Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego

piątek, 22.4.2016 09:50 655 0

W Pradze naukowcy, działacze organizacji pozarządowych i samorządowcy uroczyście zainaugurują od 22 do 24 kwietnia 2016 roku Polsko-Czeski Rok Kulturalny 2016. Tegorocznym tematem wydarzenia jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Z tej okazji 23 kwietnia otwarty zostanie „Szlak św. Wojciecha” prowadzący z Pragi przez Wrocław, Poznań aż do Elbląga oraz premierowe wystawienie obrazu pn. „Chrzest Polski” namalowanego przez Ivana Malińskiego.

Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego odbywa się co roku i jest preludium wydarzeń odbywających się wzdłuż 400 km granicy polsko-czeskiej w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tym razem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędzie się w Pradze.

W Instytucie Polskim w piątek 22 kwietnia zostanie zorganizowana konferencja „Święty Wojciech łączy narody Polski i Czech”, podczas której zaprezentowany zostanie tworzony od kilku miesięcy „Szlak św. Wojciecha”. Od godz. 14.30 w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej ojców dominikanów odbędzie się wernisaż wystawy Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”.

W sobotę uroczystości przeniosą się do Libic nad Cydlinou – miejsca urodzenia św. Wojciecha, gdzie motocykliści oraz pielgrzymki z Polski wezmą udział w mszy świętej w kościele św. Wojciecha oraz nawiedzą miejsce urodzenia świętego Wojciecha.

O godz. 18.00 ponownie w Pradze – w katedrze św. Vita, Wacława i Wojciecha odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem prymasa Czech – kard. Dominika Duki, która oficjalnie zainauguruje „Szlak św. Wojciecha” oraz Polsko-Czeski Rok Kulturalny 2016. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie obraz Chrzest Polski autorstwa Iwana Malińskiego. Prymas Czech nominuje także nowego kapelana Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.

O godz. 20.00 w parafii św. Bartłomieja w Pradze rozpocznie się polsko-czeskie spotkanie integracyjne z udziałem zespołów polskich i czeskich.

Obchody inauguracyjne Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego 2016 zakończą się niedzielną mszą świętą w kościele pw. św. Bartłomieja w Pradze o godz. 10.00.

Szlak św. Wojciecha”

Prace nad utworzeniem Szlaku trwają od początku 2016 roku. Jego pomysłodawcą jest Julian Golak, a autorem koncepcji prof. Konrad Czapliński. Szlak obejmuje kilkadziesiąt stacji i prowadzi z Pragi przez Wrocław, Poznań, Gdańsk aż do Elbląga. Rozważane jest także jego przedłużenie aż do Magdeburga. Projekt Szlaku obejmuje swoim zasięgiem trzy kraje czeskie (środkowo-czeski, kralovehradecki, pardubicki) oraz pięć województw w Polsce (dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie).

Szlak powstaje w 1050 rocznicę Chrztu Polski, wydarzenia, którego nie sposób przecenić. Przez ponad dziesięć wieków rozwoju polskiej państwowości, to właśnie decyzja o przyjęciu chrztu przez Mieszka I była najważniejszym epokowym wydarzeniem, które wprowadziło Polskę do kręgu Zachodniej Cywilizacji.

W 965 roku Mieszko poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. To właśnie ona uczyła go zasad wiary chrześcijańskiej, była niewątpliwie misjonarką, która nawracała polskiego księcia i przygotowywała go do nowej wielkiej misji w Europie. Ten fakt miał także wielkie znaczenie kulturalne i cywilizacyjne. Wkrótce Polska została wprowadzona do grona państw, z którymi mogła współpracować i rozwijać kontakty społeczno-kulturalne. Przyjęcie chrztu za pośrednictwem Czech spowodowało także wprowadzenie czeskiego słownictwa do naszego języka, które utrzymało się do dnia dzisiejszego.

To właśnie w dużej mierze Czesi przyczynili się do przyjęcia w tamtym czasie Polski do grona państw chrześcijańskich i przez to zapewnili na długie lata właściwy europejski kierunek rozwoju kraju.

Mamy też jako Polacy dług wdzięczności za tragicznie zakończoną misję Świętego Wojciecha. W związku z tym powinniśmy dbać o wzajemne, dobre stosunki pomiędzy naszymi krajami. Dzisiaj może to być np. dobra współpraca w ramach Unii Europejskiej, prawdziwe reaktywowanie i podniesienie znaczenia tzw. Grupy Wyszehradzkiej, czy choćby podnoszenie i ciągłe doskonalenie codziennych relacji ludności i rozwijania współpracy na terenach przygranicznych. Może to być np. wspieranie sprawdzonych akcji społeczno- kulturalnych, ale też organizowanie nowych form polsko- czeskich projektów transgranicznych. Okazją do tego wydaje się być zainicjowany turystyczno-pielgrzymkowy Szlak Św. Wojciecha.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Ambasador RP w Pradze, Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie oraz prymasi Polski i Czech.

Dane do kontaktu: Julian Golak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXVII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, tel. +48 604 111 618,

Dodaj komentarz

Komentarze (0)