komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Pociągiem do Radkowa. Samorząd województwa przejął linię kolejową nr 327

czwartek, 25.6.2020 10:21 , komentarze: 11 , odsłony: 2529
kategorie artykułu:

Na mocy podpisanego aktu notarialnego województwo dolnośląskie przejęło od PKP S.A. linię kolejową nr 327 na odcinku Ścinawka Średnia – Radków. To kolejna trasa, która w ostatnich tygodniach stała się własnością samorządu województwa.

- Przejmując od PKP następne linie kolejowe realizujemy oczekiwania mieszkańców regionu. Kolej wróci w miejsca, gdzie od lat jej brakuje – zapowiada marszałek Cezary Przybylski, Bezpartyjni Samorządowcy.

Przejęta linia to w sumie ponad 8 km trasy między Ścinawką Średnią i Radkowem. Po planowanej rewitalizacji stanowić będzie ciekawą alternatywę transportową dla ruchu turystycznego w rejonie Parku Narodowego Gór Stołowych. W imieniu samorządu województwa akt notarialny podpisał Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

- To kolejna w ostatnich tygodniach linia kolejowa przejmowana przez samorząd województwa od PKP S.A. w ramach naszego planu. Warto zauważyć, że ona również prowadzi do ciekawych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Reaktywując tę linię, jako region, wspieramy nowoczesną turystykę opartą o ekologiczny transport kolejowy tak jak robią to np. regiony niemieckie – wyjaśnia Patryk Wild, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Jednocześnie wspieramy w ten sposób branżę turystyczną, której funkcjonowanie i rozwój jest nierozerwalnie związany z istnieniem dobrej sieci transportowej – dodaje radny Bezpartyjnych Samorządowców.

Linia nr 327 jest kolejną przejętą od PKP S.A., na której przywrócony zostanie ruch pasażerski. W sumie od 2018 roku samorząd wszedł w posiadanie 138 km tras będących w granicach Dolnego Śląska. Linia była nieczynna od roku 2003.

- Dolnośląska mapa kolejowa rozszerza się. Dziś przejęliśmy kolejną linię, tym razem ze Ścinawki Średniej do Radkowa. Jest to atrakcyjny odcinek zarówno dla mieszkańców tego regionu, jak i dla turystów podróżujących w okolice Gór Stołowych. Rewitalizacja tej linii przyczyni się do popularyzacji tego miejsca wśród turystów oraz do zwiększenia aktywności gospodarczej i społecznej regionu - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych to element umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju sieci komunikacyjnej i turystyki w regionie. Nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w ruchu regionalnym. Są to linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast, dziś zupełnie pozbawionych kolei. Według planów wszystkie trasy przekazane samorządowi województwa przez PKP S.A. znajdą się pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) i w kolejnym kroku będą rewitalizowane i uruchamiane.

 

Wasze komentarze

Kiedyś jeden angol powiedział "oddanie sląska polakom , to jak danie małpie zegarka" . I jak to sie sprawdza w rzeczywistości. Mamy 75lat po wojnie , a tu szumne przejęci linii kolejowej ....zbudowanej przez prusaków!! Rewitalizacja lini ....a kto ją zniszczył przez te lata zaniedbań. Kto , pytam ma jeździć tymi pociągami ?? Mamy słynną linie Kłodzko Kudowa .... i co nigdy nie wiadomo kiedy co jedzie. Polacy autobusów nie potrafią zagospodarować , czego przykładem jest kłodzki pks. Lepszym rozwiązaniem jest oddanie terenów PKP w dzierżawe choćby Czechom. Nachodzki przewoźnik ma się dobrze , dobre płace , warunki , sprzęt. Kłodzki PKS żal patrzeć i oceniać , kolej wyglada tak samo. PS. Nie lepiej ten zegarek mieć cały , niż by go "małpy" zniszczyły.

piątek, 26.06.2020 10:17:44 autor: Majkel

Tu się zgadzam. Będzie jak ze szpitalami: chętnie je przejęli,...
czwartek, 25.06.2020 11:26 autor: brat i syn kolejarza
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 13:51
wtorek, 15.9.2020 11:19
piątek, 11.9.2020 12:40
środa, 9.9.2020 08:22
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele