Czy dla „nadrzędnego interesu publicznego” można zniszczyć przyrodę? Tak twierdzą zwolennicy budowy ESP Młoty
Kilka dni temu pisaliśmy, że spółka PGE Invest 12 powołana do budowy kontrowersyjnego obiektu w gminie Bystrzyca Kłodzka, wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji o „środowiskowych uwarunkowaniach” przedsięwzięcia „Budowa elektrowni szczytowo-pompowej Młoty” [więcej TUTAJ]. Dotarliśmy do tego dokumentu. Podkreślamy: to nie jest projekt budowy.
Na przeszło stu stronach spółka przedstawia „Kartę informacyjną przedsięwzięcia” opracowaną przez czworo autorów. Pod samym wnioskiem podpisany jest dobrze nam znany Marek Kaźmierczak, prezes PGE Invest 12, który wiele razy uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami wsi Młoty i okolicznych miejscowości. Czego nowego się dowiadujemy? Odpowiedź jest prosta: to zależy... Wielu szczegółów tam nie ma.
Przede wszystkim uwaga mieszkańcy wsi Bolesławów [mapka powyżej], Podtynie, Różanka, Szklarnia i miasta Bardo [właściwie wsi Opolnica]. Inwestor rozważał, czy aby nie można was wysiedlić i tam budować ESP. Zrezygnował, bo „wysiedlenie dużej liczby ludności wiąże się ze zwiększeniem kosztów inwestycji z powodu konieczności wykupu nieruchomości, a także może powodować niepokoje społeczne”.
„Jedynie lokalizacje Młoty i Bolesławów posiadają warunki umożliwiające osiągnięcie wymaganej mocy ok. 1000 MW i czasu pracy magazynu przekraczającego 4 godz. Rejon Bolesławowa jest jednak zdecydowanie bardziej zurbanizowany i zaludniony” – czytamy w dokumencie. W konsekwencji uznano, że lokalizacja ESP na terenie miejscowości Młoty i Spalona pozostaje jedynym wyborem.
Stan zaawansowania tam prac – według inwestora – daje przynajmniej 5-letnią przewagę nad ewentualnymi innymi lokalizacjami. Historia inwestycji w Młotach sięga końca lat 60. XX wieku, a w ostatnim trzydziestoleciu podejmowano już próby wznowienia inwestycji. Dotąd bez skutku. Tzw. studium wykonalności z 2023 roku ma jednak potwierdzać techniczną, ekonomiczną i środowiskową zasadność projektu.
Jest jedno „ale”... Na terenie planowanej inwestycji „zidentyfikowano formy ochrony przyrody”, do których należą obszary Natura 2000: Dolina Bystrzycy Łomnickiej, Sztolnia w Młotach oraz obszar chronionego krajobrazu: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Nie mówiąc o ludziach... Działki, na których ma powstać planowana inwestycja, położone są w miejscowościach Młoty, Spalona, Nowa Bystrzyca oraz Wójtowice.
Teraz spółka PGE Invest 12 oczekuje m.in. zgody na wycinkę drzew oraz na – cytujemy – „niszczenie siedlisk przyrodniczych, stanowisk chronionych roślin i grzybów” oraz chce „zabijania zwierząt”. „Zniszczeniu ulegną następujące gatunki...” – czytamy w dokumencie. I potem następuje długa lista... Ale kogo obchodzi taki na przykład fałdownik nastroszony, inaczej Rhytidiadelphus squarrosus [na zdjęciu niżej]?
„Jeżeli przemawiają za tym konieczne wymogi nadrzędnego interesu publicznego” – czytamy dalej w dokumencie – nie czas żałować róż... Inwestor wskazuje, że owym nadrzędnym interesem jest „zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego” [w dokumencie to wyrażenie podkreślono] poprzez budowanie „bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o dojrzałą i sprawdzoną technologię”.
Mamy więc do czynienia z dwoma racjami, a i tak kluczowa będzie decyzja polityczna, w drugiej kolejności ekonomiczna, na samym końcu dotycząca ludzi. „Niepokojów społecznych” nie ma się co spodziewać. A rzecz nie tyczy tylko nielicznych mieszkańców wsi Młoty, ale i okolic, m.in. tych, którzy w Spalonej zainwestowali w turystykę. Im już zaproponowano: niech się „przebranżowią” i nocują robotników. [kot]
PS W dokumencie czytamy m.in. „Uciążliwości związane z pyleniem z powierzchni dróg dojazdowych są trudne do szacowania, ale na pewno będą skutecznie ograniczane”. Inwestor daje słowo... Każdy by uwierzył, gdyby wówczas minister Michał Dworczyk obiecał mu 100 milionów rocznie. Teraz czekamy na decyzję RDOŚ, a jeśli ta będzie pozytywna – wojewody. Potem dopiero na szczegółowy projekt budowy.
Zdjęcia i ilustracje: doba.pl i „Kartę informacyjną przedsięwzięcia” / PGE Invest 12 oraz Koło Naukowe Leśników INL PB.
Komentarze (15)