W Polanicy-Zdroju trwa konferencja w ramach projektu „e-Sudety”

czwartek, 5.12.2019 14:19 3122 2

W Polanicy-Zdroju rozpoczęła się dwudniowa konferencja połączona z debatą i panelami naukowymi pn.: „e-Sudety elektromobilność w kontekście dbałości o czyste powietrze – rozwiązania dla samorządów”.

- Wszystko zaczęło się w 2017 roku projektem "e-Kotlina Kłodzka", który został przeprowadzony w Lądku-Zdroju. Był to projekt bardziej świadomościowy, po to żeby zarazić władze samorządowe elektromobilonością i pokazać im gamę pojazdów elektrycznych. Te samochody były testowane przez władze samorządowe, służby komunalne itd. Ten region jest bardzo ciekawy i innowacyjny. Burmistrzowie są także bardzo otwarci na nowe rozwiązania stąd rozszerzyliśmy ten projekt na "e-Sudety". Najważniejszą misją projektu jest dbałość o czyste powietrze, redukcja hałasu i stacje ładowania samochodów elektrycznych, które powstały już w Lądku-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Szczytnej, Kamiennej Górze, Międzylesiu i Dzierżoniowie. Około 25 stacji w całym regionie Sudetów pozwoli nam na zamierzony rozwój ekoturystyki. Chcemy żeby poszedł za tym rozwój struktury wspomagającej tj. stacji ładującej rowery elektryczne, tak aby ktoś kto przyjeżdża tutaj samochodem elektrycznym zostawił go, wziął rower i zwiedzał te piękne regiony. Chcemy żeby ta elektomobilność była tutaj w każdym zakresie rozwinięta i żeby to był region wzorcowy dla całej Polski - mówi  Elżbieta Koncka, Link PR, pomysłodawca i organizator projektu e-Sudety.

W programie organizowanej w dniach 5-6 grudnia konferencji zaplanowano przedstawienie aspektów koniecznych do rozwoju elektromobilności, m.in. instrumentów wsparcia dla samorządów, korzyści wynikających z Funduszu Transportu Niskoemisyjnego, kierunków rozwoju nowych obszarów biznesu poprzez budowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także przeprowadzenie testów samochodów elektrycznych osobowych i dostawczych oraz zaprezentowanie oferty w zakresie transportu publicznego. 

- Elektomobilność to szeroki obszar, a jego rozwijanie jest bardzo ważne, bo przede wszystkim w ten sposób ograniczamy niską emisję. Możemy wykorzystać nowoczesne środki transportu w postaci samochodów elektrycznych, autobusów elektrycznych czy samochodów dostawczych. Poza tym mamy w kraju energię własną, produkujemy ją i nasze stacje zasilane są w 100% energią odnawialną. Ma się to przyczynić rozwoju elektomobliności, usprawnieniu komunikacji i poprawie czystości powietrza - mówi Kazimierz Więcek, prezes zarządu PGE Nowa Energia. 

Partnerem głównym wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a patronat honorowy objął minister klimatu Michał Kurtyka, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

ano wtorek, 10.12.2019 17:32
Spotkanie odbyło się w Polanicy Zdroju na terenie KŁODZCZYZNY , gdzie Pan sekretarz Stanu Ireneusz Zyska (ze Świebodzic) prezentuje nam plan rozwoju Dolnego Śląska w oparciu o projekty utworzenia Dolnośląskiego Okręgu Przemysłowego opartego między innymi na drodze S-3, S-5 i S-8 i prezentuje nam MAPKĘ na której "projekt" KOŃCZY się w Dzierżoniowie. Pytanie zasadnicze - dlaczego nie ma w tym "projekcie" KŁODZKA, które powinno być jednym z ważnych elementów całości i być ośrodkiem tak zwanej "KRZEMOWEJ DOLINY " nie tylko z nazwy , ale i położenia. Nic dziwnego że Inni za Nas decydują ( Nas MARGINALIZUJĄ) bo Pan Burmistrz Piszko i Starosta Awiżeń są bez siły przebicia , mało kreatywni - CIEPŁE KLUCHY. Panie Burmistrzu i Panie Starosto ; KŁODZKO i KŁODZCZYZNA to ważny Subregion Dolnego Śląska , to nie tylko turystyka i usługi, ale region który ma wszelkie warunki aby stać się znaczącym ośrodkiem rozwoju innowacyjnych zakładów pracy , przysłowiową Krzemowa Doliną. Gdy takie powstaną, wielu pracowników chętnie przeniesie się z dużych ośrodków miejskich, bo tu znajdą więcej czasu dla siebie który zabiera im teraz wielkomiejski ruch i odległości które muszą pokonać i to czego na co dzień tam nie doświadczają a tu mają na wyciągnięcie ręki góry, uzdrowiska i.t.d. Panie Burmistrzu Piszko i Starosto Awiżeń, nie bądżcie tylko obserwatorami ale CZYNNIE, Z WIĘKSZYM ZAANGAŻOWANIEM i DETERMINACJĄ WŁĄCZCIE SIĘ W TEN PROJEKT, bo zostaniemy dalej peryferiami, bo jak widać dalej nas tak traktują . KŁODZKO i KŁODZCZYZNA potraktowane zostały niepoważnie a do tego nie można dopuścić.
soltys piątek, 06.12.2019 07:54
komentarze nie po nosie