komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 18 czerwca 2021

Marka, Elzbiety

Konsultacje społeczne dot. rozbudowy DK-8 na odcinku Wrocław – Kłodzko zakończone

piątek, 14.6.2019 13:19 , komentarze: 25 , odsłony: 17907
kategorie artykułu:

Zakończyły się konsultacje społeczne dot. rozbudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko, podczas których projektanci zaprezentowali cztery warianty przebiegu trasy. Spotkania organizowane były przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu oraz biuro projektowe Halcrow Group Sp. z o. o. Oddział w Polsce (JACOBS)

- Odbyliśmy 12 spotkań konsultacyjnych. Byliśmy we wszystkich gminach po kolei od Wrocławia po Kłodzko. Ile ludzi, tyle zdań na temat przebiegu drogi krajowej nr 8 w klasie S, tak więc na tę chwilę dopóki nie spłyną wszystkie ankiety, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, który wariant wygrywa. W Kłodzku najwięcej emocji wzbudził wariant A3, a w moim odczuciu, bo nie wiem jeszcze, co wyjdzie z ankiet, to wydaje mi się, że takim najbardziej optymalnym wariantem dla mieszkańców jest A4 - mówił Tomasz Kłąb, projektant z ramienia firmy Jacobs. 

W powiecie kłodzkim spotkania odbyły się w Urzędzie Gminy Kłodzko oraz w Urzędzie Miasta w Kłodzku. 

- Na dzień dzisiejszy, po tych konsultacjach, jesteśmy za wariantem turkusowym, jednak pod jednym istotnym warunkiem. Chodzi o przebudowę skrzyżowania ul. Noworudzkiej i ul. Piłsudskiego, w dwóch wariantach. Są propozycje, które z punktu widzenia gminy miejskiej Kłodzko są niedopuszczalne, ponieważ konsumują one kluczową działkę, jeśli chodzi o dochód do budżetu gminy, na co ja nie mogę pozwolić, a z drugiej strony komunikacyjnie nie rozwiązuje wszystkich problemów zakorkowania się galerii i tamtego terenu. Są oczywiście dwa inne warianty, które dają możliwość rozwiązania komunikacyjnego w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni. Dzisiaj, z czego się bardzo cieszę, usłyszałem od projektantów, że jest możliwość mieszania między poszczególnymi wariantami. To co zobaczyliśmy na planie, te cztery warianty w czterech kolorach od Magnic do Kłodzka wcale nie muszą być wybierane jednoznacznie, ale można je przesuwać na poszczególne inne warianty, co daje nam nadzieję, że konsultacje tego procesu projektowania przebudowy drogi krajowej nr 8, będzie pozytywnie rozstrzygnięty przez GDDKiA, jak i przez skarb państwa, z jak najmniejszym uszczupleniem, jak i narażeniem mieszkańców i interesariuszy, którzy będą chcieli korzystać z tej drogi w przyszłości - mówi Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. 

Cała planowana S8 z Wrocławia (Magnic) do Kłodzka została podzielona na pięć odcinków decyzyjnych, w ramach których zaproponowano kilka wariantów przebiegu nowej drogi.  

 - Najważniejsze z mojego punktu widzenia jest to, żebyśmy nie przesadzili ze swoimi życzeniami i żeby nie było tak, że zrobimy jakiś dokument, za który ktoś zapłaci miliony złotych i nie zostanie on zrealizowany. Nie przesadzajmy z naszymi wymogami, zróbmy to realnie do możliwości budżetowych państwa i doprowadźmy do zrealizowania, żeby nie było tak jak z obwodnicą, która już miała być budowana, po czym po jakiś fanaberiach, żeby zrobić ją inaczej, jej powstanie odwlekło się o 3 lata. Do tego nie możemy dopuścić i teraz musimy robić wszystko żeby jak najszybciej przystąpić do budowy - mówi starosta powiatu kłodzkiego, Maciej Awiżeń.

