Apel do premiera o złagodzenie przewidywanych przez rząd restrykcji dla branży turystycznej gmin z terenów górskich

niedziela, 29.11.2020 12:36 6726 14

Starosta kłodzki, Maciej Awiżeń wraz ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej zaapelowali do premiera RP, Mateusza Morawieckiego o złagodzenie przewidywanych przez rząd restrykcji dla branży turystycznej gmin z terenów górskich.

Fot. ilustracyjne 

Szanowny Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,

głęboko zaniepokojony najnowszymi informacjami na temat obostrzeń nakładanych na branżę hotelarską i turystyczną w okresie zbliżających się świąt oraz ferii zimowych, zwracam się z apelem o zmianę dramatycznych w skutkach decyzji.

Na terenie powiatu kłodzkiego działają dwa prężne ośrodki narciarskie: Zieleniec - Ski Arena - część administracyjna Dusznik-Zdroju, która posiada łącznie ok. 23 km tras i jest największym ośrodkiem narciarskim na Ziemi Kłodzkiej i jednym z większych w Sudetach oraz ośrodek narciarski Czarna Góra Resort w gminie Stronie Śląskie to łącznie ponad 14 km tras zjazdowych.

Obydwie lokalizacje cieszą się ogromną popularnością wśród gości z całego kraju, jak i z pobliskich Czech. Wiele mniejszych, chętnie uczęszczanych tras narciarstwa biegowego oraz wyciągów zlokalizowanych jest na terenie gmin Szczytna, Radków, Nowa Ruda, Międzylesie, Lądek-Zdrój oraz Bystrzyca Kłodzka.

W sezonie zimowym, wraz z pierwszymi opadami śniegu ośrodki odwiedza od kilku do kilkunastu tysięcy turystów dziennie, zapewniając utrzymanie kolejnym tysiącom osób zatrudnionych bezpośrednio przy obsłudze stoków, jak i w branży hotelarskiej, wellness, gastronomicznej, rozrywkowej itp. Z tego względu, Ziemia Kłodzka od dłuższego czasu czyni przygotowania do sezonu zimowego.

Obsługa tak dużej liczby gości rozkłada się bowiem nie tylko na stacje narciarskie, ale i gminy ościenne, m.in. Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki, Stronie Śląskie, Bardo, Złoty Stok, Stoszowice.

Pragniemy przypomnieć, iż przygotowania do sezonu trwają niemal cały rok! Z dużym wyprzedzeniem dokonuje się rezerwacji noclegów, planowane są imprezy rozrywkowe, zajęcia dla dzieci i wiele wydarzeń towarzyszących. Lada dzień należy rozpocząć bardzo kosztowne naśnieżanie stoków. W chwili obecnej wszystkie te prace stoją pod znakiem zapytania.

Kolejnym wielkim ciosem, który ze zdwojoną siłą dotknął naszego regionu było zamknięcie już po raz drugi w tym roku obiektów ruchu turystycznego i hotelarskiego oraz gastronomii. Dla gmin, w których lwią część dochodów stanowią środki pozyskane z obsługi ruchu turystycznego to sytuacja katastrofalna.

Jesteśmy świadkami postępującej agonii małych i większych przedsiębiorstw tego sektora, które praktycznie od marca egzystują na granicy opłacalności. Wiele osób wraz ze zbliżającym się końcem roku zakończy również swoją działalność.

Konieczność maksymalnego ograniczenia kontaktów i migracji ludności z powodu trwającej pandemii niweczy większość zamierzeń, jednakże rozstrzygnięcia powodujące – de facto - zamknięcie ośrodków narciarskich w połączeniu z już trwającym wyłączeniem hoteli, pensjonatów, siłowni i restauracji oznaczają dla nas upadek całej branży.

W naszej ocenie, podjęcie już dzisiaj decyzji o skumulowaniu ferii zimowych w jednym terminie jest działaniem przedwczesnym, ponieważ ostatnie informacje na temat dziennych i tygodniowych przyrostów zakażeń świadczą o spowolnieniu pandemii.

Rozłożenie turnusów feryjnych jest – po pierwsze - rozwiązaniem bezpieczniejszym dla ludzi, po drugie – pozwoli utrzymać rygor sanitarny. Ponadto, co dla nas jest kwestią zasadniczą: umożliwi utrzymanie choćby części miejsc pracy, zapobiegnie wielu bankructwom i choć w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę bardzo uszczuplonych dochodów gmin.

Panie Premierze, apeluję o ponowne rozważenie wszystkich „za i przeciw”, związanych ze zbliżającym się upadkiem jakże istotnej gałęzi gospodarki. W naszym najszczerszym przekonaniu, podjęte decyzje są przedwczesne i zbyt rygorystyczne, zaś ich skutki, bez koniecznej korekty są łatwe do przewidzenia.

Z wyrazami szacunku
Starosta kłodzki - Maciej Awiżeń

 

Podobny apel do premiera wystosowało również Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej. 

 

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

autor czwartek, 03.12.2020 17:38
a jakaś firma turystyczna ze Strzelina,nie uznaje żadnych zakazów i obostrzeń i na-czarno-wiezie w ferie dzieci do Zakopanego,da się??
obserwator czwartek, 03.12.2020 17:45
Awiżeń i całe lewactwo z Kotliny Kłodz.warto było przez lata pluć na rządzących ?a teraz jak trwoga to do boga,zwróćcie się do tych co wami sterują,do-młodego gomułki-do scheta czy nawet -do słońca Peru-oni wam pomogą
Kot niedziela, 29.11.2020 21:03
Jacy oni nagle biedni ,A co mają inni powiedzieć?
cziken niedziela, 29.11.2020 19:10
Finanse kilku włascicieli wyciągów ważniejsze niż zdrowie tysięcy obywateli...
Anty PiS ow niedziela, 29.11.2020 16:39
Jak w poprzednich sezonach proponowałem, żeby były zniżki dla okolicznych gmin na karnety w zieleńcu to mnie wyśmiali i usłyszałem, że mają tyle turystów i nie zależy im na mieszkańcach co jeździli by sobie po pracy. Także jak dla mnie mogą sobie teraz tymi pseudo stacjami narciarskimi podetrzeć dupę z tymi cenami. Niech czekają na turystów:)
sss poniedziałek, 30.11.2020 13:02
W tym roku może nie dadzą zniżek, ale za to nie będzie tłoku przy wyciągach, bo 90% to będą mieszkańcy powiatu. Przecież hotele mają być nieczynne.
Riki niedziela, 29.11.2020 16:46
A co mnie obchodzą jakieś wyciągi. Zdrowie ludzi jest najważniejsze premier powinien podtrzymać swoje decyzje nawet jeszcze je zaostrzyć
apolityczny niedziela, 29.11.2020 16:49
Przeczytałem cały ten apel i powiem szczerze, że gdybym miał władzę by podjąć decyzję, to miałbym wiele wątpliwości. Uruchomienie branży turystycznej, to uruchomienie całej machiny zależności. Przyjeżdżają turyści, zwiększa się ruch w marketach i innych sklepach, każdy chce zjeść więc ilość restauracji i miejsc w nich musi być taka by mimo ogromnego ruchu zachować warunki sanitarne. I najważniejsze : służba zdrowia. Czy szpitale są w stanie przyjąć dodatkowo ludzi ze złamaniami (których corocznie jest dość dużo) i innymi dolegliwościami mając już problemy z obsługą miejscowych pacjentów ? Fajnie jest pisać "proszę uruchomić" ale co z zabezpieczeniem zaplecza ?
Riki niedziela, 29.11.2020 16:52
Zgadzam się z Tobą w 100%
real niedziela, 29.11.2020 17:02
No tak ... poza deklaracją, że hotele i wyciągi są przygotowane, to brak choć słowa na temat tego jak przygotowani są pozostali ?
To już koniec poparcia dla PiS n niedziela, 29.11.2020 16:24
Przekażcie swoim działaczom Pisu, że nie będzie poparcia dla kandydatów Pisu. My pamiętamy jak rządzący niszczą gospodarkę. A turystyka nie chce jałmużny. Wolimy pracować .... Firmy jeżdżące jak Tomex są w bardzo trudnej sytuacji.
Zenon niedziela, 29.11.2020 15:53
Panie Świtem,nie trzeba było wychodzić na ulicę,dopingowac i i popierac tych roznosicieli wirusa,a być może byłaby mniejsza zachorowalność,a tym samym i inne byłyby obostrzenia.Jak trwoga to do Rządu.
niedziela, 29.11.2020 14:46
Co tam jakaś pandemia oraz zdrowie i życie Polaków! Najważniejsze jest opluwanie PiS i kwestionowanie wszystkiego co robi rząd. PO-wcom marzy się puszczenie wszystkiego na żywioł. Dyletanci pod płaszczykiem troski o branżę turystyczną, chcieliby po trupach Polaków dojść do władzy. Widać to wyraźnie w nawoływaniach do protestów i siania zamętu.
Zagłosujemy na PSL niedziela, 29.11.2020 16:27
Trole Pisu i działacze żyjący z kasy podatników. Znajdziecie po wyborach nową pracę. Tylko nie przyznawajcie się, że byliście w PiS - hotele Was nie przyjmą do pracy.