komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 13 czerwca 2021

Lucjana, Antoniego

Muzeum Papiernictwa pozyskało kolejnego strategicznego partnera - papiernię z Francji

poniedziałek, 4.11.2019 09:00 , komentarze: 1 , odsłony: 1280
kategorie artykułu:

29 października w niemieckiej miejscowości Homburg w Dolnej Frankonii odbyła się czwarta konferencja poświęcona wspólnemu wpisowi najcenniejszych młynów papierniczych Europy na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Na początku konferencji podpisano nowy list intencyjny określający wolę wspólnych przygotowań przez przedstawicieli 4 młynów papierniczych: Macieja Szymczyka z Dusznik-Zdroju (Polska), Johannesa Follmera z Homburga (Niemcy), Petra Foučka z Velkich Losin (Czechy) oraz  Sylvaina Péraudeau z Ambert (Francja). Dokument w  formacie 90×60 cm został sporządzony po polsku, niemiecku, czesku i francusku na papierze ręcznie czerpanym w Dusznikach-Zdroju.

W wygłoszonych referatach zostały zaprezentowane wszystkie współpracujące ze sobą historyczne papiernie. O polskiej papierni i jej walorach artystycznych opowiadał Maciej Szymczyk. Najwięcej miejsca poświęcono niemieckiemu młynowi, w którym odbywała się konferencja. Referat programowy wygłosił prof. Bogusław Szmygin reprezentujący polski ICOMOS. Przedstawił w nim wstępne efekty opracowywanej pod kierunkiem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju analizy porównawczej europejskich młynów papierniczych, a  następnie określił zadania stojące przed konsorcjum historycznych papierni na kolejne lata, których celem będzie wspólna nominacja o wpis na listę UNESCO.

Po części referatowej odbyło się posiedzenie właścicieli i zarządców młynów papierniczych oraz ekspertów. Ustalono, że dalsze prace konsorcjum będzie koordynowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, wspierane przez prof. Bogusława Szmygina. W ciągu najbliższego roku zostanie ukończona analiza porównawcza wszystkich zabytkowych papierni w Europie, dzięki czemu za rok na kolejnej konferencji partnerzy podejmą decyzję, które z pozostałych europejskich młynów papierniczych będą zaproszone do współpracy w ramach  konsorcjum. Innym wyzwaniem dla właścicieli papierni z Niemiec i Francji będzie opracowanie planów zarządzania obiektami (papiernie z Polski i Czech takie dokumenty już mają).

Ponadto Muzeum Papiernictwa w imieniu całej grupy wystąpi do polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o zgłoszenie wszystkich współpracujących ze sobą młynów na Listę informacyjną UNESCO (Tentative List). Zdecydowano, że proces przygotowywania kompletnej dokumentacji o wpis całej grupy historycznych papierni na listę UNESCO nie powinien trwać dłużej niż 4 lata.

Maciej Szymczyk
Muzeum Papiernictwa

 

Wasze komentarze

121212

poniedziałek, 04.11.2019 11:10:11 autor:

środa, 2.6.2021 08:16