Krosnowice: odsłonięto pomnik Iganazego Reimanna [Foto]

poniedziałek, 28.9.2020 14:08 3315 3

XIX Międzynarodowy Festiwal  im. Ignazego Reimanna w Krosnowicach za nami. Tegoroczna edycja wydarzenia, jaka zorganizowana została 26 września miała wyjątkowy charakter i połączona była z odsłonięciem pomnika wybitnego kompozytora.

Pomnik ufundowany został przez Towarzystwo Miłośników Krosnowic, a w jego uroczystym odsłonięciu wzięły udział praprawnuczki: Christel Kaven i Julia Kaven-Handtke. Monument usytuowany jest w miejscu, gdzie w XIX wieku stała organistówka - mieszkanie organisty.

Tuż po uroczystym odsłonięciu pomnika w kościele pw. Św. Jakuba Ap. w Krosnowicach odbył się koncert hybrydowy, podczas którego odtworzone zostały fragmenty koncertów z lat 2003 - 2019, poprzedzone częścią oficjalną i wykonanymi na żywo: Hejnałem festiwalu, Gaude Mater Polonia oraz premierowym wykonaniem kompozycji Jana Ostapowicza "Fanfary na cześć I. Reimanna" z okazji 200 rocznicy urodzin Maestro.

Międzynarodowy Festiwal im. Ignazego Reimanna  jest hołdem oddawanym niemieckiemu twórcy, wybitnemu kompozytorowi Ignazemu Reimannowi /1820-1885/. Z urodzenia obywatel Wambierzyc, z wyboru obywatel Krosnowic, zaś ze względu na dorobek artystyczny patron międzynarodowych festiwali.

Kształcił się we Wrocławiu seminarium nauczycielskim,  potem krótko pracował w Jaszkowej Dolnej, by w 1843 roku zamieszkać w Krosnowicach. W tutejszej szkole nauczyciel muzyki, a w parafii organista, dyrygent chóru i orkiestry. Jego dorobek artystyczny obejmuje około 800 utworów: msze, oratoria, offertoria, graduały, nieszpory, Reqiuem, marsze, uwertury, litanie, kantaty, pieśni na Boże Ciało, utwory na chóry mieszane. Jako wybitny pedagog przygotowywał kandydatów do seminariów nauczycielskich. Dzięki niemu Krosnowice stały się centrum kształcenia muzyków kościelnych na Śląsku.

krosnowice.pl

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Krosnowiczanin wtorek, 29.09.2020 19:17
Dla kogo sa te napisy po niemiecku - niemcy u...
Bonus wtorek, 29.09.2020 14:58
BRAWO, GRATULACJE
arekafryka poniedziałek, 28.09.2020 17:43
Chyba nawet w Izraelu tak nieczczą żydów jak w Polsce.