Gratka dla kolekcjonerów banknotów. W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju można obejrzeć prawdziwe rarytasy [FOTO]

piątek, 8.12.2023 13:49 608 0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju postanowiło, że jeszcze przed końcem roku zaprezentuje coś szczególnego: 15 swoich wyjątkowych tegorocznych zakupów!

Muzeum w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy miało okazję zakupić wiele ciekawych numizmatów, które uzupełniły i tak już obszerne zbiory. Wśród nich jest m.in. najstarszy obiekt wśród prezentowanych nabytków, czyli banknot Królestwa Polskiego – 1 rubel srebrem z 1847 roku. Ruble srebrem były walutą wprowadzoną ukazem carskim po upadku powstania listopadowego

Na tej szczególnej wystawie jest też banknot 1000 złotych [datowany 28 lutego 1919 roku], nieobiegowy – muzeum nabyło go pod kątem planowanej na przyszły rok wystawy dotyczącej insurekcji kościuszkowskiej, ponieważ widnieje na nim wizerunek Tadeusza Kościuszki.
Są też bony z getta w Łodzi z lat 40. XX wieku, tzw. bilety zdawkowe z lat 1924/5, które zastępowały drobną monetę, banknot 50 złotych z 1936 roku, nieobiegowy, a na nim przedstawienie twórcy Legionów Polskich we Włoszech, Jana Henryka Dąbrowskiego [tego z tytułu Mazurka Dąbrowskiego – naszego hymnu].

Ciekawostką jest bilet państwowy 5 złotych z 1926 roku, zaprojektowany przez Wacława Borowskiego, emitowany przez Ministerstwo Skarbu. Na jego odwrocie widnieje ciekawe przedstawienie górnika podczas pracy. Warto odwiedzić muzeum, bo nawet najlepsze zdjęcia w naszej galerii nie dadzą tak wielkiej przyjemności obcowania z historią, jakiej tam doznamy. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)