Biskup i diecezja muszą przeprosić byłego proboszcza Szalejowa Górnego i zapłacić zadośćuczynienie

czwartek, 15.7.2021 15:34 26506 51

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ogłosił wyrok w sprawie z powództwa ks. Krzysztofa Trybulca, byłego proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, przeciwko bp. Ignacemu Decowi i Diecezji Świdnickiej w związku ze zniesławieniem. 

Spór trwał od 2013 roku i związany był ze sprawą dotyczącą nieprawidłowości przy remoncie wieży kościoła w Szalejowie Dolnym. Kiedy po przeprowadzonej inwestycji dach zaczął przeciekać ks. Trybulec, po analizie dokumentów miał dojść do wniosku, że protokół odbioru prac został sfałszowany i  zawiadomił o tym biskupa. Proboszcz złożył także zawiadomienie w prokuraturze, a niedługo potem został przeniesiony na emeryturę. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu, jednak kuria miała wówczas zarzucić proboszczowi, że ma dziecko z gosposią. W obronie proboszcza stanęła grupa parafian, która wystąpiła do Sądu Okręgowego w Świdnicy z pozwem przeciwko biskupowi Decowi o naruszenie dóbr osobistych. 

- Elementem, który przesądził sprawę było to, że kuria, aby odwołać naszego księdza proboszcza przedstawiła do Rzymu absurdalne historie na jego temat, w tym m.in., że ma on dziecko. Parafianie zebrali pieniądze na  badania genetyczne, które oczywiście to wykluczyły. Po tym jak upadła historia z dzieckiem rozpoczęto niestety inną, a mianowicie zawiadomiono prokuraturę, że ksiądz odchodząc z kościoła miał ukraść krucyfiks i lichtarze - mówił wówczas naszej redakcji jeden z mieszkańców  Szalejowa Górnego.

Pozew parafian został jednak odrzucony, a ks. Krzysztof Trybulec wytoczył biskupowi sprawę z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych i dobrego imienia. W pierwszej instancji powództwo oddalono, a kolejno sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. 

- Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo jednak Sąd Apelacyjny po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, przesłuchaniu świadków a także strony, zmienił ten wyrok i nakazał obu pozwanym, aby w osobistym liście przeprosili powoda za wskazane tam fakty. Sąd zasądził także solidarnie od obu pozwanych kwotę 10 tys. zł wraz z odsetkami od 17 października 2018 roku. Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych podczas procedury odwoławczej, która toczyła się przed Kongregacją ds. Duchowieństwa w Rzymie - mówi rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Małgorzata Lamparska.

Wyrok skomentował także ks. Krzysztof Trybulec, który twierdzi, że za to, iż pozostał nieugięty i nie chciał dostosować się do nacisków, przeszedł psychiczny poligon kierowanych pod jego adresem oszczerstw.

- Pytany o komentarz dotyczący tego wyroku z trudem ukrywam wzruszenie. Ten wyrok to dla mnie wielka radość kiedy to niesłusznie Dekretem Biskupa Ignacego Deca zostałem odwołany z urzędu proboszcza Parafii Św. Jerzego w Szalejowie Górnym za zgłoszenie przestępstwa do jakiego doszło przy remoncie wieży kościoła w Szalejowie Dolnym. Minęło ponad 7 ciężkich lat nękania, nakłaniania do wycofania zawiadomienia o przestępstwie przy tym nieszczęsnym remoncie, a ponieważ byłem nieugięty i nie chciałem się dostosować do nacisków mojego Ordynariusza Biskupa Deca przeszedłem swoisty psychiczny poligon kierowanych pod moim adresem bolesnych oszczerstw ukierunkowanych na zniszczenie mnie nie tylko jako kapłana, ale i człowieka przy użyciu najbardziej prymitywnych i odrażających metod zniszczenia mnie przez zniszczenie tego co dla każdego kapłana po mocnej wierze ma najcenniejszego - nieskazitelną reputację. Ksiądz bez dobrej reputacji jest nikim. Mi, przez te ostatnie 7 lat, tą reputację próbowano każdego dnia odbierać. Wstawałem z tym i ztym kładłem się spać. Przypłaciłem to zdrowiem, jestem kłębkiem nerwów. Dzień 9 lipca i wyrok Sądu Apelacyjnego zapamiętam do końca życia. To tak jakbym odzyskał zdolność normalnego oddychania - komentuje ks Krzysztof Trybulec.

O komentarz dot. wyroku zwróciliśmy się także do rzecznika świdnickiej Kurii Biskupiej. Na odpowiedź czekamy. 

 

Czytaj także: 

Parafianie pozwali do sądu biskupa

Jest komunikat kurii ws. pozwu przeciwko biskupowi świdnickiemu

Przeczytaj komentarze (51)

Komentarze (51)

poniedziałek, 19.07.2021 22:32
Poziom tego portalu jest niżej niż serwisu pudelek czy pomponik, kogo obchodzi życie prywatne tego ksTrubylca, popatrzcie na siebie z kim śpicie kogo zdradzacie. Osąd wydany bez poznania jakichkolwiek faktów, za i przeciw, byleby się rozpisać bo oglądalność wzrośnie. Acha i broń cię Boże przed napisaniem czegokolwiek na tuska czy po
Irek wąs piątek, 24.12.2021 04:59
A kto to jest po ?
wtorek, 20.07.2021 05:14
Niespotykany poziom ignorancji..
środa, 21.07.2021 22:01
Rzeczywiście niespotykany, w tym portalu. Rzecz w artykule dotyka tylko przepychanek i zawiści ludzkiej. W ogóle nie ma nic o istocie Kościoła. Byleby wytknąć palcem i pokazać, że tam też mogą trafić się słabo prowadzący się, gorsi od w miarę prowadzącego się mnie(czy napewno?) Nic o Bogu, choćby o Cudzie Eucharystii w Legnicy, nic. Bo to wróg, tego róbta co chceta
środa, 21.07.2021 22:57
To jest inny wątek. Nie zauważyłeś ?Sprawa dla fundamentalnych katolików nieco wstydliwa, ale takie rzeczy dzieją się w KRK , podobnie jak jest molestowanie i pedofilia.Tacy jak ty w to nie uwierzą.
Jak tu będzie watek o cudzie Eucharystycznym w Legnicy, będziemy pisać o cudzie Eucharystycznym w Legnicy, chociaż..... gdybyś wierzył w cud Eucharystii, to taki cud nie byłby ci do wiary potrzebny,
Ford goofno wort czwartek, 09.12.2021 22:55
Ford zapadł się pod ziemię
piątek, 23.07.2021 19:18
Obawiam się tylko, ze to jeszcze nie koniec...No, tak Ojcze nasz wszyscy księża odmawiają codziennie..
sobota, 17.07.2021 08:32
Dec niezła menda ciekawe co jeszcze ukrywa i komu zaszkodził
środa, 21.07.2021 19:37
Sportowcy oszukują testy na doping- dają do badania mocz innego zawodnika, zamiast swój, a innych badań niby nie można oszukać ?? buhahaha
środa, 21.07.2021 20:21
Już to pisałam- ten ksiądz poradził sobie z jednym zniesławieniem i to nie lada jakim, to poradzi sobie z drugim , jak będziesz wypisywał tutaj takie głupoty. To się bierze z tego, ze jak ktos sam jest nieuczciwy, to o to samo podejrzewa wszystkich wokoło. To zbyt poważna sprawa, zeby ktoś zniżał się do znanych tobie sposobów. Zawsze będę broniła skrzywdzonych księży, a nie osądzam bpa Deca ani diecezji. Opieram się na wyroku sądu i...........-hmmmm....
środa, 21.07.2021 20:24
Tylko potworne zranienie może pchać człowieka do takiej walki jakiej podjął się ten ksiądz !
wtorek, 20.07.2021 19:20
Szczęść Boże ,, księże Krzysztofie. Prosze mi wierzyć- domyślam się, co ksiądz przeżył i co ksiądz czuje. Jest ksiądz prawdziwym facetem... Pozdrawiam serdecznie !
adaś sobota, 17.07.2021 00:04
Brawo!!! Żrą się między sobą!!! To wielka chwila!!! Koniec nierobów, wyłudzaczy wdowiego grosza i lizodupów władzy zbliża się wielkimi krokami!!! Teraz znowu czekam na wezwanie na komisariat.....
sobota, 17.07.2021 05:40
