komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Kłodzko: manifestacja w obronie kobiet i ofiar przemocy domowej

poniedziałek, 3.8.2020 10:24 , komentarze: 5 , odsłony: 1665
kategorie artykułu:

W czwartek, 30 lipca na kłodzkim rynku miała miejsce manifestacja, zorganizowana przez kłodzką grupę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w celu wyrażenia sprzeciwu wobec procedowanemu przez partię rządzącą wypowiedzeniu konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencji Stambulskiej - KS).

Konwencję tę Polska podpisała w 2012, a ratyfikowała i wprowadziła w życie w 2015 roku. W trakcie godzinnej manifestacji rozdawano ulotki z podstawowymi informacjami dotyczącymi Konwencji Stambulskiej, jednak organizatorki i organizatorzy protestu skoncentrowali się na zaprezentowaniu historii kobiet doznających przemocy domowej, w kontekście których porównywano możliwości udzielenia pomocy ofiarom gwarantowane przez konwencję oraz przez – proponowany przez Ministra Sprawiedliwości w charakterze jej zamiennika –  projekt Konwencji Praw Rodziny (KPR). 

Szczególnie wybrzmiały spostrzeżenia dotyczące pomocy ofiarom przemocy domowej, którym Konwencja Stambulska gwarantuje ochronę przed szeroko zdefiniowanymi aktami przemocy ze strony członków rodziny. Dla porównania: projekt Konwencji Praw Rodziny stwierdza, że integralność i niezależność rodziny jest wartością nadrzędną, a wszelkie wątpliwości w ustalaniu, czy dochodzi do aktów przemocy, należy rozpatrywać na korzyść zachowania spójności rodziny. Zdaniem prelegentki  KPR nie gwarantuje tak szerokiej, jak KS, ochrony prawnej, dopuszczając do interpretacji poszczególnych przypadków i zgłoszeń w sposób niekorzystny dla ofiar przemocy domowej; ponadto KPR nie precyzuje międzynarodowych definicji przemocy, zostawiając tę kwestię w dużej mierze temu, jak Państwo będące sygnatariuszem KPR definiuje czyn karalny. Jednocześnie zwrócono uwagę na to, że założenia KPR, zgodnie z którymi interes rodziny jest otoczony szczególną troską, stoją w sprzeczności z ochroną ofiar w przypadku, kiedy przemoc ma miejsce w obrębie rodziny. Skuteczna pomoc ofiarom jest bowiem w takiej sytuacji trudna do zrealizowania, skoro KPR chroni także sprawcę przemocy jako integralnego członka rodziny. 

Odniesiono się również do podnoszonego przez przeciwników Konwencji Stambulskiej zarzutu, jakoby konwencja ta godziła w tradycję i kulturę polską: zgodnie z zapisami KS, tradycja, kultura, religia ani honor nie mogą usprawiedliwiać przemocy domowej i przemocy wobec kobiet oraz dyskryminacji, jak również nie mogą do niej prowadzić. Zdaniem protestujących taki zapis nie neguje ani nie deprecjonuje tradycji jako takiej, ale jedynie wskazuje, że należy wykorzenić te jej elementy, które mają charakter przemocowy lub stereotypizujący. 

Podjęto również kwestię kolejnego fałszywego oskarżenia względem Konwencji Stambulskiej, dotyczącego rzekomego „rozmywania pojęcia płci”. Jak wyjaśniła prelegentka, płeć społeczno-kulturowa (ang. gender) nie jest ideologią, ale zestawem cech i zachowań, które w danej kulturze są przypisywane kobietom i mężczyznom oraz są od nich wymagane (np. kobieta – łagodna, uległa, gospodyni, opiekunka; mężczyzna – przedsiębiorczy, ambitny, żywiciel rodziny). Takie oczekiwania wobec przedstawicieli płci mogą prowadzić do dyskryminacji i przemocy, a także czynić niektóre osoby bardziej na nie narażonymi – z tego względu KS poświęca uwagę zdefiniowaniu i uwzględnieniu kwestii płci społeczno-kulturowej dla realizacji postulatów w niej zawartych. 

Puenta protestu zamyka się w słowach jednej z uczestniczek, wskazującej konieczność tworzenia społeczeństwa i prawa, które będą wspierać i ochraniać kobiety –  grupę szczególnie narażoną na niektóre formy przemocy – nie obarczając ich odpowiedzialnością za czyny sprawców przemocy wobec nich: „Nie chodzi o to, żeby zabezpieczyć się przed gwałtem, ale o to, żeby nie gwałcić. Nie chodzi o to, żeby ochronić się przed biciem, ale o to, żeby nie bić.”

 

informacja za: Strajk Kobiet Kłodzko 

 

 

Wasze komentarze

pajace z LGBT o kurzych móżdżkach protestuja
niedziela, 09.08.2020 13:30 autor:
Ale dlaczego ten pan w białej koszuli trzyma za biust...
piątek, 07.08.2020 07:14 autor: rthh
Jakby wyszły na balkon jak ten pajac w Warszawie to...
poniedziałek, 03.08.2020 22:31 autor:
Nawiedzona to jest Twoja matka ale to pewnie wiesz.
poniedziałek, 03.08.2020 21:55 autor: Atecki
Manifestacja przeciw przemocy a na koszulce jednej z pań KILLING...
poniedziałek, 03.08.2020 11:54 autor: Maschinengewehrschütze
piątek, 23.10.2020 12:48
piątek, 23.10.2020 12:39
środa, 21.10.2020 13:11
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele