Oto najpiękniejszy wieniec dożynkowy gminy Radków. Upleciony został w Wambierzycach, a rywali miał naprawdę godnych

poniedziałek, 28.8.2023 10:25 5409 1

– Jeśli chcemy przetrwać, musimy podtrzymać tradycję – powiedział Jan Bednarczyk na dożynkach gminy Radków, które w sobotę, 26 sierpnia, odbyły się w Ścinawce Średniej. A my burmistrza Radkowa cenimy za to, że nie waha się mówić o rzeczach oczywistych, które jednak nie są banałami.

Dożynki to święto wiejskie, ale kultywowanie tradycji wcale nie oznacza zacofania. Koniki? Owszem, ale nie do pługa, a do jazdy wierzchem, i to pod okiem pięknej amazonki. Na dożynkach gminy Radków zawsze możemy obejrzeć wielkie i tajemnicze machiny, którą teraz służą rolnikom. Tak było i tym razem. Mało to romantyczne? Tak, ale wieś to nie skansen, a choć bardzo trudny, to jednak biznes.

Nic jednak nie zastąpi dożynkowych wieńców! I choć wyplatane są zwykle przez Koła Gospodyń Wiejskich, które także coraz szybciej gonią tzw. świat, to – na szczęście – w podstawowej formie nie odbiegają zbytnio od tych sprzed lat. W tym roku za najpiękniejszy uznany został ten z Wambierzyc, ale zobaczcie w naszej galerii zdjęć, że nie był to prosty wybór. Puchar był jednak tylko jeden!

Dożynki to też okazja, by podziękować rolnikom za ich trud czy wyróżnić tych, którzy angażują się w życie wsi. Tak było i w Ścinawce Średniej. Na scenie wraz z burmistrzem Radkowa wręczał je minister Michał Dworczyk. Czy to źle? A to niby dlaczego? Można lubić jego obóz polityczny lub nie, ale Jan Bednarczyk jest zbyt doświadczonym samorządowcem, by nie docenić wsparcia liczącego się polityka.

Na dożynki w Ścinawce Średniej dotarli również senator PiS oraz jego rywal w nadchodzących wyborach z PSL. Także potencjalny rywal ministra Dworczyka [lista kandydatów PiS nie została jeszcze ogłoszona] wójt Gminy Kłodzko, Zbigniew Tur. Pozostali rywale przysłali listy... Na dożynkach nie politycy są jednak najważniejsi, ale chleb. Zobaczcie w naszej galerii, jak jego bochny dodają jeszcze godności. Każdemu! [kot]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Michał poniedziałek, 28.08.2023 12:50
Wambierzyce mają jednego z najlepszych sołtysów w całym powiecie. Konkretny, poważny gość, który nie tylko godnie reprezentuje swoją miejscowość na takich wydarzeniach, ale przede wszystkim jest sprawnym administratorem. Prowadzi projekty zwiększające bezpieczeństwo w Wambierzycach, angażuje się w lokalne inicjatywy związane z kulturą i dziedzictwem historycznym. Prywatnie jest rolnikiem i biznesmenem, dlatego do tej funkcji przystąpił z odpowiednim zasobem wiedzy, która procentuje, wystarczy przejść się po Wambierzycach i trochę zainteresować życiem wsi. Jestem pewien, że sołectwo to tylko pierwszy etap jego kariery