I Lądecki Festiwal Historii

poniedziałek, 23.5.2022 08:57 382 0

Festiwal organizowany jest w 100 lat od powstania w Lądku- Zdroju [dawniej Landeck i. Schl.] gminy żydowskiej i cmentarza żydowskiego, który wpisany został właśnie do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. To Dolny Śląsk po II wojnie światowej stał się dla Żydów Ziemią Obiecaną. Im mniejsza staje się to jednak społeczność, tym pamięć o niej szybciej ginie.

Po II wojnie światowej Dolny Śląsk stał się największym w Polsce skupiskiem ocalałych z Holokaustu polskich Żydów. W 40 miejscowościach regionu osiedliło się około 100 tys. przedstawicieli tej społeczności, z czego większość stanowili tzw. repatriacji ze Związku Radzieckiego. Z dr. Ignacym Einhornem i Arturem Hofmanem rozmawiać będzie na ten temat Tamara Włodarczyk, autorka książek o dolnośląskich Żydach.

Cykl wykładów, koncertów, dyskusji, filmów, warsztatów i wystaw, który po raz pierwszy w takiej formie odbędzie się w dolnośląskim uzdrowisku, wyciągąć ma z niepamięci także tzw. niemieckich Żydów, wśród nich tak wybitne postaci jak dr Sally Lachmann, zakochany w Lądku-Zdroju balneolog czy Eva Sandberg, fotografka, której zdjęcia Chin do dziś słyną w świecie.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie spotkanie z reżyserką Martiną Fluck i projekcja jej filmu dokumentalnego „Mein Traum, meine Liebe, meine Hoffnung”, który powstawał m.in. w Lądku-Zdroju, gdy po blisko 60 latach po raz pierwszy wróciła tam Eva Sandberg. To jedno z nielicznych źródeł, które opowiada nie tylko o tym kto, ale i jak żył w dawnym kurorcie.

Lądeckiej imprezie towarzyszyć będzie radość, mużyka i pochwała życia. Ze śpiewami synagogalnymi wystąpi wrocławski kwartet Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, kierowany przez Stanisław Rybarczyka, pieśniarka z Krakowa Urszula Makosz z zespołem w koncercie tradycyjnych pieśni żydowskich w językach jidysz, hebrajskim i ladino oraz warszawianka Karolina Lizer, która w Lądku-Zdroju spotka się z publicznością tuż przed koncertem premier festiwalu opolskiego.

Zapomniany żydowski świat, jego kultura i tradycja to cząstka tożsamości dzisiejszych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. Festiwal rozpoczną warsztaty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla uczniów miejscowej szkoły, która nosi imię Janusza Korczaka. Nominowana do nagrody POLIN 2021, Urszula Rybicka z Fundacji Żydoteka, opowie o związkach żydowskich mieszkańców Wrocławia i Lądka-Zdroju w XIX i XX w. Na festiwalu gościć też będą ze swoimi najnowszymi książkami Konstanty Gebert, znany publicysta, autor przejmującej opowieści o kulturowych, uniwersalnych korzeniach ludobójstwa, czy Krzysztof Bielawski, badacz trudnych dziejów cmentarzy żydowskich w Polsce po 1945 r.

Organizatorzy imprezy zapraszają także na spacery po Lądku- Zdroju, śladami dawnych żydowskich mieszkańcach kurortu. A wszystkiemu towarzyszyć będzie, nie tylko ku pokrzepieniu serc, doskonała i oryginalna żydowska kuchnia...

Wstęp: wolny dla wszystkich zainteresowanych
Organizatorzy: Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
Projekt współfinansowany ze budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

3-5.06. I Lądecki Festiwal Historii - PROGRAM 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)