komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Lidia Amejko odwiedziła biblioteki powiatu kłodzkiego [Foto]

piątek, 8.11.2019 10:15 , komentarze: 0 , odsłony: 939
kategorie artykułu:

W poniedziałek, 4 listopada w trzech bibliotekach powiatu kłodzkiego gościła Lidia Amejko - pisarka pochodząca z Wrocławia, która promowała swoją książkę „Obrus, który został zaproszony na obiad". Spotkania w bibliotekach: w Kłodzku, Nowej Rudzie i Bystrzycy Kłodzkiej odbyły się w ramach zadania „III Podróż z książką po ziemi kłodzkiej – Literacki Dolny Śląsk” dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Pierwsze spotkanie w bystrzyckiej bibliotece, na które przyszli uczniowie rozpoczęło się prezentacją fragmentu audiobooka „Obrus, który został zaproszony na obiad" w wykonaniu Artura Barcisia. Była w nim mowa o Światowym Kongresie Intelektualistów, który odbył się w 1948 roku we Wrocławiu oraz o roli Iglicy wrocławskiej. Na bazie tej opowieści autorka mówiła o swojej twórczości: o tym jak ważna dla niej jest metafora, że bawi się językiem i konwencjami, często posługuje się też groteską. Opowiadała też o swoich inspiracjach i poszukiwaniach. Tu dużą rolę w jej pisarstwie odgrywa Wrocław, jego historia i wielokulturowość. Jest pisarką poszukującą, która stawia sobie pytanie jak to mogłoby być, poszukuje ukrytych znaczeń i sensów.

Na spotkanie w Filii nr 3 noworudzkiej biblioteki w Słupcu przyszło liczne grono słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mimo, że nie znali twórczości Lidii Amejko, mieli wiele pytań i byli bardzo zainteresowani spotkaniem z pisarką. Autorka dużo mówiła o swojej nowej książce, która powstawała przez 16 lat. Jej bohaterem jest płaszcz, który z czasem traci cechy przedmiotu i staje się osobą. W historii jego życia ukazana są dwa totalitaryzmu: faszyzm i komunizm. Autorka wysłała część tej książki na ogłoszony przez Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z miastem Wrocław konkurs. Uzyskała II nagrodę i od 2016 r. Teatr Współczesny wystawia jej sztukę „Silesia Silentia”.

Kłodzki Salonik Prasowy zgromadził osoby, którym książki i sztuki autorki były znane, dlatego spotkanie przybrało formę rozmowy z czytelnikami. Padały pytania o warsztat pisarski i plany na przyszłość. Dużym zainteresowaniem cieszyła się promowana książka, którą można było kupić i uzyskać autograf autorki.

(K.L-N.)

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 28.9.2020 15:50
poniedziałek, 21.9.2020 11:39
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 11:19
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele