Odsłonięcie pomnika upamiętniającego 40. rocznicę strajków w zakładach POLMO-ZEM w Dusznikach-Zdroju

czwartek, 30.7.2020 09:11 2028 3

Przy bramie Dusznickich Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Dusznikach-Zdroju odsłonięto pomnik upamiętniający 40. rocznicę strajków w zakładach POLMO-ZEM, który powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Dusznickich Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM oraz miasta Duszniki-Zdrój.

40 lat temu, 24 lipca 1980 roku w obecnych Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (wtedy POLMO-ZEM), wybuchł pierwszy w Polsce strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej.

Strajk ten był spowodowany m.in. wprowadzeniem podwyżek cen żywności. Do protestu zaczęły przyłączać się również inne zakłady na Ziemi Kłodzkiej. Niedługo po tych wydarzeniach w sierpniu 1980 roku strajkowały również zakłady w całym kraju. Najbardziej znanym z tego okresu był ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej, który w efekcie doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Z pewnością również wydarzenia w dusznickim ZEM, przyczyniły się do powstania fali nadchodzących zmian w naszym kraju.

To co wtedy się działo, znakomicie pamięta również obecny współwłaściciel firmy a zarazem Przewodniczący Rady Nadzorczej ZEM - Piotr Parzyński, który brał wtedy czynny udział w strajku.

- Dzięki inicjatywie IPN, w którą aktywnie włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, pewnie już nigdy w sposób oficjalny nie rozmawialiśmy o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej dlatego, jest nam tym bardziej miło, że możemy uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, a ja osobiście jako ich uczestnik cieszę się, że doczekałem dnia, kiedy załoga ZEM została doceniona przez zorganizowanie oficjalnej uroczystości państwowej. Dziękuję za to wszystkim organizatorom tej uroczystości w imieniu byłych i obecnych pracowników ZEM - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Piotr Parzyński.

Pomnik przy bramie ZEM-u powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach-Zdroju oraz miasta Duszniki-Zdrój.

W trakcie uhonorowany został za szczególny wkład znany działacz Solidarnościowy z Dusznik-Zdroju współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) - Stanisław Wesołowski.


Starostwo Powiatowe w Kłodzku - Powiat Kłodzki

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

poniedziałek, 03.08.2020 21:26
zem toteraz zaklad elektryki koscielnej i bedzie jak stocznia w
Maschinengewehrschütze sobota, 01.08.2020 05:45
Coś więcej o życiu znanego działacza Solidarnościowego z Dusznik Zdroju i jego Tajnej Organizacji?
niedziela, 02.08.2020 18:45
To tez tajne.