Szkolenie antyterrorystyczne dla dyrektorów i kierowników placówek oświatowo-wychowawczych

poniedziałek, 24.9.2018 13:47 5011 8

W budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku zorganizowane zostało szkolenie antyterrorystyczne dla dyrektorów i kierowników placówek oświatowo-wychowawczych z terenu powiatu kłodzkiego. Przedsięwzięcie jest efektem inicjatywy podjętej przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Urząd Miasta w Kłodzku, a wykłady poprowadził ekspert profilaktyki i prewencji antyterrorystycznej Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas.

- Szkolenie dotyczy zagrożeń o charakterze terrorystycznym w placówkach szkolnych oraz polityki antyterrorystycznej rozumianej jako profilaktyka i prewencja antyterrorystyczna. Będziemy rozmawiać o tych wyzwaniach, które się pojawiły, bo zmienia się nasze podejście do terroryzmu, ale też zmienia się sam terroryzm, bo coraz częściej dotyka on tego zwykłego obywatela również w Polsce. Nawet jeśli to nie jest sam zamach, a tylko groźba zamachu wymusza pewnego rodzaju postępowanie czy przygotowanie jakiegoś planu działania. Dwa lata temu uchwalono ustawę o działaniach antyterrorystycznych, która rozkłada obowiązki, te które do tej pory przypisywaliśmy wyłącznie policji, także na straż pożarną, straż graniczną - tak jak do tej pory, siły zbrojne czyli wojsko i obywatela. To rozłożenie nie jest równe, a obywatel dostał ogromna ilość obowiązków, w zależności od tego gdzie pracuje,czym zarządza, w jakiego typu infrastrukturze się znajduje. A zatem trzeba sobie jasno porozmawiać, po pierwsze, jak się przygotować, po drugie, czym są rzeczywiście te zagrożenia czyli ryzyka terrorystyczne i no jaki obowiązek mamy i jak go prawidłowo wykonać - mówi Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas. - Zajęcia to rodzaj wykładu interaktywnego, a więc takiego, w którym będziemy wymuszać interakcje ze słuchaczem. Ta praktyka to będą głownie pokazy jakiś prostych czynności, zadań, które może wykonać pojedynczy słuchacz dlatego, że praktyki trzeba uczyć się bardzo długo. To nie jest tak, że jesteśmy na wykładzie, mamy pewną wiedzę i od razu nabyliśmy umiejętności. To się czyni przez dłuższy czas, ale postaram się aby można było przynajmniej zrozumieć o jakim rodzaju intensywności mówimy. 

 

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

WITEK wtorek, 25.09.2018 10:50
kilka dzieci mogło zjeść ciepły posiłek ale znowu kasa poszła w kosz.
ile wynosi honorarium za taki wykład -- pytam jako podatnik .???
Podpis czwartek, 27.09.2018 22:56
A jak coś się stanie, to będziesz pytać dlaczego nie wiedzieli co robić? Jak ktoś chce się przyczepić, to zawsze się przyczepi, nawet jak nie ma o niczym pojęcia, a to że wychodzi na ignoranta, to nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Niewiedza szkodzi na każdej płaszczyźnie. A o ciepły posiłek, to niech zatroszczą się rodzice.
Obserwator poniedziałek, 24.09.2018 20:07
co to ma byc komu to jest potrzebne wydane pieniądze na darmo
aaa poniedziałek, 24.09.2018 21:19
Szkolenia są potrzebne ale jeśli chodzi o Budynia to mam wrażenie że to nieudolny lans przed wyborami zauważyliście że teraz wszędzie go pełno a jeszcze niedawno umówić się z nim na spotkanie nie było szans no i dzieci to muszą mieć obuwie zmienne a jak widać dorośli mogą chodzić po wyremontowanym parkiecie nawet w szpilkach
wf poniedziałek, 24.09.2018 15:55
a buty były zmienione przed wejściem na nowo wyremontowana halę sportową?
e poniedziałek, 24.09.2018 17:07
Kiepski dowcip
??? poniedziałek, 24.09.2018 17:17
Jaki dowcip . Zrobiono remont za gruba Nasza kasę . Powinni zabezpieczy jakaś folią czy czymś tam i by nie było problemu .
xxx poniedziałek, 24.09.2018 17:19
Na ostatnim zdjęciu widac w jakich Pani była szpilkach . MASAKRA