W Polanicy-Zdroju powstała pierwsza w Polsce pocovidowa ścieżka zdrowia [Foto]

piątek, 23.7.2021 17:17 6120 9

W Polanicy-Zdroju otwarto pierwszą w Polsce pocovidową ścieżkę zdrowia. Gościem specjalnym uroczystego otwarcia, jakie odbyło się w piątek, 23 lipca była czterokrotna olimpijka w skoku o tyczce, związana od lat z miastem, Monika Pyrek.

- Pomysł zrodził się z potrzeby. Jesteśmy uzdrowiskiem, w którym realizowane są turnusy pocovidowe, więc taka ścieżka jest naturalnym elementem. Ścieżki są dwie: w Parku Józefa oraz w Parku Leśnym, gdzie łącznie jest 14 stacji z ćwiczeniami. Na każdej tablicy pokazane jest jak ćwiczyć, a jak to robić prawidłowo prezentuje pani Monika Pyrek, która rodzinnie związana jest z naszym miastem. To dobry duch, ambasador Polanicy. Zawsze chętnie pomaga nam w różnych eventach, kwestiach promocyjnych czy też sportowych i edukacyjnych. Razem z jej fundacją przeprowadzaliśmy już lekcje wf-u z uczniami polanickich szkół stąd jest naturalnym partnerem naszych przedsięwzięć - mówi Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju. 

Pocovidowa ścieżka zdrowia składa się z dwóch tras: łatwiejszej i trudniejszej. Pierwsza z nich, ma swój początek za sanatorium Wielka Pieniawa, w Parku Józefa, którego nazwa pochodzi od źródła bijącego w tym miejscu. Ścieżkę tworzą cztery tablice. Dłuższa trasa składa się z dziesięciu tablic i zlokalizowana jest w Parku Leśnym, którego charakterystycznym punktem jest figura niedźwiedzia. 

- Uważam, że jest to doskonały pomysł. Takie ścieżki są potrzebne ponieważ coraz więcej osób próbuje dojść do siebie po przebytej chorobie i walczy o swoją sprawność czy też powrót do sprawności sprzed choroby. Kiedy otrzymałam to zaproszenie nie zastanawiałam się długo, bo myślę, że warto pokazać, że można wyjść z tej choroby, budować swoją kondycję na nowo, a aktywność i ćwiczenia powodują, że dbamy o swoją odporność, budujemy kondycję i dbamy o swoją kondycję psychiczną, a wiemy, że covid ma też na nią wpływ - mówi Monika Pyrek. - Ja miałam to zadanie, aby zilustrować ćwiczenia przygotowane przez specjalistów. Starałam się, aby ćwiczenia były pokazane bardzo poprawnie, tak aby osoba korzystającą wiedziała jak wykonać dany ruch - dodaje. 

Ścieżka powstała przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Po jej oficjalnym otwarciu podpisane zostało także porozumienie o dalszej współpracy miasta z uczelnią. 

- Bardzo owocna współpraca z miastem doprowadziła do otwarcia tej ścieżki i pokazała, że mamy inne przestrzenie do tego, aby podpisać porozumienie. Cieszę się ponieważ to pokazuje, że uczelnia wychowania fizycznego, która kształci kadry nauczycieli, trenerów, terapeutów, kosmetologów, fizjoterapeutów jest potrzebna środowisku i to jest namacalna współpraca interesariuszy, którzy mają ten sam cel - mówi dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. 

 - Ścieżka powstała dzięki współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego z Wrocławia i merytorycznemu wsparciu kadry dydaktycznej, która opracowała w sposób fachowy zestawy ćwiczeń, dzięki czemu ta ścieżka nie jest amatorskim zestawem przypadkowo dobranych ćwiczeń, tylko fachowo przygotowaną, rehabilitacyjną ścieżką zdrowia - mówi burmistrz Polanicy-Zdroju. - Pól współpracy jest mnóstwo. Chcemy rozwijać się łącznie z Katedrą Turystyki, Rekreacji, ale też fizjoterapii. Mamy zamysł budowy Centrum Lekkoatletycznego na naszym dawnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, w którym będą mogli trenować pracownicy i studenci AWF-u, ale ich pomoc będzie również niezbędna, aby właściwie przygotować ten obiekt pod względem projektowym i zapotrzebowania na to czego sportowcy potrzebują.  

„Pocovidowa Ścieżka Zdrowia” to pierwsza tego typu trasa w Polsce, która powstała we współpracy Polanicy-Zdroju, AWF we Wrocławiu, Fundacji Moniki Pyrek oraz Uzdrowisk Kłodzkich PGU. 

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

poniedziałek, 26.07.2021 14:41
Deweloperzy, brak chodników, ścieżek rowerowych , brak basenu odkrytego, populizm...
oszukali mnie piątek, 23.07.2021 21:20
Kabaret politycznych przygłupów którzy marnotrawią naszą kasę
Ekogroszek piątek, 23.07.2021 22:17
Ładna ksywa. Moją koleżankę też oszukali. Lizała od początku, liże...
real sobota, 24.07.2021 21:05
Bo pewnie nie temu co trzeba liże ... ? Ja...
Malinowy Chruśniak niedziela, 25.07.2021 22:31
Jeżeli żona majora to majorowa to czy mąż bezrobotnej to...
Bogobojowy sobota, 24.07.2021 08:02
Przecież to jest żałosne. Drogi dziurawe, a ci ścieżki dla...
pocovidowy sobota, 24.07.2021 22:30
Bogobojny? bardziej Tępogłowy ! Cymbale, poprzeziębieniowa ? Ludzie na te...
Pinokio. piątek, 23.07.2021 19:23
Większego *****...wa i marnowania pieniędzy nie widziałem i nie słyszałem.
Szarnomarniak piątek, 23.07.2021 22:13
To masz krótką pamięć Pinokio :) 70 milionów Sasina i ponad 12 milionów euro z odsetkami za niedostarczone respiratory dla Pinokia ....a ty ***** banialuki bo ktoś otworzył ścieżkę zdrowia. Yebnij się w bucypał :)