Nie wiem, kim jesteś i dlaczego czekasz na wezwanie na komisariat, ale tej historii nie należy rozpatrywać w takich kategoriach. Dla mnie ma ona inny wydźwięk. Kościół to układ hierarchiczny, księża uczeni są posłuszeństwa biskupowi od pierwszego dnia seminarium. Ksiądz, który ma odwagę się przeciwstawić, a walczy o prawdę, bo i sąd przyznał mu rację, to nadzieja na to, ze powoli zostaną przerwane tzw. łańcuchy solidarności kapłańskiej, która powoduje m.inn. to, ze ofiary Kościoła są same , bo żaden z nich nie potrafi się przeciwstawić, zeby stanąć po ich stronie. To tzw. posłuszeństwo , które wynika z przyrzeczeń w czasie święceń diakonatu coraz bardziej uwiera młodych i jeśli ten system nie będzie zmierzał w stronę dialogu, coraz więcej ich będzie odchodzić.....
adaś poniedziałek, 19.07.2021 10:45
Tą historię należy rozpatrywać w kategoriach rodziny mafijnej. Wzorem włoskiej Cammory ,szef szefów całowany w dłoń żąda całkowitego posłuszeństwa i kasy od wszystkich swoich żołnierzy. Gwarantując im nietykalność, przymyka oko na drobne grzeszki. Jeśli jednak któryś z nich odważy się stanąć przeciwko niemu ,biada mu!!!
poniedziałek, 19.07.2021 16:25
Napisałam już, ze nie oceniam ani biskupa Deca, ani diecezji. Odniosłam się tylko do sytuacji ks. Krzysztofa Trubulca i wyroku sądu, który uważam za słuszny !
niedziela, 18.07.2021 20:46
Sama, doprawdy , jestem ciekawa odpowiedzi kurii. Wszak każda kuria, a już nasza szczególnie, wzywa nieustannie do pojednania i zgody w imię miłosierdzia , miłości bliźniego, itd....Wszak to jest przesłanie Ewangelii.
Ee niedziela, 18.07.2021 10:34
Syn jest jego. Probki podrobione. Ks Trybulec naciagacz i oszust. Bywalec zakladow przyjemnosci. Odebrane prawo jazdy za jazde po pijanemu.... co tu wiecej mowic
niedziela, 18.07.2021 11:21
Na twoim miejscu byłabym ostrożna ,bo pomawiasz osobę znaną w tej chwili z imienia i nazwiska prawie w całej Polsce, która już raz wygrała sprawę o zniesławienie.Probki podrobione to chyba pobrane od Ciebie..
piątek, 16.07.2021 18:21
Pozdrowienia , ks. Krzysztofie Trybulcu, jeśli ksiądz to czyta.....Jest ksiądz bardzo dzielny....Walczył ksiądz o swoja godność i miał ksiądz rację !
sobota, 17.07.2021 14:09
Nie sądzę żeby ksiądz miał rację będąc popierany przez wojujących ateistów.Nie pisze o tobie.Ale widzę tu dużo innych takich.Do kościoła nie chodzą,biskupa ani księży nie znają.A kierują się tylko poglądami antychrześcijańskimi ,które przeszkadzają im w demoralizacji, rozpijaniu ,narkomani w rozwoju przemysłu pogardy do człowieka i traktowaniu drugiego człowieka jako rzecz tylko do użycia dla swojej przyjemności.Aby okraść wykorzystać ,przejechać po pijanemu.Aby się kobieta nie mogła wysikać w damskiej toalecie,bo przyjdzie mężczyzna wyciągnie to i owo i powie,że jest kobietą itd.A człowiek ma swoją godność .O czym księża uczą i mówią w kościele.I jest powołany do miłości .A nie do domów publicznych do kupowania narkotyków niszczących zdrowie i życie ,nie do okradania ,oszukiwania ,demoralizacji itd.
sobota, 17.07.2021 14:22
Typowy podział na świat zły i dobry. Zły świat jest na zewnątrz Kościoła, dobry wewnątrz. Problem polega jednak na tym, ze świat wewnątrz Kościoła, mimo deklaracji w pięknych JEDYNIE słowach nie jest do końca dobry. Nie nazywaj wojującymi ateistami ludzi rozczarowanych tym, co się dzieje, stykających się z egoizmem i bezdusznością w kancelariach parafialnych, czytających o zbrodniach na innuickich dzieciach w Kanadzie, czy odkrywających nagle w "swoim " księdzu pedofila, czy spotykających się z obojętnością czy wrogością biskupa. Dzielenie świata na dobry i zly w zależności od tego czy jest w Kościele czy go nie ma to bardzo uproszczona ocena rzeczywistości, będąca domeną wielu tzw. rytualnych katolików. Zdrowy rozsądek , jeśli się przeczyta historie ks. Trybulca, nakazuje go popierać, a nie wojujący ateizm........
