Absolutorium dla burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej

czwartek, 1.6.2017 10:32 9996 18

Z czternaściorga radnych obecnych na sali w tak ważnym momencie tylko jeden wstrzymał się od głosu, pozostali pozytywnie ocenili działalność finansową burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej w roku 2016. Organowi wykonawczemu gminy udzielili absolutorium.

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej zdominowana została przez ocenę wykonania budżetu lokalnego w roku ubiegłym. Burmistrz Renata Surma przedstawiła zebranym analizę dochodów i wydatków, z której wynika, iż finanse trzymano w ryzach. Ale równocześnie w ciągu dwunastu miesięcy zwiększono wielkość dochodów i wydano mniej funduszy niż pierwotnie zaplanowano. Nie było potrzeby zaciągania przez Gminę kredytu, co zaowocowało np. dalszym spadkiem skali jej zadłużenia. Na koniec roku oscylowało ono w wysokości 22,1 proc. wobec dopuszczalnych 60 proc.

Włodarz Bystrzycy Kłodzkiej wskazała radnym i innym uczestnikom sesji RM przykłady ulokowania gminnych i pozagminnych pieniędzy. Przede wszystkim lokowano je w zadania inwestycyjne i remontowe, poprawiające poziom życia społeczności lokalnej, czyniące aktywniejszymi miejscową gospodarkę i usługi, zapewniające normalne funkcjonowanie oświaty, kultury, komunikacji i innych dziedzin.

Jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć roku 2016 była adaptacja pofabrycznego budynku przy ul. Strażackiej w Bystrzycy Kłodzkiej na 60 mieszkań socjalnych. Ich zasiedlenie zmniejszyło kolejkę oczekujących na klucze od burmistrza, ale nie załatwiło problemu, który jest przedmiotem bieżących inferencji i dyskusji.

W tym okresie samorząd spowodował rewitalizację kolejnego odcinka średniowiecznych murów oraz Baszty Rycerskiej, wspomógł finansowo renowację kilkunastu obiektów zabytkowych w mieście i gminie, uczestniczył w opracowywaniu dokumentacji stanowiących podstawę dla zamierzonych zadań w roku bieżącym i latach kolejnych. Przykładem tych ostatnich poczynań jest przygotowanie wniosku związanego z utworzeniem punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, modernizacją istniejących lub ułożeniem nowych sieci kanalizacji ściekowej i deszczowej.

Jak zauważyła burmistrz R. Surma - radni informowani na bieżąco, co sesję, o działaniach podejmowanych przez nią i podległych włodarzowi jednostek i spółek mają doskonałe rozeznanie w tym zakresie. Było to im pomocne w podjęciu uchwały zatwierdzającej zaprezentowane sprawozdanie finansowe i budżetowe za rok 2016. Z piętnastoosobowego składu Rady Miejskiej 14 radnych było "za", jeden wstrzymał się od głosu. Zaraz po tym fakcie zapoznano się z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, poszczególnych komisji RM oraz Klubu Radnych Koalicyjnych w kwestii absolutorium dla Burmistrza. Wszystkie były pozytywne. Pod nieobecność w sali jednego z radnych oraz przy jednym głosie wstrzymującym się od wskazania, skwitowanie zostało udzielone.

Ta sesja, obradująca pod kierunkiem przewodniczącego RM Artura Pokory, zaowocowała też poparciem wniosku burmistrz Renaty Surmy o wyrażenie woli przez Radę Miejską w kwestii przejęcia na garnuszek Gminy drogi powiatowej prowadzącej ze Spalonej przez Nową Bystrzycę, Starą Bystrzycę, Bystrzycę Kłodzką do drogi krajowej nr 33 po jej przebudowie. Powiat Kłodzki, przy ogromnym zaangażowaniu włodarz Bystrzycy Kłodzkiej, zabiegał o fundusze unijne na te prace. Jest szansa, że je otrzyma, ale warunkiem okazał się ów wyraz woli Gminy, wypowiedziany przez jej radę.

Radni dokonali zmian w tegorocznych dochodach i wydatkach, które przedstawiła skarbnik Janina Gunia. Te ruchy są implikowane sukcesywnym napływem środków zewnętrznych z jednej strony, zaś z drugiej nowymi zadaniami wynikającymi np. z reformy systemu oświaty. Ponadto Rada Miejska zgodziła się na przystąpienie Gminy Bystrzyca Kłodzka do projektu pn. "Aktywnie dla zatrudnienia" realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Jego wartość, to około 1,1 mln zł, z czego ponad 920 tys. zł trafi do Centrum Integracji Społecznej na aktywizację zawodową około 100 osób.

Zajęto się też dwie innymi ważnymi sprawami. Rada uchwaliła nowe nazwy ulic w miejsce tych, które zakwestionował Instytut Pamięci Narodowej wypowiadający się przeciwko propagowaniu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Wolą mieszkańców ul. Świerczewskiego teraz nazywać się będzie Willową, zaś Leńskiego przemianowano na Miodową.

A druga rzecz, to decyzja o przystąpienia do sporządzenia zmian w studium zagospodarowania przestrzennego dla rejonu lądowiska. To w związku z zamiarem gminy Bystrzyca Kłodzka powiększenia go z obecnych niespełna 11  ha do 28 ha, dzięki czemu spełniać będzie wymogi powierzchniowe dla lotniska. Tym samym w miasteczku nad Nysą Kłodzką będą mogły lądować helikoptery i małe samoloty, co jeszcze bardziej przybliży je do Europy i świata.

www.bystrzycaklodzka.pl

Przeczytaj komentarze (18)

Komentarze (18)

Władysław wtorek, 06.06.2017 12:20
O ile chodzi o lotnisko, to popieram w 100 % ! Byłoby gdzie lądować i robić imprezy lotnicze ! Już bym się o to postarał żeby koledzy przylecieli !
ehhh czwartek, 01.06.2017 18:00
Jedna ulica Miodowa, a druga Dżemowa...... szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł np. ul. Jana Liwacza.... ale cóż
Greg piątek, 02.06.2017 19:35
Wniosek o nadanie jednej z ulic imienia Jana Liwacza został postawiony przez jedną bystrzyckich organizacji. Wydaje się, że jest to osoba najbardziej godna upamiętnienia w naszym mieście w ten sposób, jednak technokraci wymyślili sobie ulicę Dżemową, nazwę absurdalną, ale jakże pasującą do bylejakości obecnych włodarzy.
DKL piątek, 02.06.2017 09:35
...no i mamy towarzystwo wzajemnej adoracji.....a reszta ?????
piątek, 02.06.2017 17:01
Gorszego sortu!!!!!
piątek, 02.06.2017 09:06
Za słowami Cejrowskiego... WSZYSCY WON
Długo polanin piątek, 02.06.2017 06:47
Żenada i Pokor(a)ne cielę....
jugo czwartek, 01.06.2017 11:48
Nie dziwię się że chcą lotnisko w Bystrzycy Kł bo za niedługo samochodem się nie dojedzie do Gminnych miejscowość w tak opłakanym stanie są drogi dojazdowe np z Bystrzycy do Długopola Zdroju itp .Gmina będzie dostarczać kuracjuszy do uzdrowiska helikopterem albo małym samolotem......
Kasia czwartek, 01.06.2017 22:02
TO DROGA POWIATOWA!!!!
wj piątek, 02.06.2017 10:06
A co to mieszkańca obchodzi czyja jest droga ? Mieszkaniec do powiatu nie będzie pisał ma od tego BURMISTRZA i resztę służby dla obywatela żeby dbał o drogi i nie tylko ! Tak samo z utylizacją eternitu, brak na to kasy, ale urzędnikowi nie chce się o tę kasę napisać podania do województwa ! Tam kasa czeka ! I tak koło się zamyka, spycholandia działa ! A dziury jak były tak są, i będą nadal !!! Aby do wypłaty !!! Urzędnicy, kolesiostwo, brak kompetencji i zupełny brak pracy dla obywatela ! Obywatel to intruz w urzędzie !!!
mmm piątek, 02.06.2017 15:46
"Intruz" w bystrzyckim urzędzie,bo nie wszędzie jest taki brak kompetencji lub po prostu takie ogromne niezrozumienie dla petenta...
czwartek, 01.06.2017 18:37
Wokoło drogi są w opłakanym stanie ale cóż p. Burmistrz będzie miała nowe auto od podatników więc co jej tam
wj piątek, 02.06.2017 09:54
Prawdopodobnie Pani burmistrz będzie miała nową drogę do swoich działek ! Jej jest potrzebna bo działki będą miały zbyt po wyższej cenie ! Co tam reszta mieszkańców ! I tak zagłosują na mnie ! Więc radzę się zastanowić co do wyboru !
wj czwartek, 01.06.2017 17:13
Masz 100 % racji ! Ta droga do Długopola Zdrój z Bystrzycy to makabra ! I nie tyko ta, w samej Bystrzycy też dużo do zrobienia ! Ale oni mają wozy służbowe i naprawiają za nasze podatki, no i mają to w głębokim poważaniu, zwłaszcza Pani Surma !
ubs czwartek, 01.06.2017 19:57
Tyle dobrego....a w sprawie przywrócenia transportu do szkół w B-cy ani mru mru...a przecież kilka miejscowości boryka się z tym problemem...tzn. rodzice się borykają!
Dlugopolanin czwartek, 01.06.2017 16:06
Niech zrobią lądowisko i wysyrzelą ich wszystkich w kosmos ,za te drogi w opłakanym stanie
Zyga czwartek, 01.06.2017 16:00
Cyrk na kółkach..rozgonic to na 4 wiatry
aaa czwartek, 01.06.2017 13:35
Jakoś do tej pory nie widzę żeby drogi były połatane w Gorzanowie jest tragicznie nawet na szutrowe drogi nie przywieziono tlucznia wstyd dziura goni dziure