KOLEJNY KROK KU UNESCO

piątek, 17.4.2015 09:18 1887 0

15 kwietnia 2015 r. w dusznickim młynie papierniczym odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego pomiędzy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju a Ruční papírna Velké Losiny a.s. z Republiki Czeskiej. 


Obydwie instytucje zarządzają młynami papierniczymi, będącymi świadectwem potęgi dawnego papiernictwa na terenie Sudetów; niegdyś w całym paśmie gór działało ok. 50 młynów papierniczych, a do dziś pozostały jedynie 2, które mają szansę zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Ta idea stała się głównym powodem podpisanego w Dusznikach-Zdroju porozumienia. Ponadto strony zadeklarowały współpracę w zakresie wymiany doświadczeń oraz wzajemnej promocji. Projektem zainteresowały się władze wojewódzkie, którym bardzo zależy na aktywizacji stosunków z graniczącymi z Dolnym Śląskiem regionami po stronie czeskiej. Ponadto wsparcie zadeklarowały: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie oraz Národní památkový ústav w Pradze, które w tej sprawie prowadzą uzgodnienia - wyjaśnia Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Tradycje wyroby papieru w leżących na Morawach nieopodal Šumperku Velkich Losinach sięgają 1596 roku. Obecna papiernia powstała w XVIII wieku. Tradycje ręcznego wyrobu papieru kontynuowane są tam do dnia dzisiejszego. W starej papierni prezentowane są wystawy poświęcone historii papiernictwa w Czechach. Podobnie jak w dusznickim muzeum, turyści mogą tam oglądać pokazy czerpania papieru oraz wykonać własny arkusz. 

MP

Dodaj komentarz

Komentarze (0)