Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki przed nami

środa, 26.8.2020 09:44 2091 0

W dniach 5.09.2020 r. i 6.09.2020 r. w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zapraszamy do udziału w I Dolnośląskim Rajdzie Zabytków Techniki. Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki jest pierwszym w naszym regionie i bez wątpienia jednym z niewielu na motoryzacyjnej mapie Polski, wydarzeniem w całości poświęconym i skoncentrowanym na dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Uczestnicy rajdu nie tylko przemieszczać będą się w historycznych pojazdach, ale cała trasa przebiegać będzie przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki, najcenniejsze materialne zabytki dokumentujące historię i rozwój techniki na Dolnym Śląsku. Rajd skierowany jest do posiadaczy pojazdów mechanicznych wyprodukowanych lub zaprojektowanych przed 1991 r.

Dolnośląski Szlak  Zabytków Techniki jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Mapa ma być nowoczesnym, dostępnym dla każdego narzędziem umożliwiającym odnajdywanie najcenniejszych zabytków techniki Dolnego Śląska.

ZASADY RAJDU 

W Rajdzie udział biorą wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki – łącznie 21 unikatowych zabytków techniki dokumentujących najważniejsze dziedziny życia gospodarczego regionu na przestrzeni minionych 200 lat.

  1. Start rajdu odbywa się w formule lotnego startu (tj. uczestnicy startują z dowolnego obiektu znajdującego się na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki, nie ma wspólnego startu) o godz. 10:00 w Sobotę 5.09.2020 r. Zakończenie rajdu odbędzie się w Niedzielę o godz. 16:00 w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie.
  2. W rajdzie w charakterze uczestników udział wziąć posiadacze sprawnych mechanicznych jednośladów, samochodów oraz pojazdów specjalistycznych (np. ciągników rolniczych) wyprodukowanych przed 1991 r.
  3. Udział w rajdzie odbywa się w 4 kategoriach pojazdów:
    1. Motocykli do 50 cm3
    2. Motocykli od 50 cm3
    3. Samochodów
    4. Pojazdów specjalistycznych i rolniczych
  4. Celem rajdu jest odwiedzenie zabytkowym pojazdem obiektów na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki w dniach 5.09.2020 r. i 6.09.2020 r. 
  5. Rajd uznaje się za ukończony gdy załogi zbiorą określoną liczbę pieczątek dokumentujących pobyt w obiekcie*
    1. Motocykle do 50 cm3 (motorowery, motorynki, skutery) – min. 4 obiekty,
    2. Motocykle od 50 cm3 – min. 5 obiektów,
    3. Samochody – min. 5 obiektów,
    4. Pojazdy specjalistyczne i zabytkowe pojazdy rolnicze – min. 4 obiekty,
  6. Dla 3 załóg, które zdołają w terminie od 5.09.2020 r. do 6.09.2020 r. potwierdzić wizytę w największej ilości obiektów szlaku przygotowana zostanie nagroda specjalna.
  7. W sytuacji gdy większa ilość załóg udokumentuje pobyt w podobnej liczbie obiektów – rozegrany zostanie konkurs wiedzy o obiektach szlaku w formie quizu. O przyznaniu nagrody zdecyduje zwycięstwo w quizie.
  8. Rejestracja załóg odbywa się do dnia 1.09.2020 r. za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie mapazabytkow.pl w zakładce RAJD. Po dokonaniu rejestracji uczestnik otrzyma numer startowy oraz kartę startowę, która służy do zbierania pieczątek – potwierdzeń wizyt w obiektach Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki (DSZT). 
  9. Obiekty DSZT mają prawo wymagać od uczestników rajdu wykonania zadań specjalnych (związanych z profilem działalności placówki) w celu otrzymania pieczątki – potwierdzenia wizyty w obiekcie.
  10. W związku z ograniczonym dostępem do Elektrowni Wodnej Wrocław oraz zabytkowego mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim – obecność załogi w obiektach potwierdzona musi być zdjęciem pojazdu na tle obiektu.
  11. Rajd nie ma charakteru wyścigu, o zwycięstwie nie decyduje szybkość z jaką pokonana zostanie trasa, ale ilość obiektów odwiedzonych w trakcie trwania weekendu.


REJESTRACJA UCZESTNIKÓW https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_AtdWK-4PRVW-JRcQAD2HImMlYqdFjGovlksZigxT8otWBA/viewform

MATERIAŁY ORAZ FOTOGRAFIE 21 OBIEKTÓW DO POBRANIA NA STRONIE WWW.MAPAZABYTKOW.PL 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)