Rewitalizacja dworca kolejowego w Lądku-Zdroju i reaktywacja linii kolejowej Kłodzko-Stronie Śląskie
Z inicjatywy wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Juliana Golaka w nieczynnym dworcu kolejowym w Lądku-Zdroju odbyło się spotkanie z udziałem Jerzego Michalaka, wicemarszałka województwa oraz samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych.
Julian Golak od kilku lat zabiega o reaktywację linii kolejowej z Kłodzka przez Lądek-Zdrój do Stronia Śląskiego. Na początku roku podjęta została wstępna decyzja, a obecnie finalizacji dobiegają rozmowy Zarządu Województwa z przedstawicielami PKP PLK SA, które zarządza infrastrukturą kolejową. Samorząd Województwa ma zamiar przeznaczyć ok. 15 mln zł na remont trasy.
- Pozwoli to na ponowne uruchomienie przewozów pasażerskich. Będą je obsługiwać nowoczesne szynobusy Kolei Dolnośląskich. Zostaną one zakupione decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pierwszy z nich może wyjechać na trasę za ok. 2- 3 lata. Będzie on posiadał m.in. klimatyzację, system informacji pasażerskiej oraz ułatwienia dla rowerzystów, narciarzy i osób niepełnosprawnych. Co ważne, czas przejazdu będzie konkurencyjny do samochodu. Chcemy połączyć drogą kolejową Wrocław z uzdrowiskiem i atrakcjami turystycznymi gminy Stronie Śląskie – napisał na swojej stronie internetowej Golak.
Rewitalizacja dworca w Lądku-Zdroju
Spotkanie zostało zorganizowane, aby zachęcić władze miasta do rewitalizacji obiektu dworca, który po ponownym uruchomieniu przewozów pasażerskich powinien być wizytówką miasta. Obiekt ten powstał w 1912 roku i jest wpisany na listę zabytków. Niestety z roku na rok jego stan jest coraz gorszy. Poważnym uszkodzeniom uległy m.in. elementy wiaty peronowej. Jego właścicielem podobnie jak w całej Polsce jest PKP SA, które jednak nie ma pieniędzy na remonty budynków, szczególnie tych położonych w małych miejscowościach. Część z gmin uznaje jednak, że obiekty te są istotne dla dobrego wizerunku miejscowości – to właśnie dworzec jako pierwszy widzą pasażerowie po wyjściu z pociągu.
- Jedną z takich gmin jest Stronie Śląskie. Burmistrz Zbigniew Łopusiewicz pięć lat temu przejął budynek i zainwestował ok. 5 mln zł w celu stworzenia w nim Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Zachowana została również funkcja dworcowa, tj. poczekalni i odpowiedniego wyjścia na peron. Uważam, że podobne rozwiązanie byłoby optymalne także w przypadku budynku w Lądku-Zdroju – uzasadnia organizację spotkania Golak.
W spotkaniu wziął udział m.in. Borysław Zatoka z Fundacji Spacerowa 7.- Niezbędne jest tu partnerstwo publiczno-prywatne – przekonywał. Warcisław Martynowski, prezes Stowarzyszenia Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej mówił natomiast o koncepcji utworzenia hostelu w budynku dworca. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz i zastępca burmistrza Lądka-Zdroju.
Julian Golak wspólnie z Jerzym Michalakiem, wicemarszałkiem województwa zadeklarowali poparcie i pomoc w realizacji tej inwestycji.
Przeczytaj komentarze (12)
Komentarze (12)