Od 1 lipca świadczenie Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko!

poniedziałek, 17.6.2019 23:03 1940 1

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informacje i materiały Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zmian w Programie Rodzina 500 plus. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia. 

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny terminu – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc. 

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Zaintrygowany rodzic sobota, 22.06.2019 18:52
A co z rodzicami, którzy pracują za granicą? Dalej wnioski będą szły do Wrocławia i będzie trzeba czekać po dwa lata na wypłatę świadczenia a patologia niepracująca będzie dostawała od ręki? Czy szanowny Pan Wojewoda w końcu zrobi z tym porządek i zagoni leniwe babska do pracy? Chociaż skoro kryterium dochodowe nie będzie brane pod uwagę to wnioski powinny być rozpatrzane w miejscu zamieszkania moim zdaniem. Ale może się mylę...