Jesion wyniosły „Bolko” z Dusznik-Zdroju powalczy o ogólnopolski tytuł „Drzewo Roku 2024”. Finał w czerwcu

poniedziałek, 11.3.2024 11:13 650 0

Jesion wyniosły „Bolko” z Dusznik-Zdroju, który jesienią ubiegłego roku został wybrany „Drzewem Powiatu Kłodzkiego 2023”, teraz powalczy o ogólnopolskie laury. Spośród blisko 40 zgłoszeń „Bolko” został nominowany do finałowej szesnastki ubiegającej się o tytuł „Drzewa Roku 2024”.

W ubiegłym roku, z inicjatywy Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk, dziś Starosty Kłodzkiego, została przeprowadzona I edycja konkursu na drzewo powiatu kłodzkiego. Jego celem było wybranie wyjątkowego drzewa cechującego się ciekawą historią, stanowiącego ważny element przyrodniczy, kulturowy bądź historyczny oraz wzmocnienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu i zmotywowanie ich do poszukiwań i zwracania uwagi na cenne obiekty przyrodnicze otaczające nas na co dzień. Wygrał właśnie „Bolko”, a pisaliśmy o tym TUTAJ.

„Bolko” to powszechnie znane drzewo. Jest umieszczany na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK „Pod Muflonem” na wysokości 745 m n.p.m. Został posadzony kilkanaście lat po wybudowaniu pierwszego schroniska, które nie przetrwało do czasów dzisiejszych. Drzewo należy do tzw. zapomnianych pomników przyrody, czyli drzew, które były objęte w przeszłości ochroną prawną, jednak zniknęły z oficjalnych list. Szacowany wiek drzewa to 157 lat. Jego obwód – 681 cm. Wysokość – 30 m.

Jego nazwa upamiętnia Bolesława Jaśkiewicza – wieloletniego przewodnika górskiego oraz działacza PTTK, który jako jeden z dwóch przewodników sudeckich został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Surowy klimat górski wpłynął na niepowtarzalny charakter drzewa. Posiada ono bogatą rzeźbę na powierzchni pnia i jest najgrubszym jesionem w województwie dolnośląskim. W dolnej części rozgałęzia się on na dwa potężne konary, a ich pień jest pełen wypukłości i rakowatych narośli.

Kolejny etap konkursu Klubu Gaja na „Drzewo Roku 2024” odbędzie się już w czerwcu, podczas którego będzie można głosować w internetowym plebiscycie. „Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi” – napisali inicjatorzy wyborów z Klubu Gaja. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku. Wszelkie informacje dostępne są TUTAJ. [kot]

Zdjęcie: UM Duszniki-Zdrój.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)