się z przedstawionymi propozycjami zdecydowanie odrzucamy projekt z jeleniem w skoku ponad kielichem. Symbol ten został "wyjęty" z pięciopolowego projektu przedwojennego herbu Szczytnej, był w tzw. polu sercowym obok innych charakterystycznych elementów miejscowej flory. Po powiększeniu do wielkości całej tarczy herbowej, niektóre elementy anatomiczne jelenia zostały wyraźnie uwydatnione i tworzą w bezpośrednim sąsiedztwie kielicha niekorzystne skojarzenia, co może prowokować w przyszłości do niewybrednych żartów. Nie raziło to w projekcie pięciopolowym – wyjaśnia Kazimierz Woroniecki, kanclerz bractwa - Sugerujemy projekt ze Św. Janem Chrzcicielem, który był i jest patronem naszej parafii i jest odwzorowany w herbie godła z XIX - wiecznej pieczęci gminnej Szczytnej, czyli historycznie starszego od herbu przedwojennego z "jeleniem".

Szczegółowe informacje o projektach można znaleźć w uzasadnieniu historyczno-heraldycznym.

Projekt 1 w. Jan Chrzciciel wraz z uzasadnieniem

Projekt 2 Jelen z kielichem wraz z uzasadnieniem

 

Swoje opinie można przesyłać do 15 marca na adres e-mail szczytna@szczytna.pl lub pocztą tradycyjną na adres:
Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
ul. Wolności 42,
57-330 Szczytna

 

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

sla piątek, 11.03.2016 18:13
rycerze to pis,chca juz zmieniac wszystko po swojemu czy to sie podoba komus czy nie,zmienmy nazwe Szczytna na Ruckers,bedzie ok jak tak sie cofamy w czasie.
niedziela, 06.03.2016 19:11
Podoba mi się herb z jeleniem tylko moim zdaniem zmienił bym tło z czerwonego na zielony tylko jeleniowi zostawił bym letką otoczką czerwoną, reklamujemy zawsze nasze miasto jako zielony kryształ ziemi Kłodzkiej i tło powinno być zielone to jest wyłącznie moje zdanie.
katol środa, 02.03.2016 10:57
Niemiecki nie może pozostać bo to "wrogi" herb.
Jeleń nie może być bo ma "anatomiczne cześci ciała"
Musi być herb Chrześcijański.

Dlaczego w ogóle ktokolwiek zwraca się o opinie i słucha jakiegoś bractwa z pięcioma członkami i jedną zbroją ?

Cały Świat idzie do przodu a PiSPiolska się cofa ... wraca teleranek, symbole kościelne, jak to możliwe że 1% księży i nawiedzonych wyznawców trzęsie całym 40mln krajem
środa, 02.03.2016 15:32
"wracają symbole kościelne" One już są jakbyś tego nie widział na herbie Dzierżoniowa, Wrocławia Jan Chrzciciel, w Gdańsku dwa krzyże w herbie, Korona z krzyżem na herbie Warszawy, Poznania, Krakowa. To symbolika historyczna miast ze względów na powiązana tradyjcę państw z kościołem. Państwa są świeckie, ale to elementy chrześcijaństwa stanowią fundament tożsamości Europy.
Żyd wtorek, 01.03.2016 23:03
Jestem przeciw na zmiane herbu na św Jana. nie jestem katolikiem i ten herb mnie obraża. i prawdopodobnie nie tylko mnie.
środa, 02.03.2016 15:27
Idąc twoim myśleniem większość herbów w Polsce obraża uczucia religijne.
T wtorek, 01.03.2016 22:06
Uważam że z dwóch podanych propozycji lepsza (choć to za dużo powiedziane ponieważ żadna nie ukazuje historii miasta) jest ta z wizerunkiem Jana Chrzciciela. Jednak mam kilka zastrzeżeń co do barw Gminy i Miasta. Usunięcie z nich koloru zielonego powoduje że na barwy Szczytnej ciężko jest już teraz patrzeć choć to tylko projekt. Wyglądają okrutnie dla oka. Zbyt intensywnie bez jakiegokolwiek kontrastu. Już barwy Wrocławia i Dolnego Śląska bez żywego koloru są jak przygotowania do pogrzebu. Kolor zielony mógłby zostać na fladze jako, chociażby kontrast dla czerwieni i żółci (no chyba że wszędzie będą używane złote lśniące nici na co nie liczę). Można by również przyjąć że rzeka Jordan ma bardzo zbliżony kolor do zielonego i taki umieścić na herbie. Byłoby to o wiele lepszym rozwiązaniem i dodawało trochę życia do barw Szczytnej. Szczytna jest Zielonym Kryształem Ziemi Kłodzkiej i kolor ZIELONY powinien być w jej barwach. Mam nadzieję że coś się zmieni bo na tę chwilę strasznie to wszystko wygląda.
s. wtorek, 01.03.2016 16:49
a czemu nie stary herb niemiecki który jest najpiękniejszy ze wszystkich ...
skaut poniedziałek, 29.02.2016 21:50
"rycerze" więcej luzu w tych herbowych deliberacjach, jeleń jest bardzo bardzo, a że ma uwydatnione "elementy anatomiczne" to tylko dobrze o nim /jeleniu/ świadczy; a z tymi świętymi to już dajcie sobie na wstrzymanie. Herb powinien być prosty i nie zawierający zbyt wielu elementów graficznych a ten z "jeleniem" taki właśnie jest. /moim zdaniem oczywiście/
wtorek, 01.03.2016 11:25
Byleby do kielicha nie sikał