Obecnie opracowywane jest STEŚ (Studium-Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe). Na podstawie otrzymanych opinii i analizy poszczególnych wariantów przebieg trasy zostanie uściślony.  Biuro projektowe ma za zadanie przedstawić zamawiającemu, czyli GDDKiA, wszelkich informacji dotyczących wariantów, w tym opinię społeczności lokalnej, by ten mógł dokonać ostatecznego wyboru trasy. 

- Myślę, że bardzo dobrze się dzieje, że obecna władza już na etapie projektowania inwestycji idzie w kierunku szerokich konsultacji społecznych. Jestem gorącym zwolennikiem wariantu, który omija Kłodzko od strony wschodu i od południa, który włączy się w już istniejące rondo z Kłodzka w kierunku na Nysę. Dalej ruch pójdzie nowym łącznikiem obwodnicy, w kierunku Jaszkowej, Marcinowa i nowo oddaną obwodnicą południowego-zachodu, w kierunku do drogi krajowej nr 8. Pozwoliłoby to na rozładowanie ruchu, bo pozostałe wszystkie warianty przewidują, że cały ruch pójdzie drogą nr 8 po śladzie obecnej estakady. Będziemy wraz z radnymi i samorządowcami z gmin wschodnich naszego powiatu tj. ze Stronia Śląskiego, Lądka-Zdroju, Międzylesia i Bystrzycy Kłodzkiej lobbować za wariantem, który umożliwi w przyszłości poprowadzenie inwestycji w kierunku do południowej granicy Polski, do Międzylesia - mówi Jacek Hecht, mieszkaniec Kłodzka, radny powiatu kłodzkiego. - Jeżeli mówimy o budowie drogi S8, to niech to będą warianty, które nie spowodują zamknięcia estakady. Pamiętajmy o tym, że drogi w kategorii S wykluczają ruch pojazdami wolnobieżnymi czyli wszystkie pojazdy typu ciągniki rolnicze nie będą mogły z tych dróg korzystać. Oznacza to, że rolnicy z południowej części Kłodzka, którzy mają gospodarstwa po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej i do tej pory przejeżdżali przez estakadę, nie będą mogli już z niej korzystać. Będą musieli zatem jechać przez centrum miasta, gdzie jest co chwilę przejście dla pieszych, a wyhamowanie zestawem, który wiezie np. dwie przyczepy wypełnione zbożem, nie jest takie proste i droga hamowania jest nieco dłuższa. Ponadto uciążliwość tego ruchu i hałas. Ciągnik jedzie z prędkością maksymalną 40 km/h to powoduje automatycznie tworzenie się korków.

Wnioski, uwagi i zastrzeżenia dotyczące wariantów drogi można zgłaszać także za pośrednictwem ankiet znajdujących się m.in. na stronie internetowej www.dk8.pl. Ankiety w wersji papierowej są również dostępne w siedzibie Inwestora oraz w urzędach gmin.  

- Ankiety można wypełniać do 24 czerwca i składać do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, poprzez platformę ePUAP albo drogą elektroniczną z oznaczeniem, że dotyczy to budowy drogi ekspresowej od Wrocławia do Kłodzka. Można je również składać w Urzędzie Miejskim w Kłodzku, a one zostaną przekazane do nas - mówi Lidia Markowska, dyrektor oddziału GDDKiA we Wrocławiu. - Po zakończeniu konsultacji przejdziemy do podsumowania tych wszystkich uwag, ewentualnie naniesienie korekt, analiz w rozwiązaniach i kolejno spotkanie w Warszawie na posiedzeniu Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, na które zaprosimy przedstawicieli władz lokalnych i wszystkich interesariuszy. Kolejnym etapem będzie  tzw. COPY, które zarekomenduje już konkretny wariant przebiegu trasy i wreszcie złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Chcielibyśmy, żeby stało się to jeszcze w tym roku. Dopiero decyzja stwierdzi ostateczny wariant przebiegu przyszłej trasy. Przed nami kilka lat zanim ruszymy tą trasą - dodaje. 

