komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 27 listopada 2020

Waleriana, Wirgiliusza

Julian Tuwim: teleturniej w bibliotece w Żelaźnie

poniedziałek, 7.10.2019 09:20 , komentarze: 0 , odsłony: 670
kategorie artykułu:

27 grudnia 2019 roku przypada 66 rocznica śmierci Juliana Tuwima poety, tłumacza, autora „Lokomotywy”, „Ptasiego radia” i wielu innych wierszy dla dzieci, na których wychowało się nie jedno pokolenie Polaków. Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie przeprowadziła nietypową lekcję biblioteczną w formie teleturnieju, dla uczniów klasy czwartej miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej.

Klasa licząca kilku uczniów zaangażowała się na maksa, czyli wcześniej na zajęciach w czytelni przeczytano prawie wszystkie wiersze tego autora. Było ich dość dużo, ale najbardziej podobała się ,,Lokomotywa", ,, Rzepka", ,,Ptasie radio", ,,Warzywa" , ,,Tańcowały dwa Michały" czy ,, Okulary". Młodzi czytelnicy z zainteresowaniem poznawali życiorys Juliana Tuwima, który się urodził 23 września 1894 roku w Łodzi, a zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Tuwim miał ukochanego psa Dżońcia, o którym mówił, że to najmądrzejszy pies w Warszawie i któremu poświęcił osobny wiersz. Wiersze dla dzieci, to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy. Są to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie napisane są dowcipnym językiem i opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie. Młode pokolenie czytając je uczy się zrozumienia, szacunku i sympatii dla świata i dla innych. Dostaje rady praktyczne, dzięki którym dochodzą sami, że nie warto się zamartwiać, kłamać, wymądrzać i sprzeczać. Uczestnicy teleturnieju nie wiedzieli, w jaki sposób będą musieli wykorzystać wcześniej zdobyte wiadomości i co będzie się działo. Było 7 osób, dlatego pani bibliotekarka Roma podzieliła ich na dwie grupy. Szybko wybrano kapitanów grup i zaczął się teleturniej, który rozpoczęliśmy zagadką: ,, Zimą przy kominie usłyszysz świerszczyka. Wśród wieczornej, letniej ciszy piękny śpiew.

Zaskoczenia nie było, wszyscy wiedzieli, że chodzi o słowika. Grupa, która pierwsza powiedziała prawidłowe rozwiązanie zagadki, rozpoczynała serię pytań dotyczących Juliana Tuwima, jego wierszy i bohaterów. Punktami były cukierki i który zespół zdobył więcej cukierków ten wygrywał pojedynek. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane i świetnie sobie radziły współpracując w grupach. Drugim etapem był test ,,Czy znasz wiersze i bohaterów Juliana Tuwima" z różnymi pytaniami, które miały trzy odpowiedzi, a jedna z nich była prawidłowa. Naprawdę można było się zakręcić przy tych odpowiedziach, ale w grupie siła. Rywalizacja i emocje, które im towarzyszyły były zdrowe. Teleturniej zakończył się szczęśliwie dla obu drużyn. Nie było przegranych, bo naprawdę każdy uczestnik miał dużą wiedzę i potrafił ją wykorzystać. Dzieci były bardzo zadowolone z siebie i cieszyły się z każdej dobrej odpowiedzi. Ich trud i zaangażowanie zostały docenione i każdy z nich mógł wylosować sobie nagrodę. Wspólnie uznano, że wiersze Juliana Tuwima to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na chorobę, nudę i poprawienie nastroju. Są to książeczki, które warto obejrzeć i przeczytać.

 

Wasze komentarze

czwartek, 26.11.2020 08:49
wtorek, 24.11.2020 18:31
wtorek, 24.11.2020 18:05
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele