Jak rodzić, to tylko w Polanicy-Zdroju?!

piątek, 1.12.2023 12:34 8791

Niewątpliwie burzliwy okres nastał dla porodówek w całej Polsce. Znaczący spadek liczby urodzeń przekłada się na mniejszą rentowność oddziałów położniczych, a to w konsekwencji prowadzi do ich zamykania.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, na przekór wszystkiemu, do zamknięcia się nie szykuje, a nawet więcej - inwestuje, rozwija się, ulepsza i zaprasza ciężarne z całej okolicy oferując poród po ludzku na miarę XXI wieku.

Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom naszych rodzących. Kobiety, które decydują się u nas urodzić są bardzo świadome, dobrze przygotowane do porodu i dokładnie wiedzą jak chciałyby aby wyglądał ich poród. A przede wszystkim do czego mają prawo w trakcie opieki okołoporodowej.

Pierwszą z inicjatyw, z którą wyszliśmy do naszych pacjentek było zorganizowanie dni otwartych. Te spotkania dają szansę ciężarnym poznać nasz oddział, zadać wszystkie nasuwające się pytania, a tym samym rozwiać wątpliwości związane z porodem i pobytem w oddziale, zobaczyć szpital i oswoić się z nim. Dla nas dni otwarte, to możliwość spotkania się z przyszłymi pacjentkami i poznanie ich oczekiwań, co jest niezwykle istotne. Warto wiedzieć, że dni otwarte organizujemy zawsze 2 razy w miesiącu, a ogromna liczba zainteresowanych ciężarnych wraz z osobami towarzyszącymi niezmiernie nas cieszy.

Kolejny bardzo ważny projekt, który udało nam się zrealizować w ostatnim czasie, to umożliwienie przyszłym mamom rodzenia w wodzie. Jako jedyny i pierwszy w okolicy szpital oferujemy rodzącym tę formę łagodzenia bólu porodowego.  Niesie on wiele korzyści zarówno dla rodzącej jak również ma wpływ m.in. na skrócenie czasu trwania porodu, zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także pozwala noworodkowi na łagodny poród, w którym przechodzi on do znanego dla niego wodnego środowiska. Pomysł ten przyjęty jest przez rodzące z ogromnym entuzjazmem. Póki co mamy już za sobą 6 porodów do wody i z niecierpliwością czekamy na kolejne chętne panie. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że to lekarz bądź położna decydują o tym, czy taki poród będzie możliwy u konkretnej pacjentki.

Rodzące w naszym szpitalu mają możliwość rodzenia w pozycjach wertykalnych zarówno w I jak i II okresie porodu. Zapach lawendy z dyfuzora do aromaterapii praktycznie nie przestaje się wydobywać. Z sal porodowych dociera do nas muzyka z różnych gatunków, a warto wspomnieć, że muzykoterapia to istotny element relaksacji i umila czas rodzącej na sali porodowej. Od niedawna mamy również dostępny TENS. Cały wachlarz możliwości niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, doświadczenie i wiedza wspaniałych położonych, świetna znajomość fizjologii naturalnych porodów, pozwala nam zmniejszyć interwencje medyczne w trakcie porodów. Nasz największy sukces to znaczący spadek odsetka nacięć krocza w trakcie porodu, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Aby umilić pobyt w szpitalu naszym rodzącym, udało się przeprowadzić remont sali porodowej. Wyodrębniliśmy wygodną, bezpieczną i piękną przestrzeń do porodów w wodzie. Na bieżąco dbamy o estetyczny i przyjemny wygląd naszych sal. Mamy do dyspozycji sale pojedyńcze z dostępem do indywidualnych toalet, zapewniające komfort i intymność kobietom po porodzie.

Ważnym aspektem opieki okołoporodowej jest opieka neonatologiczna. Oddział wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt wspomagający opiekę nad najmłodszymi pacjentami naszego szpitala. Świetna kadra lekarzy, pielęgniarek i położnych neonatologicznych wraz z doświadczeniem personelu, to coś co wyróżnia nas i stanowi dla wielu rodziców ważny aspekt w decyzji o wyborze miejsca narodzin ich dziecka. Dzięki wieloprofilowości naszego szpitala wszystkie dzieci urodzone w naszym szpitalu kierowane są do poradni preluksacyjnej. Mamy możliwość wykonywania badań diagnostycznych takich jak chociażby USG, które przyspiesza proces diagnostyczny najmłodszych. Współpracujemy z neurologopedą w przypadku trudności z karmieniem oraz korzystamy ze wsparcia fizjoterapeutów z poradni rehabilitacyjnej.

A na koniec, uwaga! Drogie przyszłe Mamy! Od nowego roku, każda chętna rodząca, która będzie się kwalifikowała do znieczulenia zewnątrzoponowego, takie znieczulenie otrzyma!

To co, do zobaczenia na porodówce w Polanicy-Zdroju?

Specjalistyczne Centrum Medyczne
im. św. Jana Pawła II S.A. 

ul. Jana Pawła II 2
57-320 Polanica Zdrój

KONTAKT:
Położna Oddziałowa - 797 009 857 lub 74 86 21 250
(od pon. do pt w godz. 8:00-14:00)

 

 

 

artykuł sponsorowany