 

 

Wasze komentarze

O jest Pan Starosta i pan burmistrz a wolnego sobie nie zrobili jak były konsultacje społeczne?? W czwartek tak zmarli urzedasy od klimatyzacji że o 14 tej dali im wolne by się zagrzali na slonku powinni im dać jeszcze karnet na basen. Bo robol fizyczny po 8 godz pracy w upale nie może załatwić spraw w urzędzie po 14 tej.
niedziela, 16.06.2019 12:42 autor: Realista

Pani Wielichowska obiecała w kampanii wyborczej że wybuduje S8 do Boboszowa ale jak powiedział jej wódz że to kiełbasa wyborcza bo gdzie Boboszów a gdzie Kudowa i ósemka.
niedziela, 16.06.2019 12:08 autor: Mariusz

stawiam kafla ze zadnej drogi S8 NIE BEDZIE :D
piątek, 14.06.2019 15:37 autor: jurek kiler

A Pani poseł Wielichowska tam w jakim celu? Coś się dzieje dobrego trzeba się pokazać ? A może ktoś się pomyli i jej przypisze zasługi?
piątek, 14.06.2019 13:52 autor:

WIELE LAT TEMU PLANOWANO BUDOWĘ OBWODNICY Złotego Stoku po północnej stronie miasta i nowy fragment drogi K-46 omijający niebezpieczny odcinek między Mąkolnem i Laskami. Warto wrócić do tamtej koncepcji; wtedy wariant A-4 drogi S-8 wpisze się w oba zadania. W okolicy Laskówki powstał by węzeł drogowy na styku S-8 wariantu A-4 i nowego odcinka K-46 od Laskówki, i dalej między Ożarami i Laskami, północną stroną Mąkolna i Złotego Stoku. Rozwiązanie to usprawni w przyszłości nie tylko dojazd do Wrocławia, ale również nowym korytarzem bezpieczny przejazd między Kłodzkiem i Złotym Stokiem ( S-8 od Kłodzka do Laskówki i K-46 nowym śladem do Złotego Stoku). Obie koncepcje w przyszłości stworzą spójną całość.
sobota, 15.06.2019 07:59 autor: ano

Zadam pytanie "mundrym" w swoim rodzaju ! dlaczego nie podjąć planów jakie poprzedni mieszkańcy zrobili i wybudować coś co da radę w utrzymaniu płynności ruchu z bezpieczeństwem użytkowników ,a przecie Uni" tacy dla Ludu .Autostrada z trasy A4 do granicy w Boboszowie i dalej kierunek na południe,łączy ze sobą wiele miast i miasteczek .Nie wstydzcie się że to nie WY zaplanowaliście bo zapewne o to chodzi!!!!???
piątek, 14.06.2019 21:43 autor: DKL

Mędrców świata nieomelny lud pisla proszę o przytoczenie konkretnego numeru strony z Strategii rzadowego programu budowy dróg i autostrad w Polsce ( zatwierdzony przez obecny rzad) na której pozycji jest budowa S8 i czy przewidziano zrodla finansowania na ta drogę. To jest realny dokument opieczęotwany i podpisany przez prezesa rady ministrow. Daj cie znać gdzie tam się znajduje S8, byla taka piosenka kiedys spiewana na meczach w szkole "... odwróć tabelę ..." Naopowiadać bajek kazdy premier moze ale w dokumentach i finasowaniu pokaza. Dobrze ze robia stes ale do S8 to jeszcze kilkanascie lat - i to w optymistycznym wariancie.
sobota, 15.06.2019 07:08 autor:

Pędzel co tam załatwiłes??
piątek, 14.06.2019 16:25 autor: petrr

czwartek, 17.6.2021 13:26
2