komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Laury, Marcjana

Jak zachować się gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany?

wtorek, 14.2.2017 11:30 , komentarze: 12 , odsłony: 4723
kategorie artykułu:

Widzisz lub słyszysz pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale. Zjedziesz na pobocze/chodnik, zmienisz pas ruchu, zatrzymasz się, przejedziesz na czerwonym, czy może spanikujesz i puścisz kierownicę?

Zachowania kierowców słyszących na drodze sygnały np. wozów straży pożarnej, pogotowia ratunkowego są nieprzewidywalne, choć przepisy regulują, jak powinien zachować się kierowca w takiej sytuacji.

Uczestnicy ruchu drogowego gwałtownie hamują kilka metrów przed karetką, nie ustępują miejsca, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, jakie powodują. Dlatego kierowca pojazdu uprzywilejowanego musi szczególnie uważać i być świadomy nieprzewidywalnych zachowań kierowców.

Dział II Rozdział. Art. 9 Kodeksu Drogowego - Ustawa Prawa o ruchu drogowym określa sposób zachowania się podczas spotkania się z pojazdem uprzywilejowanym:

"Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze, są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się."

Jak powinniśmy się zachować?
- Zachowaj spokój - bardzo często spotykane jest bezmyślne naciskanie na hamulec jednocześnie uniemożliwiając przejazd karetki, straży pożarnej między samochodami.
- Spójrz w lusterko - czasem wystarczy podjechać 10 cm, aby przepuścić nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany.
- Pamiętaj, że stojąc na czerwonym świetle w celu ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu zachowując pełną ostrożność możesz przejechać linię zatrzymania. Takiego przypadku przepisy nie precyzują, jednak jest to społecznie akceptowane i nigdy nie było karane. Oczywiście przy tej czynności należy zachować minimalną prędkość i maksymalną ostrożność.

Każdy pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo:
Uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani ułatwić przejazd każdemu pojazdowi uprzywilejowanemu, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z pasa ruchu, skrzyżowania, po którym porusza się pojazd uprzywilejowany. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego, również na pieszych i rowerzystach. Słysząc/widząc nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany nie wolno przechodzić przez przejście dla pieszych, czy przejeżdżać przez ścieżkę rowerową. Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd karetce, straży pożarnej lub policji.

W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa wiąże się z przyśpieszeniem, aby nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do konieczności gwałtownego hamowania.

Porada dla korzystających z CB-Radia:
- Warto na kanale ogólnym (19) poinformować o zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym. Pozwoli to innym kierowcom krzystającym z CB-Radia na odpowiednio szybką reakcję.

źródło: strażacki pl

 

Wasze komentarze

Prędzej loda.
piątek, 17.02.2017 06:54 autor: Koń Rafał
Jak byś mnie luju spotkał, to rodzina odwiedzala by Cię...
piątek, 17.02.2017 09:38 autor: Odyniec
Jak jedzie OSP to trzeba zachować szczególną ostrożność!
wtorek, 14.02.2017 12:24 autor: Odyniec
Zgadzam się odyńcu z Tobą. Ci z OSP to w...
czwartek, 16.02.2017 18:05 autor: Dzik
a co zrobić gdy na drodze pojawi się seicetno?
środa, 15.02.2017 13:13 autor:
Ja wiem jedno tiry nie są uprzywilejowane
wtorek, 14.02.2017 20:31 autor: koń rafał
Dokladnie! Tiry na Tory!! Zakaz jazdy dla Tirów!
środa, 15.02.2017 10:30 autor: Krokodyl
Oni myślą że mogą jeździć jak w grze "Burnout"
wtorek, 14.02.2017 19:26 autor: ....?
piątek, 14.6.2019 11:56
100
piątek, 14.6.2019 09:04
Praca na GoWork
Praca na GoWork
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele