Zmarł Władysław Kolbusz (†79 l.), najwybitniejszy współczesny dusznicki malarz. Pierwszy raz do nas trafił w 1967 roku...

piątek, 11.8.2023 12:49 2787 1

Tę wiadomość przekazał  Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju: „Dzisiaj dotarła do nas bardzo smutna informacja. Odszedł Władysław Kolbusz - najwybitniejszy współczesny dusznicki malarz. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje”.

Władysław Kolbusz urodził się w 1944 roku w Kołaczycach (woj. podkarpackie). Z Dusznikami-Zdrojem zetknął się po raz pierwszy, odwiedzając brata w lipcu 1967 roku. Początkowo związał się z Zakładami Elektrotechniki Motoryzacyjnej, a od 1971 do 1993 roku z Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich [dzisiaj Uzdrowiska Kłodzkie S.A.], dla których realizował szereg prac dekoracyjnych. 

Od 1971 roku współpracował przy organizacji Festiwali Chopinowskich, zaangażowany w oprawę plastyczną. Do ważniejszych osiągnięć Artysty należy zdobycie Grand Prix w ramach Międzynarodowych Konfrontacji Twórców w Audun-le-Tiche [Francja] w 1997 roku. W roku 1988 uzyskał tytuł artysty-plastyka nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

W 2017 roku malarz obchodził  jubileusz 50-lecia swojej działalności artystycznej w Dusznikach-Zdroju. Z tej okazji zorganizowana została wystawa pt. „Władysław Kolbusz – artysta z Dusznik-Zdroju”, na której zaprezentowano ponad 80 prac. Wśród nich były kopie malarstwa dawnych mistrzów, portrety, również w formie zminiaturyzowanej, plakaty oraz medale, zaprojektowane z okazji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju. Wśród zgromadzonych prac był  portrety osób o istotnym znaczeniu dla lokalnej, dusznickiej społeczności.

Zdjęcie: K. Jankowski, Muzeum Papiernictwa. Informacje o artyście – Muzeum Papiernictwa.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Szacun piątek, 11.08.2023 19:04
Pokój Jego Duszy. Prawdziwy Artysta. Pięknie odmalowal wnętrze kamienicy, w której mieszkał.