Jest komunikat kurii ws. pozwu przeciwko biskupowi świdnickiemu

czwartek, 9.1.2020 15:13 10712 9

Zapadł prawomocny wyrok we wrocławskim Sądzie Apelacyjnym w sprawie z powództwa parafian z Szalejowa Górnego przeciwko biskupowi Diecezji Świdnickiej Ignacemu Decowi, dotyczącej pełniącego tam funkcję proboszcza ks. Krzysztofa Trybulca. W opinii parafian ich sprawującemu posługę od trzydziestu lat proboszczowi przypisywano nieprawdziwe i krzywdzące zarzuty ze strony biskupa. Pozew złożyło 19 parafian. Żądali przeprosin oraz wypłaty zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. złotych na cele charytatywne. 

17 grudnia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ogłosił wyrok w tej sprawie oddalający apelację. Złożyła ją jedna osoba fizyczna, która wystąpiła o uzasadnienie wyroku. Wcześniej Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalił powództwo.

Kuria Biskupia w Świdnicy wydała oświadczenie w tej sprawie:  

"Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 17 grudnia 2019 roku oddalił apelację od wyroku I instancji z dnia 20 września 2018 roku, którym Sąd Okręgowy w Świdnicy pozew kilkunastu osób z parafii w Szalejowie Górnym przeciwko Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi oddalił w całości jako bezzasadny. Wyrok jest prawomocny. Ksiądz Biskup zawierza wszystkich bez wyjątku parafian Szalejowa wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła i Matki Miłosierdzia, prosząc szczególnie o dar jedności".

Konflikt zaczął się siedem lat temu, po wykonaniu  remontu dachu wieży kościelnej wieży w parafii w Szalejowie Górnym. Kiedy po kilku latach od inwestycji dach zaczął przeciekać ks. Trybulec po analizie dokumentów miał dojść do wniosku, że protokół odbioru prac został sfałszowany i  zawiadomił o tym biskupa. Proboszcz złożył także zawiadomienie w prokuraturze, a niedługo potem został przeniesiony na emeryturę. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu, jednak kuria miała wówczas zarzucić proboszczowi, że ma dziecko z gosposią. 

- Podjęliśmy się całościowej obrony księdza Krzysztofa. Chcemy, aby ten człowiek, tak jak został przywitany przed trzydziestu paru laty, tak samo podziękowano mu za wykonaną posługę i pożegnano się z nim z należnymi mu honorami. Wystąpiliśmy do Sądu Okręgowego w Świdnicy z pozwem przeciwko biskupowi Decowi o naruszenie naszych dóbr osobistych, zadośćuczynienie w wysokości 5 tysięcy złotych, przeproszenie parafian oraz księdza proboszcza za szkalowanie, rozpowszechnianie nieprawdziwych, krzywdzących, poniżających Jego i zarazem nas, informacji. Elementem, który przesądził sprawę było to, że kuria, aby odwołać naszego księdza proboszcza przedstawiła do Rzymu absurdalne historie na jego temat, w tym m.in., że ma on dziecko. Parafianie zebrali pieniądze na  badania genetyczne, które oczywiście to wykluczyły. Po tym jak upadła historia z dzieckiem rozpoczęto niestety inną, a mianowicie zawiadomiono prokuraturę, że ksiądz odchodząc z kościoła miał ukraść krucyfiks i lichtarze - mówił Doba.pl w sierpniu ubiegłego roku reprezentant mieszkańców Szalejowa Górnego Bogdan Kaluźny.

Całość artykułu na ten temat:

https://doba.pl/dkl/artykul/parafianie-pozwali-do-sadu-biskupa-/16907/15?fbclid=IwAR1TwwGLZIoR0dz81OMgzc919Bby2IBsHSSDKoQouQzvhni4YgwoRSzETng

Jednocześnie w świdnickim sądzie od lipca ubiegłego roku toczy się jeszcze sprawa z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych i dobrego imienia, jaką ks. Krzysztof Trybulec wytoczył biskupowi. Z informacji uzyskanych od adwokatki księdza Joanny Miszczyszyn wynika, że cała ciągnąca się od kilku lat historia poważnie odbiła się na zdrowiu byłego proboszcza, czeka go kolejny poważny zabieg i ostatnie miesiące właściwie spędził w szpitalu.   

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

Cudowny środa, 15.01.2020 17:40
Do komory gazowej i jazda z nim jak z każdym klechą
sobota, 11.01.2020 10:44
Jgnac musi odejść
piątek, 10.01.2020 21:20
Nie chodzić, nie dawać kasy dla kościoła
piątek, 10.01.2020 06:33
A ten ze Ścinawki Dolnej? co go na taczkach z...
Kadafi piątek, 10.01.2020 10:57
Ten ze Ścinawki to dopiero złotówa za pogrzeb wola 2000zl...
piątek, 10.01.2020 18:26
A do czego wam potrzebny przy pogrzebie czy ślubu? Odpuścić...
Mieszkaniec piątek, 10.01.2020 06:49
Chyba Roztok xd
parafianin piątek, 10.01.2020 06:20
Chyba pogięło Was wszystkich dokładnie.
TADEK czwartek, 09.01.2020 18:39
aCZEGO SAD nie Wypowie sie Na temat KSIEDZA Z NOWEJ