XIII Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych RÓŻA KŁODZKA [Foto]

poniedziałek, 16.7.2018 14:12 5700 5

Zespół  Woliborzanki z Woliborza zajął pierwsze miejsce podczas XIII Prezentacji Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych Róża Kłodzka. Wydarzenie zorganizowane zostało 15 lipca w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej. 

Podczas tegorocznych prezentacji na scenie zaprezentowało się 13 zespołów ludowych. Gościnnie wystąpił również zespół Hessenschnicker z Gross-Gerau w Niemczech, partnerskiego regionu powiatu kłodzkiego.

Drugie miejsce zajęły debiutujące na przeglądzie Słowianki z Bierkowic, a trzecie Siekiereczki ze Starego Gierałtowa. Ścinawianki ze Ścinawki Średniej otrzymały natomiast nagrodę za najwierniejszy tradycji strój regionalny.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs pn. „Zielony Powiat Kłodzki” na najlepiej funkcjonujące gospodarstwo agroturystyczne w powiecie kłodzkim w 2018, współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu.

Laureaci tegorocznego konkursu to:

I MIEJSCE – gospodarstwo agroturystyczne „TRZY ŹRODŁA” – Beata i Wiktor Lech – Długopole Górne 7a, gmina Międzylesie

II MIEJSCE – gospodarstwo ekoturystyczne „ARTYSTYKA” – Krystyna Kolonko, Kajetan Dyrda – Nowa Bystrzyca 71, Gmina Bystrzyca Kłodzka

III MIEJSCE – gospodarstwo  agroturystyczne „U KASI” – Adam i  Elżbieta Momot – Roszyce 22, Gmina Kłodzko

WYRÓŻNIENIA:

  1. Gospodarstwo agroturystyczne „U MACIEJA” – Barbara i Marek Lechocińscy – Ławica 45, gmina Kłodzko
  2. Gospodarstwo agroturystyczne „U KASI ” – Katarzyna Kochniarczyk – Ścinawka Górna 75 a, gmina Radków
  3. Gospodarstwo agroturystyczne „BOBROWNIKI” – Jolanta Bernat – ul. Bobrownicka 29, Szczytna, gmina Szczytna

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE  Inwestycja  Roku  Turystyki Wiejskiej 2018  w powiecie kłodzkim dla gospodarstwa agroturystycznego „WIDOKOWA OSADA” – Maciej Błażewicz –Kamieńczyk 9b , gmina Międzylesie.

Komisja w składzie: Marlena Korczyńska (przewodnicząca komisji, pracownik Wydziału Rozwoju,  Promocji  i Kultury Starostwa Powiatowego w Kłodzku), Elżbieta Ulatowska (Przewodnicząca Komisji Budżetowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej),  Piotr Mrówka (pracownik kłodzkiego Biura Powiatowej Rady Dolnośląskiej Izby Rolniczej) w dniach 21 i 22 czerwca br. przeprowadziła ocenę 17 gospodarstw zgłoszonych do konkursu.

Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku.

 

Foto: P. Bidowaniec 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

wtorek, 19.02.2019 23:21
Zdravím z Čech, chci jen reagovat na předchozí poznámky diskutujících o Němcích. Obec Pstrążna, kde se festival koná, byla do roku 1945 česká obec Stroužné, prosze poszukac sobię informacje na temat Czeski kątek. TUTAJ na pewno kulturę ludową nie kreowali Niemcy :-) Pozdrawiam.
. wtorek, 17.07.2018 13:21
Wiadomo , że kulturę ludową kreowali tu Niemcy. Teraz mamy inną rzeczywistość więc pora na kreowanie jej od nowa, czerpiąc z tradycji BYŁYCH i OBECNYCH mieszkańców. Uznaje się ZA RODZIME : zwyczaje, obrzędy, stroje, tradycje, które odróżniają dany region od innych , kiedy powstały w przeciągu co najmniej 100 lat. Dlatego warto działać w tym kierunku, bo do 100 lat pozostało zaledwie 27.
wtorek, 17.07.2018 19:13
Szacun...jest coś czego nie wiesz?
. poniedziałek, 16.07.2018 21:22
Miedzy innymi dzięki takim działaniom jest możliwość kontynuowania i tworzenia na nowo tradycji ludowej ZIEMI KŁODZKIEJ, którą przerwały wydarzenia drugiej wojny światowej. Przed wiekami ziemia kłodzka miała specyficzną odrębność - zarówno w strojach i lokalnej gwarze , teraz jest szansa do powrotu do tej tradycji. Oby się to udało .
poniedziałek, 16.07.2018 22:14
No nie do końca bo jednak przed wojną kultura na tych ziemiach była kreowana głównie przez Niemców, więc krakowiaki, polonezy i mazury oraz stroje kaszubskie czy góralskie jakie głównie kojarzymy były tu w ogóle niespotykane. Jeszcze inaczej rzecz ma się z gwarą. Obecnie Dolny Śląsk nie ma i nie będzie mieć swojej gwary. Co najwyżej prezentowane mogą być ludowe tradycje polskie, przywiezione z innych zakątków kraju. Swojej regionalnej odrębności pod kątem języka Ziemia Kłodzka mieć już nie będzie. Można ewentualnie zaczerpnąć z historii i przywrócić regionalne stroje ludowe, ale na pewno wielu ludziom nie spodoba się fakt, że to były stroje niemieckie.