sobota, 17.07.2021 14:26
Czy jesteś w stanie wczuć się w sytuację człowieka, od którego nagle odwracają się wszyscy ? Chyba nie..... Nie znam tego księdza, ale podziwiam jego i jego parafian..
sobota, 17.07.2021 18:29
Znaczy się podziwiasz parafian którzy odwrócili się od swojego biskupa i doprowadzają do podziałów.A komu są potrzebne podziały?I od kogo pochodzą?Wiara i kościól katolicki powinien wszystkich chrześcijan łączyć w jednej wierze.A nie dzielić.Mogą być sprawy konfliktowe między księżmi.Można się nie zgodzić z czymś z biskupem.Ale każdy ksiądz przysięga posłuszeństwo swojemu biskupowi.A nie ,że go będzie po sądach ciągał.Sprawy konfliktowe trzeba załatwiać we własnym gronie .A nie wciągać w te sprawy parafian,sąd i dawać pożywkę do ataków na kościół,biskupa i księży dla ateistów ,którzy tylko na to czekają.Jak na DOBIE napiszą,że pijany ktoś spowodował wypadek to jest cisza.A tylko coś o księżach czy kościele to zaraz autorytety za dychę się odzywają i atakują nie znając sprawy z drugiej strony.Aby tylko dowalić.
niedziela, 18.07.2021 09:34
Typowa Pani Dulska
sobota, 17.07.2021 18:59
I znowu typowe podejście części polskich, szczególnie starszych biskupów i części katolików- obrona Kościoła ponad wszystko i kosztem człowieka. Jest to pojmowanie Kościoła jako wartości nadrzędnej, ale nie taki jest katolicyzm Powszechny, a jestem członkiem Kościoła Powszechnego, a nie Polskiego, który w tej chwili bardzo się broni w obliczu wychodzących na świat nadużyć. W pojęciu dobro Kościoła zawarte jest pojecie dobra człowieka, a dobro parafian ks. Trybulca i samego księdza Trubulca to ochrona pieniędzy wydawanych na cele parafialne, a ze przy okazji przyszło im bronic godności księdza, któremu ufali przez cale lata to chyba przypadek. Nie byłoby tego bez pomówień o dziecko z konkubinatu.
Parafianin nie jest zobowiązany do wierności ani posłuszeństwa swojemu biskupowi. Jest zobowiązany za to do wierności Nauce Kościoła . Ksiądz jest wprawdzie zobowiązany do posłuszeństwa biskupowi, ale nie jestem pewna czy również w kwestiach takich jak w historii ks. Trubulca, bo Kościół to wierni i ich pieniądze, a nie hierarchia.
Mam nadzieję, że podeszły w latach ksiądz Trybulec , który nie jest obecnie wymieniany w spisie kapłanów diecezji świdnickiej w końcu do niej wróci.........
Tak jak już pisałam , staram się nie oceniać biskupa Deca..i nie robię tego.
sobota, 17.07.2021 19:05
Jeśli sprawa przeciwko ksiedzu Trubulcowi, którego , podkreślam, nie mialam przyjemności poznać, będzie toczyła się dalej, ucierpi na tym hierarchia, bo piszą o tym już wszyscy i wszędzie......Jeśli się głosi hasła miłości i miłosierdzia, trzeba je stosować w praktyce. Przyszedł chyba czas na pojednanie..
sobota, 17.07.2021 20:03
Kan. 1395 - § 1. Duchowny konkubinariusz poza wypadkiem, o którym w kan.
1394, oraz duchowny trwający w innym grzechu zewnętrznym przeciwko szóstemu
przykazaniu Dekalogu, wywołującym zgorszenie, winien być ukarany suspensą, do której,
gdy mimo upomnienia trwa w przestępstwie, można stopniowo dodawać inne kary, aż do
wydalenia ze stanu duchownego.


To są zapisy Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczące księży żyjących w konkubinacie. Dziecko, o które posądzono NIESŁUSZNIE ks. Trybulca miało się począć z konkubinatu i być przyczyną zgorszenia, ale badania DNA wykazały , ze to NIEPRAWDA. Ja , ŚWIECKA, bronię księdza Krzysztofa Trubulca, bo dla żadnego księdza takie posądzenie nie jest obojętne !!!!
sobota, 17.07.2021 20:06
I zgadzam się w tym z sądem !
Obywatel piątek, 16.07.2021 23:41
Masakra mafia pisowsko czarna, katastrofa dla panstwa i kościła w Polsce
obserwator czwartek, 15.07.2021 19:09
Siła kościoła w jego jedności ...
piątek, 16.07.2021 16:50
Bzdury.Jednosc ale nie wobec nadużyć,pedofilii i molestowania .Ten ksiądz wytrwal, bo miał za sobą parafian, ale jak któryś ksiądz ma za sobą parafian,to się mówi,że przywiazal ich do siebie,a nie do Boga.
piątek, 16.07.2021 08:54
Nie wiem jak ksiądz może procesować się ze swoim biskupem i okazywać nieposłuszeństwo. Dziwnym trafem nikt z komentujących sprawę nie pisze ,że dostał 10 tys.A ci sami co nie mają nic przeciwko temu pewnie nic na tacę nie dają i są przeciw jakimkolwiek pieniądzom dla księży.A tu wam pasuje ,hipokryci.A biskup Dec jest bardzo porządny człowiek i nie wierzę,by celowo chciał komuś zrobić krzywdę.Tak jak wy którzy nie znacie sprawy z drugiej strony a osądzacie tak jak wam pasuje zgodnie z waszymi lewackimi przekonaniami.Nie ważna prawda ,nie ważne,że nie chodzicie do kościoła ,nie ważne co ma biskup w tej sprawie do powiedzenia,byleby tylko uderzyć w biskupa i kościół.A potem więzienia pełne tych co im kościół przeszkadza.Bo jeźdżą po pijanemu, mordują ,gwałcą ,napadają ,kradną itd.
piątek, 16.07.2021 09:59
Nie oceniam biskupa Deca i nie obrzucam go obelgami, ale jestem zadowolona z takiego obrotu sprawy i to jako praktykująca katoliczka, dla której wzorem jest Tomasz Terlikowski, również praktykujący katolik. W czym ks. Trybulec miał być posłuszny swojemu biskupowi ? W tym, ze bronił własności parafian czy może w tym, ze miał się zgodzić na oskarżenie, ze żył w konkubinacie ? A może miał się godzić z tym, że niesłusznie oskarżono go o kradzież ? Ty wiesz , jaka jest sytuacja takiego księdza ? W diecezji tarnowskiej w latach dziewięćdziesiątych siedmiu księży odebrało sobie życie i to są fakty, a nie plotki. Tyle, bo obiecałam, ze nie będę oceniać biskupa... Tacy jak ty nie wierzą tez ofiarom pedofilii i molestowania..
piątek, 16.07.2021 09:03
W sumie brawa dla Sądu, który nie boi się katotalibów w tym zakłamanych jak Dec hierarchów. I dlatego warto walczyć o Sądy niezależne od oszołomów z KASTY PiS.
piątek, 16.07.2021 09:58
Dec podsyłał kleryków Gulbinowiczowi w latach 80-90 i za to otrzymał biskupstwo świdnickie stworzone specjalnie dla niego wtedy kierowcą gulbinowicza był niejaki Głódź który woził pryncypała do siedziby SB Gulbi lubił łapać za kut..a ale tylko Głódź wiedział co z tym zrobić taki mamy przekrój kościoła
Bogobojowy piątek, 16.07.2021 06:06
A tępe polaczki nadal przed tymi śmieciami klękają i otwierają gęby żeby połknąć co ci mają do "przekazania". Hahahahahaha!!!!!
Ale sobie cwaniaki służących wychowali. :D
bbbb piątek, 16.07.2021 07:23
Piszesz o tym skompromitowanym Decu? Bo ks. Trybulec jest OK
Tt piątek, 16.07.2021 08:21
Trybulec nie jest ok
JÓZEK czwartek, 15.07.2021 23:56
Dec to stary sklerotyk i tetryk który oderwany jest od rzeczywistości !
Gim czwartek, 15.07.2021 20:46
Cnoty niewieście - Cel edukacyjny na rok 2022. Kiedy usłyszymy o celu w postaci zdrowej, pozbawionej zabobonu edukacji naszych dzieci?
gejsza.... czwartek, 15.07.2021 20:38
Dec obrzydliwy i ohydny kłamca.Pytam ...jak komuś takiemu można zaufać i się spowiadać, Ludzie !!!! .Obudż się!!!
Autor czwartek, 15.07.2021 20:40
Gdyby chodziło o nadużycia pedofilskie, net Pan robiłby wszystko aby uchronić sprawcę. Ponieważ chodziło o fuszerkę remontu, trzymał stronę tego który wręczył grubszą kopertę. To taka podwójna moralność, pospolite draństwo.
. czwartek, 15.07.2021 20:17
Podwójne standardy panie Dec? Jak można żyć w takiej obłudzie. Kłamać, ze proboszcz Bogu ducha winny ma dziecko na boku, a potem jechać do innej parafii i pierdzielic ludziom na kazaniu, jako trzeba być dobrym, prawdomównym i uczciwym. Rzygac się chce jak się na was patrzy purpurowi kłamcy. Ojciec Św. Franciszek powinien was wezwać o wszystkich wypierdzielic na zbity pysk.
kaska czwartek, 15.07.2021 19:28
Brawo dla księdza Krzysztofa Trybulca, że nie dał się zastraszyć tym zakłamanym pasibrzuchom goniącym za mamoną. Wiele lat temu ksiądz uczył mnie religii i zawsze był bardzo w porządku.
czwartek, 15.07.2021 19:32
Nie znałam go,ale nie można tak niszczyć człowieka. Szacunek dla parafian,którzy za nim stanęli.
Banda biskupów czwartek, 15.07.2021 18:15
Dec od rydzykowych kopert niech teraz odrobi wyrok własną pracą na rzecz kosciola. Niech sprząta, pielęgnuje cmentarze. Bo pieniądze i tak są wiernych, więc to zadna kara.
czwartek, 15.07.2021 18:30
Pan Dec pokazuje zachowanie katolików. Nie mylić z wierzącymi. Aby Was pokrzepić to Pan Dec ma emerytury z naszych pieniędzy około 10000 miesięcznie. Aleluje i do przodu.
czwartek, 15.07.2021 17:40
Przeprosiny powinny być opublikowane na stronach mediów !Ten ksiądz został skrzywdzony !
czwartek, 15.07.2021 17:42
Dobrze, Dobo, ze to opublikowałaś !
. czwartek, 15.07.2021 17:40
Zakłamane pasibrzuchy w purpurach!!!!! Pokory trochę. Powinniście się uczyć od prostych proboszczów bo zagubiliście swoje pochodzenie.