komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 30 października 2020

Zenobii, Przemyslawa

Biskup Dec chroni przed pedofilią w kościele

sobota, 2.11.2019 12:27 , komentarze: 18 , odsłony: 5876
kategorie artykułu:

Biskup świdnicki Ignacy Dec zatwierdził dekret "Normy ochrony małoletnich i osób bezradnych w diecezji świdnickiej". Dokument wchodzi w życie dla wszystkich duchownych 18 listopada tego roku.

- Dla wyeliminowania ryzyka aktów przemocy fizycznej, werbalnej, psychicznej i seksualnej oraz aktów wykorzystania seksualnego wobec małoletnich i osób bezradnych, jak również podjęcia odpowiedniej reakcji na takie akty, wprowadza się kodeks zachowań, zobowiązując nim wszystkie osoby podejmujące posługę względem tych osób w diecezji świdnickiej. Do pracy duszpasterskiej lub sprawowania pieczy nad małoletnimi nie może zostać skierowana żadna osoba (duchowna lub świecka), która wcześniej dopuściła się nadużyć seksualnych wobec małoletnich. Od tej zasady nie ma żadnego wyjątku. 10. Wszystkie osoby, które w dziełach diecezjalnych i parafialnych sprawują pieczę nad małoletnimi, podlegają weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Za taką weryfikację odpowiedzialny jest podmiot organizujący spotkanie. Każda z tych osób może także samodzielnie dokonać autoweryfikacji - czytamy w dekrecie.

Duchownym zabrania się spotykania z dziećmi w prywatnych mieszkaniach lub przebywania z nimi w miejscu odizolowanym od świata zewnętrznego. Opiekun nie może także pomagać dzieciom w czynnościach natury osobistej, które oznaczą m.in. korzystanie z toalety czy kąpiel. 

W dekrecie, biskup Ignacy Dec wymaga także, aby każda osoba, która ma wiedzę o wykorzystaniu seksualnym małoletnich miała obowiązek zgłoszenia takiego faktu. 

Poza wypadkami objętymi tajemnicą sakramentalną, osoby duchowne, konsekrowane i świeckie, które podejmują posługę wśród małoletnich na sposób stały lub czasowy, po uzyskaniu wiadomości o małoletnim, ofierze wykorzystania seksualnego, zobowiązane są do poinformowania o tym fakcie biskupa świdnickiego, bezpośrednio lub za pośrednictwem jego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, tak aby jak najszybciej zabezpieczono dobro małoletnich oraz podjęte zostały stosowne kroki prawne - napisano w dokumencie.

Sporo uwagi w wytycznych poświęcono także procesowi zgłaszania wykorzystań seksualnych wśród dzieci przez osoby duchowne. Biskup po wysłuchaniu zeznań deklaruje otoczenie opieką ofiary oraz jej rodziny. Podejmie także kroki zgodnie z wytycznym episkopatu. 

Surowo zabronione jest szkodzenie, represje lub dyskryminacja osób zgłaszających się z powodu złożenia oskarżenia o wykorzystanie seksualne wobec osoby małoletniej lub sformułowania takich podejrzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę wizerunku i sferę prywatną składających zawiadomienie, jak również na poufność ich danych osobowych.  Osobie składającej zawiadomienie nie można narzucać obowiązku milczenia. Powyższe normy przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i instytucjach diecezji świdnickiej, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane jak i świeckie, które podejmują posługę wśród małoletnich na sposób stały lub czasowy - czytamy w dekrecie.

Z dokumentem powinni, zdaniem biskupa, zapoznać się także rodzice oraz same dzieci. Zalecenia wchodzą w życie z dniem 18 listopada.

 

Wasze komentarze

Chyba swoich...:)
czwartek, 07.11.2019 10:21 autor: Maciej

Dlaczego ks.Jelonka tylko przeniósł z Ząbkowic do Świdnicy?
wtorek, 05.11.2019 11:58 autor: Bb

I tutaj są te kościelne myki...... Jeżeli informacja o pedofili, czy innej formie seksualnej dewiacji zostanie uzyskana podczas spowiedzi, to nie może być wykorzystana do procedowania sądowego bo jest objęta " tajemnicą sakramentalną " Czyli sprawca idąc do spowiedzi do kolegi po fachu ,załatwia sobie bezkarność. I drugi myk, uzyskaną informację o zboczeńcu należy przekazywać nie Policji czy Prokuraturze ale do p. Biskupa. A on już będzie " wiedział" co z tym zrobić i kiedy. No ładnie .......
wtorek, 05.11.2019 06:12 autor: rodzic

Brawo .Brawo dla najlepszego Biskupa.Kłodzko ma wreszcie konkretnego kandydata na Burmistrza po Referendum wygranym w Maju 2020 jest nim najlepszy w histori radny Stanisław Bartczak ...profesor samorządu ....zastępcą będzie Michał Kołt ... najlepszy prawnik w Polsce ..IDZ NA REFERENDUM TO TWÓJ OBOWIĄZEK I WYBIERZ BARTCZAKA I KOŁTA TWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ .
wtorek, 05.11.2019 06:01 autor: Mk

Dlatego można skrzywdzić i nic nie robić w sprawie księdza, którego rodzina pomówiła? Za grzech zaniechania i krzywdy tego młodego człowieka też trzeba będzie odpowiedzieć. Wszystko działa w 2 strony.
niedziela, 03.11.2019 16:51 autor: Ja

Czy to znaczy, że 10 przykazań i kodeksy prawne są niewystarczające?
niedziela, 03.11.2019 13:56 autor:

Buuuhhaaa jak by się wykastrował to może bym uwierzył .!!!
niedziela, 03.11.2019 07:51 autor: mefisto

W TEORII ochrona ofiar i brak tolerancji dla pedofili, a w PRAKTYCE jak jest to widać - cynizm kleru i tuszowanie spraw!!! Księża mają obowiązek powiadomić o przypadkach pedofili, chyba, że .... pedofil się wyspowiada - wtedy to TAJEMNICA sakramentalna!!! W TEORII bycie ubogim i porzucenie dóbr doczesnych, a w PRAKTYCE ogromne majątki kościelne, blichtr, pałace biskupie - gdzie ta skromność? Apostołowie jak chodzili z Chrystusem to też kazali się tytułować JEGO EKSCELENCJO, jakoś nie słyszałem??? KTÓRY KSIĄDZ SIĘ MARTWI czy do pierwszego mu wystarczy i czy będzie miał za co opłacić rachunki, spłacić kredyt? Jakie oni mają problemy? Chyba, żeby tylko legalnie móc jeszcze mieć kobiety - no to im Franciszek po tym Synodzie Amazońskim prawdopodobnie celibat zniesie.
sobota, 02.11.2019 14:31 autor: pilot

Najlepiej te wszystkie opasłe,zakłamane,pazerne świnie w czarnym sukienkach i białych firankach wysłać w niebyt...
sobota, 02.11.2019 15:53 autor: Antykler

Gdyby nie srodki masowego przekazu/oprocz TVP/,nigdy nie dowiedzielibysmy sie o skali pedofilli w kosciele katolickim!Mam nadzieje,ze uda sie tych zboczencow wylapac!
sobota, 02.11.2019 21:07 autor: autorka

nie krytykuj powiedz co ty zrobiłeś, stan przed lustrem i zrób sobie rachunek sumienia
sobota, 02.11.2019 21:55 autor: dddddddddd

Papier wszystko przyjmie tylko czy będzie respektowane?
sobota, 02.11.2019 13:04 autor:

czwartek, 29.10.2020 12:38
59
czwartek, 29.10.2020 10:46
18
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele