komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

Informacja Starosty Kłodzkiego w sprawie remontów dróg powiatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych

środa, 16.9.2020 08:47 , komentarze: 16 , odsłony: 2583
kategorie artykułu:

Starosta Kłodzki wystosował informację o braku wsparcia rządowego do remontu dróg tzw. "powodziówek" z rezerwy celowej z budżetu państwa w 2020 r. Jest to jednocześnie apel do posłów i senatorów z naszego okręgu o interwencję w tej sprawie. 

 

„POWODZIÓWKI” BEZ WSPARCIA RZĄDOWEGO

Informacja Starosty Kłodzkiego w sprawie remontów dróg powiatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych.

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców powiatu kłodzkiego, dotyczącymi remontów dróg, szczególnie tych, które ucierpiały w wyniku nawałnic deszczu i lokalnych podtopień,

Starosta Kłodzki informuje, że do września bieżącego roku, otrzymaliśmy jedynie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych do 5 zadań,
na kwotę 1,9 mln zł.

Dofinansowanie dotyczy następujących odcinków dróg:
w Długopolu Dolnym, w Orłowcu, w Kmieńcu,
w Lądku-Zdroju, ul. Ostrowicza, w Roszycach.
Łączna wartość tych zadań to 3,9 mln zł.

O ile, powiat kłodzki otrzymał wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych na bieżące remonty dróg powiatowych, o tyle z rezerwy celowej budżetu państwa – czyli na remonty dróg, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, nie otrzymał do dnia dzisiejszego ani złotówki, a wysokość strat
w infrastrukturze dróg powiatowych wyniosła 170 mln zł.
Są to szkody powstałe w roku 2019 oraz 2020 czerwcu
i sierpniu. Dotyczą 162 km dróg, co stanowi 42 zadania remontowe
na drogach i mostach.

 

Pomimo pozytywnej weryfikacji i przyjęcia protokołów przez komisję wojewódzką zgłoszone szkody do dzisiaj nie otrzymały dofinansowania.

Dlatego zaplanowane inwestycje drogowe powiatu pozbawione rządowego wsparcia nie mogą być realizowane.
Na 2020 rok zaplanowane było wykonanie 5 zadań.

Niestety na pismo skierowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o przyznanie środków, Starosta Kłodzki otrzymał odpowiedź z informacją, że nie ma możliwości w roku bieżącym udzielenia dofinansowania na wnioskowane przez Pana Starostę drogi ze środków pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych”.

Sytuacja jaka zaistniała jest niezrozumiała, i nie do przyjęcia.

Tym bardziej, że podczas wizyty w powiecie kłodzkim,
w czasie alarmu powodziowego w czerwcu br., Bogusław Szpytma Wicewojewoda Dolnośląski, składał deklarację szybkiej pomocy.

Należy zaznaczyć, że obecnie powiat może liczyć jedynie na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych oraz z rezerwy celowej budżetu państwa tzw. „powodziówek”.
Na tą chwilę skończyły się środki finansowe w programach unijnych, transgranicznych oraz rozwoju obszarów wiejskich, po które powiat również sięgał.

Dlatego, mając na uwadze, przede wszystkim bezpieczeństwo naszych mieszkańców, przedsiębiorców oraz licznie odwiedzających powiat kłodzki turystów, APELUJĘ do posłów i senatorów obozu władzy z naszego regionu o pilną interwencję w tej sprawie.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Kłodzku

 

Wasze komentarze

Stara mi nie daje. Apeluje do rządu by interweniował i pogonił "szwagrów"
piątek, 18.09.2020 19:27 autor: Starakostka

Po h... potrzebny starosta to ja nie bardzo wiem . Wieczne apele .... on nic nie może , to po cholerę ten urząd?? Przykład epidemii , jest w Kłodzku sanepid ,zatrudnionych 50 ludzi i co ??? Jak trza było robić testy to sanepidu nie ma, a ich szef .....apele do rządu. W starostwie działa "jednostka specjalna kryzysowa" kosztuje rocznie tyle co dobry kawałek nowej drogi i co robi......nic , rzeki zarośnięte jak u dziada gospodarza podwórko.
piątek, 18.09.2020 08:46 autor: Majkel

Jaki to gospodarz on niema o samorządach pojęcia
piątek, 18.09.2020 17:29 autor: Andrzej64

Niedawno podczas lock downu pan starosra narzekał, że zly rzad zamknął granice i ludzie do Czech do pracy nie mogą jezdzic. A czyja to wina, że w powiecie nie ma pracy? Ci ktorzy głosowali na tego pana, powinni teraz palić się ze wstydu.
czwartek, 17.09.2020 14:26 autor:

starostwo powinno być zlikwidowane, albo ci wszyscy ludzie powinni podać się do dymisji...bo z niczym sobie nie daje rady, to poprostu przykro czytać, likwidacje szpitali, walący się, nieremontowany most w centrum Kłodzka. Wejdźcie sobie dla porównania na informacje na dobie z Ząbkowic albo Świdnicy, nie uważam, że krytyczne uwagi to jest hejt, to jest ocena sytuacji w powiecie i tyle.
czwartek, 17.09.2020 13:46 autor: maciejka

W Roszycach to było z robione z dobrego na lepsze... Ale cóż ktoś tam swoje wydreptał.
czwartek, 17.09.2020 05:28 autor:

Andrzej64 - przestań wyzywać ludzi od pajaców. Jeśli brakuje Ci rzeczowych argumentów to się nie odzywaj. Inaczej stajesz się śmiesznym prostakiem.
Aha - a jeśli rząd łatwo składa obietnice na lewo i prawo, zwłaszcza w kampanii wyborczej, to teraz jak najbardziej powinien z nich się wywiązać
środa, 16.09.2020 17:57 autor: Zocha

Racja. Najbiedniejszy powiat w europie. Drogi powiatowe od lat nie remontowane a teraz wszystkiemu winny PiS. Gdie był starosta jak rządzili jego koledzy z Wielichoską na czele z PO. Teraz się obudzili i będą doić bo deszcz mocniej popadał. Powódź to była w 97r. Zmniejszyć wypłaty urzędnikom i brać się za drogi bo wyglądają jak obraz nędzy i rozpaczy. Rujnujecie wszystko począwszy od dróg na pekaesie i szpitalach skończywszy.
środa, 16.09.2020 12:38 autor: Mieszkaniec powiatu

Obiecali to teraz trzeba spełnić obietnice i pieniądze przelać, Panowie z rządu
środa, 16.09.2020 14:18 autor:

Wieczny płaczek na nic niema zadluza powiat trzeba rząd poprosić pajacu
środa, 16.09.2020 10:36 autor: Andrzej64

ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele